facebook
Dobré ráno, je neděle 25.5.2025 a svátek slaví Viola

Rodiče posedlí bezpečím dětí


Ilustrační fotografie


Dříve bylo na vesnicích běžné, že si malé děti hráli venku a nebylo dne, kdy by nepřišly s „odřenou hubou“. Rodiče to brali jako normální běžnou věc a zbytečně se o děti nestrachovali, protože kdo si nikdy nenabil koleno, jako by neprožil dětství. Dnešní doba je ale jiná – stále více lidí žije ve městech a v našem bytě se objevují stále více nebezpečnější věci na dosah. Strach o dítě je tedy pochopitelně větší. Jaká je však ta zdravá míra strachu a neškodí dětem přílišná péče?


Běžná bezpečnostní opatření jsou samozřejmá

Jako rodiče bychom neměli děti vystavovat nebezpečí typu možnosti zásahu elektrickým proudem, stejně tak jako bychom je neměli nechávat sedět na kuchyňské lince s rozpálenou plotnou na sporáku. V poslední době se ale rozmohl trend úplného „obrnění dítěte“ vůči bytu – ochranu elektrické zásuvky kvůli dětským prstíkům, bezpečnostní zámky na skříně a podobně. Pokud si dítě přiskřípne prst do dveří u skříněk, zabolí ho to, bude plakat, ale příště si dá větší pozor. Dítě si musí vyzkoušet, co bolí a co ne. Buduje si tak přirozený respekt nejen k věcem, ale i k nástrahám přírody.


Na co si dát pozor

Některé věci byste dítě samozřejmě neměli nechat ani vyzkoušet. Patří sem již zmíněný elektrický proud, ale také různé volně ležící chemikálie a čistící prostředky, které by mohlo dítě pozřít, či otevřená okna, na která může vylézt a vypadnout z nich. Zde se opravdu určitá bezpečnostní opatření vyplatí. Není od věci použít i chrániče na rohy v místech, kam dosáhne dětská hlava.


Dítě se musí osamostatnit

Dnes je také zcela běžné, že rodiče svoje děti vozí do školy autem, i když jsou už dost velké na to, aby se tam dopravily sami pěšky nebo autobusem. Čím více děti chráníme před osamostatněním, tím později se samy osamostatní, což jim spíše ublíží než prospěje. To samé platí u řešení běžných problémů za dítě (pokud se ovšem nejedná o něco vážnějšího, jako je šikana apod.), co samo vyřešit nemůže. Dítě se potřebuje postupně adaptovat na to, že za něj některé věci rodič už prostě neudělá. Jedině tak v sobě objeví nové schopnosti a vy budete mít také trochu času i a sebe.





Investování u dětí Naučte se chytře zhodnocovat úspory svých dětí

Součástí rodičovství by měla být péče o finanční zdraví nejen vás samotných, ale i vašich potomků. Právě investice pro děti se stávají čím dál populárnějším způsobem, jak jim zajistit silný start do dospělosti.

Náušničky – nastřelit, propíchnout nebo raději vůbec ne? Náušničky – nastřelit, propíchnout nebo raději vůbec ne?

Dříve se malým holčičkám propichovala ouška již v porodnici a maminky si své malé princezny odvážely s pečlivě vybranými náušnicemi, možná si ještě pamatujete typické zlaté trojlístky s barevným kamínkem uprostřed.

Adopce dítěte – 2. část Adopce dítěte – 2. část

V první části o adopci jsme rozebrali základní kroky, které vás zavedou za vašim vysněným dítětem. Nyní si povíme, co následuje po psychotestech a na co je dobré se ještě připravit.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka