facebook
Dobré dopoledne, je úterý 17.9.2024 a svátek slaví Kryštof

274. - 280. den v těhotenství - 40. tt


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 274. – 280. den v těhotenství – 40. tt


Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc. Těhotenství obvykle trvá 38 – 42 týdnů. V termínu porodu, který odhadují lékaři, rodí jen 4-5% žen. Důvodem jsou většinou nepřesné výpočty. Jak už z našeho kalendáře víte, počátek těhotenství se počítá k prvnímu dni poslední menstruace. Skutečné datum početí zná málokterá žena. Lékaři termín porodu tedy spíše předpovídají a ev. upravují podle ultrazvukových vyšetření.


Chcete-li termín porodu trochu popohnat, můžete vyzkoušet některé z nejčastějších doporučení. I když vám žádné z nich nezaručí 100 % účinnost, vesměs jde o příjemné záležitosti, a zafungovat přece jen mohou…


Sex – jestliže nemáte od lékaře žádná omezení, sex v konečném stadiu těhotenství je prokazatelně prospěšný. Nejenže mužské sperma obsahuje prostaglandiny, které změkčují a uvolňují děložní hrdlo (doslova urychlují jeho dozrávání), ale také oxytocin, který se v těle uvolňuje při orgasmu, přispívá k uspíšení porodu. Oxytocin je nazýván „hormonem lásky“ a kromě příjemných pocitů budí u žen i mužů pečovatelské a ochranitelské chování.


Masírování bradavek – masáží bradavek je stimulována vaše neurohypofýza, která vylučuje oxytocin a tím stimuluje kontrakce. Bradavky je vhodné třít ručníkem, masírovat sprchou nebo v perličkové koupeli, další účinnou variantou je natahování a kroucení střídavě jedné a druhé bradavky. Stimulace bradavek se používá nejen k vyvolání porodu, ale i k zesílení kontrakcí během porodu. Mimo jiné je to skvělá příprava na kojení.


Fyzická aktivita – procházky a výlety do okolí (v bezpečné dojezdové vzdálenosti do porodnice) vám udělají dobře psychicky, navíc mohou také přispět k urychlení porodu. Chůze stimuluje kontrakce a přidává jim na síle působením gravitace. Mimo to uvolňuje tlak plodu na páteř. Některým ženám porod spustilo i uklízení v domácnosti (funguje prý vytírání podlahy na všech čtyřech). Hlavně na sebe buďte opatrná, nepřepínejte se, a práce ve výškách (věšení záclon) nechte na později nebo na někoho jiného.


Teplá lázeň – příjemná teplá koupel s pár kapkami oleje z levandule vás krásně uvolní, navíc by mohla vyvolat očekávané kontrakce.


Reflexologie – masáž nohou od vyškoleného reflexologa vám také může porod vyvolat! Existují totiž konkrétní akupresurní body, které porod spouštějí. Při porodu vám pak reflexolog může masírovat zase jiné body, které pomáhají ke zmírnění porodních bolestí.


PŘÍPRAVA K PORODU


Jestliže tento týden neporodíte, budete zvána do poradny 2-3x týdně. Pokud všechny kontroly probíhají v pořádku, lékaři většinou vyčkávají ještě 12 dní po termínu porodu. Mezitím dojde k přirozenému spuštění porodu u většiny žen. Pouze ve chvíli, kdy lékaři usoudí, že pokračování těhotenství je pro matku či dítě větším rizikem, než jeho umělé ukončení, přijmou rodičku k hospitalizaci, aby porod vyvolali. Kromě přenášení jsou dalšími častými důvody také hypertenze,  nebo jiné zdravotní problémy matky (diabetes, onemocnění ledvin,…), odtok plodové vody, infekce v děloze, nebo komplikace u plodu. Nejčastěji používané metody jsou:


Podání prostaglandinu ve formě tablet nebo gelu. Látka se aplikuje do pochvy, podává se ke změknutí hrdla před vyvoláním porodu. Po podání jsou matka i plod krátkou dobu sledováni. Po aplikaci těchto léků může dojít k dozrání děložního hrdla a ke spontánnímu vzniku kontrakcí.


Alternativou k podání prostaglandinu může být vložení laminarií (laminarium = úzký konus látky, který absorbuje vodu) nebo hydrofilní tyčinky Dilapan S do děložního hrdla. Absorpcí vody z okolních tkání rozšiřuje látka (nebo tyčinka) svůj průměr, a tím roztahuje děložní hrdlo. Současně drážděním sliznice v oblasti vnitřní branky vyvolává sekreci prostaglandinů a stimuluje zrání děložního hrdla.


Infuze s oxytocinem se používá k iniciaci a následně posílení porodních stahů. Infuzi reguluje infuzní pumpa, díky které je možné regulovat rychlost podání. Látka se podává nejprve pomalu, následně je rychlost řízena v závislosti na odezvě plodu na kontrakce. K infuzi lékaři přistupují většinou ve chvíli, kdy od odtoku plodové vody uplynulo více jak 12 hodin. Po podání se ale může stát, že rodička hůře zvládá porodní kontrakce a přistupuje k aplikaci epidurální analgezie.


Protržení vaku blan nebo-li amniotomii provádí lékaři tak, že děložním hrdlem zavedou jednorázový plastový háček až k plodovým obalům, které háčkem protrhnou. Plodová voda pak odtéká v průběhu celého porodu. Po protržení je nutné sledovat srdeční frekvenci plodu. Rizika, která mohou po výkonu nastat, jsou výhřez pupečníku, infekce nebo odloučení placenty. Podle odborníků však tato rizika hrozí i při spontánním prasknutí vaku blan. Někdy amniotomie stačí k vyvolání porodu, i když většinou je doprovázena infuzí oxytocinu.


Hamiltonův hmat označuje poměrně nepříjemný zákrok, kdy lékař zavede prst do co nejhlouběji do vagíny a snaží se krouživým pohybem ve středu děložního čípku odloupnout vak blan od děložní stěny. Druhou rukou přitom tlačí na břišní stěnu. Odloupnutím se mohou začít vyplavovat prostaglandiny, které porod spouští. Tento zásah však nemá očekávaný výsledek pokaždé a může být proveden pouze na základě souhlasu těhotné ženy. Důvodem k použití Hamiltonova hmatu bývá těhotenství delší než 42 týdnů, nebo stav, který už pro miminko v děloze není příznivý.


Přestože jsou všechny tyto metody zásahem do přirozeného porodu, používají se v situacích, kdy se nenabízí jiné řešení. Obvykle je k nim přistoupeno po ukončeném 42. týdnu těhotenství, nebo v situaci, kdy jsou matka nebo dítě ohroženi. Cílem těchto metod je stále ještě porod vaginální cestou. Poslední variantou bývá císařský řez.


PŘÍPRAVA NA MIMINKO


První dni s miminkem jsou doprovázené snahou se s novým členem rodiny sžít tak, abychom věděli, jak se cítí a co potřebuje. Už v 37. týdnu jsme psali, že to nemusí být vždy úplně jednoduché, a proto přidáváme tento oddíl o přípravě na miminko, který vám může napomoci se vrátit k našim vrozeným schopnostem poznat, co nám miminko naznačuje. Vhodným začátkem může být uvedená bezplenková metoda, postupem času i znakování.


Bezplenková komunikační metoda (BKM)


Napadlo vás někdy, jak to s malými dětmi dělají ženy v Africe, Indii, a mnoha rozvojových zemích? Nemají k dispozici žádné plenky. Obejdou se bez nich. Jsou ke svým dětem natolik vnímavé, že poznají, kdy si jejich miminko potřebuje ulevit. Děti už od narození mají schopnost uvolňovat svěrače. Nedokáží je sice zadržet, aby počkali, až bude vhodná doba. Ale to, že se chystají vyprázdnit, nám dávají najevo několika způsoby. Mohou se začít kroutit, poplakávat, při kojení se neklidně vrtět a odtrhávat se od prsu, nebo se zahledí kamsi do ztracena. Každé miminko se projevuje trochu jiným způsobem a je potřeba vypozorovat ty správné signály.


Bezplenková metoda je právě o této zesílené komunikaci mezi rodiči a dítětem. Vracíme se tak k našim instinktům, kdy jsme schopni vnímat potřeby nejmenších členů smečky beze slov. Stejně jako zvířata se snažíme vykonat potřebu tak, abychom s ní nebyli v kontaktu déle, než je nutné. Děti nám dávají najevo, že mají hlad, že jsou unavené, že je jim zima nebo horko, že potřebují naši blízkost, a také, že se chtějí vyprázdnit. Když maminka správný signál rozezná, podrží miminko v klubíčku nad vhodnou nádobou a počká. Není to otázkou několika dnů, je potřeba hodně pozornosti a trpělivosti, ale jde to. Miminku můžete dávat látkovou plenu jako pojistku, třeba na noc. Dnes už existují speciální látkové pleny se suchými zipy (kalhotkové plenky), které jsou vyrobené z biobavlny, můžete je vyložit klasickou čtvercovou plenou nebo vkládací plenou (tzv. vkládačkou). Takové kalhotkové plenky se dají prát na 60°C, stojí 250 – 350 Kč, ale miminku postačí 4-5 ks. Srovnáte-li tuto investici s cenou jednorázových plenek, víte, že se vám náklady vrátí během prvních dvou měsíců. Bezplenková metoda je tak nejšetrnější k životnímu prostředí. Děti jsou díky metodě klidnější, netrpí tolik na opruzeniny a bolesti bříška, na nočník se naučí chodit rychleji než děti, se kterými BPK neprovádíte. Nezpochybnitelným přínosem je samozřejmě silné pouto mezi vámi a miminkem.


Jestliže byste se chtěla o metodě dozvědět více a poslechnout si praktické rady zkušených uživatelů metody BPK, navštivte některý z informačních seminářů o této metodě. Seminář (kurz) trvá přibližně 1-2 hodiny. S metodou je vhodné začít do 4-6 měsíců po narození miminka, nejlépe ji můžete zkoušet praktikovat již s odchodem z porodnice.


Znakování


Úzké spojení rodiče a dítěte podporuje další metoda, tzv. znakování. Je to způsob komunikace s dítětem v raném věku, kdy ještě neumí mluvit, ale už vám toho chce hodně sdělit. Dítě vám pomocí výrazů v obličeji, pohybů a gest od narození ukazuje, jak se cítí. Můžete si všimnout, že na stejné podněty reaguje podobně. A aniž si to možná uvědomíte, i vy budete při mluvení na vaše miminko gestikulovat, měnit tón hlasu a používat posunky. Od tohoto přirozeného děje už je to jen krůček ke znakování, kdy začneme ke konkrétním věcem, dějům a lidem přiřazovat jednoduché slovo a příslušný znak (posunek). Miminko pak začne rozeznávat, co se bude dít, když určitý znak vidí. Zhruba kolem osmého měsíce pak děti dozrávají do věku, kdy začnou znaky samy používat. Vaše dítě vám bude moci sdělit, co se mu líbí, co chce dělat, nebo že ho něco bolí. Budete si moci povídat dříve, než se miminko naučí mluvit.


CO SE DĚJE UVNITŘ:


Miminko dorostlo ve 40. týdnu do délky kolem 50-52 centimetrů a jeho hmotnost činí asi 3400 - 3600 gramů. Hlavička má asi o 2 cm větší obvod než hrudníček, miminko je plně vyvinuté. Až se po narození poprvé nadechne, jeho srdíčko se okamžitě přizpůsobí změně krevního oběhu mimo tělo matky. Placenta začíná pomalu stárnout, proto budou lékaři každé 2-3 dny sledovat s pomocí kardiotokografu, jak se miminku daří. Během 40. týdne byste měla nadále sledovat aktivitu svého miminka. Má sice v bříšku místa tak akorát (a některé pohyby cítit ani nemusíte), ale v případě zásadního poklesu jeho aktivity je nutné vyhledat lékaře.





Období po 40. týdnu těhotenství Období po 40. týdnu těhotenství

Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...

267. - 273. den v těhotenství - 39. tt 267. - 273. den v těhotenství - 39. tt

Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...

266. - 272. den v těhotenství - 38. tt 260. - 266. den v těhotenství - 38. tt

Vaše miminko je zralé a připravené na porod. Diskuze, zda porod vyvolává tělo matky nebo samo dítě, stále nemá jednoznačný závěr, většina odborníků se však přiklání k tomu, že porod spouští miminko...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka