facebook
Příjemnou noc, je pondělí 25.10.2021 a svátek slaví Beáta

Těhotenství a cesta letadlem


Ilustrační fotografie

Vlna letních dovolených je v plném proudu a tak možná i ve vaší hlavě se objevila otázka – můžu jako nastávající maminka letět někam za sluncem a koupáním? Otázku rizik spojených s opalováním se a koupáním ve všemožných vodních zdrojích nyní nechme stranou a zaměřme se na jednu z nejkontroverznějších otázek cestování těhotných žen – letadlo. O těhulkách na palubě totiž panuje velké množství mýtů.

Mezi těhotnými i běžnou populací koluje především mýtus o tom, že létání přispívá k riziku potratů a předčasných porodů. Tato teze zatím nebyla potvrzena ani vyvrácena, proto obezřetnost není na škodu.

Nejnebezpečnějším obdobím pro létání je rané stádium těhotenství a také poslední dny. V prvním trimestru může být podle některých studií riziko potratu o něco málo vyšší než při běžných činnostech, je proto dobré mít se na pozoru a pamatovat na to, obzvláště pokud létáte více než 74 hodin měsíčně nebo jste v jiném ohrožení potratem – během předchozího těhotenství jste potratila nebo se u vás objevilo vaginální krvácení. Co se týče druhého konce těhotenství, za bezpečné se létání považuje, pokud je žena jinak zdravá, až do 36. týdne. Některé letecké společnosti však těhotnou ženu na palubu nepustí po 32. týdnu, striktnější už po 28. Některé mohou vyžadovat lékařské potvrzení. Neměla byste letět v případě, že vám hrozí předčasný porod (změny na čípku, již v dřívějším těhotenství proběhl porod před termínem) nebo je plod malý. Pokud je let nevyhnutelný z jakéhokoliv důvodu, poraďte se se svým lékařem.

Tlak v kabině letadla je sice většinou vyrovnáván, přesto jako těhotná jste vnímavější k jeho výkyvům. Nižší tlak by vám mohl způsobit dýchací a kardiovaskulární obtíže. Pokud trpíte problémy s tlakem, trpíte anémií nebo astmatem, mohlo by to ohrozit vás či dítě. Pravděpodobně se vám lehce zvedne krevní tlak a puls. Mírnější obtíže lze eliminovat využitím kyslíkové masky. V případě vážnějších zdravotních rizik je opět vhodné vyhledat lékaře ještě před letem a pro jistotu se v jeho úvodu nahlásit u letušky, aby vás čas od času zkontrolovala.

Dlouhé sezení v letadle je spojeno se zvýšeným rizikem trombembolické nemoci. Vhodná jsou proto sedadla do uličky, abyste si během letu mohla nohy protáhnout a případně je trošku procvičit kroužením kotníky a střídavým protahováním pat a špiček, aby se v nohách snáze rozproudila krev. Ideální je také každou půlhodinu až hodinu vstát a kousek se projít, pokud je to alespoň trochu možné. Riziko vzniku krevních sraženin zvyšuje i dehydratace, proto dostatečně pijte.

Pokud trpíte nevolností, vyberte si místo nad křídlem v přední části letadla. Let je zde plynulejší a příjemnější, nejsou tolik cítit pohyby stroje. Snažte se zaujmout celkově strategické místo – blízko k záchodu, do uličky, v přední části, kde často prochází letušky.

Myslete na své pohodlí a zvolte vzdušné lehké oblečení a pohodlné boty, které lze případně snadno sundat.
Před odletem je vhodné informovat se u dané letecké společnosti o všech podrobnostech – zda vyžadují lékařské potvrzení či zda náhodou neposkytují nějaké speciální služby pro těhotné, případně jestli mají vyhrazena speciální místa pro nastávající maminky s větším komfortem a speciálními pásy. Pokud jsou pásy pouze běžné, veďte je jako v autě – horní šikmý mezi prsy a spodní pod bříškem.

Při odbavování na letišti zkuste využít přepážky pro přednostní odbavení. Kromě cestujících první třídy na ně většinou mají nárok i těhotné ženy.

Řízení auta v těhotenství Řízení auta v těhotenství

Auto je dnes velmi vyhledávaným dopravním prostředkem, kterým často ušetříme dost času a mačkanic v přecpané hromadné dopravě, což ocení hlavně těhotné ženy. Některé těhulky se ale bojí...

Jak řešit nevolnost při cestování Jak řešit nevolnost při cestování

Už se vám někdy udělalo špatně při cestování? Pokud ano, určitě víte, jak je taková situace nepříjemná. Pokud k nevolnosti dojde za jízdy v autě, dá se to ještě tolerovat. Můžete totiž snadno požádat toho...

Cestování městskou hromadnou dopravou - ano nebo ne? Cestování městskou hromadnou dopravou - ano nebo ne?

V těhotenství se někdy cestování městskou hromadnou dopravou nevyhnete. Ne každá budoucí maminka je řidička a když už má řidičský průkaz, nemusí mít vždy k dispozici automobil.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka