facebook
Příjemnou noc, je neděle 8.9.2024 a svátek slaví Daniela

57. - 63. den v těhotenství - 9. týden


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 57. až 63. den po dni - 9. Týden v těhotenství.

Jste na počátku 3. měsíce. Vaše těhotenské příznaky se mohou měnit. Některé už vás tolik netrápí, nové se naopak objevují. Únava zůstává i v tomto měsíci typickým jevem. Vaše děloha už je velká asi jako grapefruit a ke konci měsíce bude miminko velké jako jablko. Nápadným znakem plodu v této době je nepoměr velikosti hlavy ke zbytku těla. Hlavička zaujímá skoro polovinu celkové délky plodu. V dalších týdnech se poměr postupně vyrovnává, růst hlavy se zpomaluje, růst těla se urychluje. Na nejbližší lékařské prohlídce poprvé uslyšíte jeho srdeční ozvy. Protože v příštím týdnu společně vstoupíte do fetálního období, vězte, že od konce tohoto týdne bude miminko rychle růst. Dochází k formování orgánů a orgánových systémů. Glukóza a aminokyseliny budou hlavním zdrojem energie pro růst plodu. Pokud najdete chvíli, zkuste zajít do knihovny a podívat se na obrázky miminka (včetně detailu hlavičky) v 9. týdnu v nějaké odborné publikaci. Stojí to za to, uvidíte, že vaše miminko vypadá jako roztomilý brouček. A možná si rovnou půjčíte nějakou oddechovou knihu na doma, protože oddech je to, co byste měla provozovat pravidelně.

V této době také dostanete těhotenskou průkazku, základní dokument těhulky. Noste průkazku u sebe, kamkoliv se vydáte. I při nečekané návštěvě pohotovosti s bolestí v krku ho lékaři budou vyžadovat. V průkazce je zaznamenán váš zdravotní stav před těhotenstvím i nyní. Dále veškerá absolvovaná vyšetření, plánované návštěvy lékaře, termín porodu, vaše krevní skupina, a mnoho dalších informací.

ZDRAVÍ

Víte, že už ve 2. měsíci se začal vytvářet pupečník? Jsou v něm dvě tepny, které mají na starost odvod odkysličené krve od plodu do placenty, a jedna tepna, která vede okysličenou krev z placenty k plodu. Krevní oběh matky a plodu je oddělený placentární bariérou, která umožňuje přenos kyslíku a živin z krve matky do krve plodu. Pupečník je umístěn v plodové vodě. Plodová voda je obklopena dvěma blanami. Amnium je vnitřní blána (která společně s ledvinami miminka plodovou vodu vytváří) a chorium vnější. Objem plodové vody je v tuto chvíli asi 10 ml, ve 38. týdnu to bude 750 – 1.000 ml. Plod je vodou chráněn, může se v ní pohybovat, pupečník je dostatečně dlouhý, aby plod neomezoval. Na konci těhotenství bude měřit cca 50 cm! Miminko plodovou vodu polyká a ledvinami vylučuje zpět.1

Na okysličování krve navážeme se stravou. Pokud jste četla informace z 8. týdne, víte, že železo je nezbytným prvkem pro tvorbu červených krvinek a následné zásobování plodu kyslíkem. Kupte si občas k svačině pár sušených meruněk v hořké čokoládě, ať tento proces podpoříte (klidně přihoďte ještě mandle, ty jsou zase bohatým zdrojem vápníku). Také můžete vyzkoušet jeden z uvedených receptů, což vám zajistí nejen přísun železa, ale také dalších látek nezbytných v prvním trimestru, zejména je to kyselina listová, jod, vitamin C a polynenasycené mastné kyseliny (o tom už jsme také psali):

Treska na másle s listovým špenátem

Na 4 porce: 800 g tresky s kůží, sůl, pepř, 1 větvička tymiánu, 1 lžíce olivového oleje, 2 lžíce másla, 1 malá cibule (šalotka), 1 ledový salát, 2 stroužky česneku, 8 cherry rajčat, 2 lžíce octa balsamico.

Filet z tresky s kůží osolíme, opepříme a lehce posypeme tymiánem. Na rozpálenou pánev dáme pečicí papír a olivový olej. Do pánve na pečicí papír vložíme filet tresky kůží dolů a opečeme. Pak rybu přemístíme na plech, přidáme lžíci másla a dopékáme v troubě při 200°C asi 10 minut. Mezitím na pánvi zesklovatíme cibulku, vložíme na ni na větší kusy nakrájený ledový salát. Osolíme, opepříme a ochutíme prosekaným česnekem. Salát rozdělíme na talíře. Do pánve vložíme cherry rajčata nakrájená na poloviny a ochutíme je solí, pepřem a tymiánem. Poté je přidáme k orestovanému salátu. Do pánve vlijeme balsamico ocet. Zahřejeme ho a vmícháme do něj máslo. Opečenou rybu rozdělíme na talíře k ledovému salátu s rajčaty a přelijeme ji balzamicovou omáčkou.2

Skvělá hovězí pečeně

Na 4-5 porcí: 900 g vykostěné a ovázané hovězí pečeně (zbavte ji všeho viditelného tuku), 500 ml hovězího vývaru (nejlépe domácího), 4 kávové lžičky plnotučné hořčice, pepř, sůl, olej, 600 g brambor, 700 g zeleniny (mrkev nebo fazolky), 700 g brokolice.

Předehřejeme troubu na 180°C. Pokud chcete mít středně propečené maso, počítejte s dobou pečení 75 minut. Na propečené maso budete potřebovat 90 minut. Maso vložte do pekáčku, nejlépe ještě na mřížku, tučnější stranu nechte nahoře. Osolte a opepřete, a potřete hořčicí. Dejte péct a v průběhu pečení maso několikrát přelijte vypečenou šťávou.  Brambory můžete buď uvařit ve slupce, zachovají si tak maximum vitamínu C, a podávat k pečeni takto. Nebo je oloupejte, pokrájejte a povařte 5 minut ve vroucí osolené vodě. Hodinu před koncem pečení masa dejte na jiný pekáč trochu oleje, prohřejte pekáč na plotně, přidejte brambory, a pak celý pekáč přidejte do trouby k masu (ideálně do úrovně nad maso). Zeleninu (mrkev nebo fazolky) povařte v hrnci s vařící osolenou vodou jen 3 minuty a zopakujte postup s bramborami, jen vložte pekáč se zeleninou pod maso. Zeleninu i brambory po 30 minutách otočte. Mezitím uvařte zvlášť brokolici (nejlépe v páře nebo ve vodě) max. 10 minut. Až bude pečeně hotová, maso vyjměte a přendejte do předehřáté mísy, překryjte alobalem a udržujte teplé. Šťávu z masa připravíte tak, že slijete vypečený tuk, aby vám zbyla jen čistá šťáva. Šťávu dáte v pekáči na plotnu, přilijete hovězí vývar, uvedete do varu, osolíte, případně můžete přidat trochu hořčice. Nakrájejte pečeni na tenké plátky a šťávu, která při krájení vyteče, ještě přidejte ke šťávě v pekáči. Servírujte pár plátků pečeně společně s bramborami, zeleninou a brokolicí, navrch přelijte šťávou z pekáče. Tento pokrm je bohatý na vitaminy i minerální látky a je úžasnou variantou zdravého a vyváženého pokrmu.

CVIČENÍ

Od svého lékaře, nebo nejpozději na předporodním kurzu, se doslechnete o Kegelových cvicích. Jsou to pánevní cviky určené k posílení svalů v oblasti pánve, především svalů okolo pochvy a hráze. Dají se praktikovat téměř kdekoliv, při sezení, vleže, vestoje, jsou nenápadné a přitom účinné. Čím dříve s nimi začnete, tím lépe. Pokud je budete provádět často a svědomitě, zpříjemníte si prožitky při sexu, protože cvičením zpevníte poševní stěny a stahování a povolování poševního a análního vchodu vede k větší vzrušivosti. Váš partner také zaznamená změnu, a to intenzivnější stahy pochvy i těsnější kontakt. Do budoucna se cvičením připravíte na porod, můžete se dokonce vyhnout nástřihu hráze, usnadní vám zotavování po porodu a jsou skvělou prevencí inkontinence.

V období 9. týdne ještě můžete cvičit pohodlně vleže, od 5. měsíce se tato poloha nedoporučuje. Návod pro polohu vleže: lehněte si na záda s pokrčenými nohami, kolena mějte od sebe na šířku pánve. Hlavu si můžete podložit polštářkem, ruce nechte volně podél těla. A nyní stáhněte svaly pánevního dna (to znamená močovou trubici, poševní vchod, řitní otvor a příčné svaly hráze mezi genitáliemi a konečníkem) a držte je stažené tak dlouho, jak dovedete. Následně pomalu svaly povolujte a nakonec úplně uvolněte. Cvičení provádějte nejlépe 3x za den po 10-20 opakováních. Druhou variantou je stahování a povolování rychleji za sebou, také desetkrát až dvacetkrát. Pokud by vám bylo něco nejasné, konzultujte tuto metodu se svým lékařem.

1.Zdroj: Fyziologie (autor prof. MUDr. Richard Rokyta, DrSc., a kolektiv, ISV nakladatelství, Praha 2000).
2.Zdroj: Tescoma s chutí - Nejlepší recepty (více autorů, Ottovo nakladatelství 2010)





Období po 40. týdnu těhotenství Období po 40. týdnu těhotenství

Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...

274. - 280. den v těhotenství - 40. tt 274. - 280. den v těhotenství - 40. tt

Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...

267. - 273. den v těhotenství - 39. tt 267. - 273. den v těhotenství - 39. tt

Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka