facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 23.5.2024 a svátek slaví Jana

176. - 182. den v těhotenství - 26. tt


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 176. až 182. den po dni - 26. Týden v těhotenství.

V předposledním týdnu 2. trimestru vás může začít pálit žáha (co na pálení žáhy funguje, najdete v textu ve 4. týdnu) a úplnou novinkou je, že se začínáte zadýchávat. Stejně jako vaše srdce a ledviny teď pracují mnohem výkonněji, zrychluje se i vaše dechová frekvence, protože stoupá potřeba kyslíku. Bránice, kterou rostoucí děloha tlačí stále výš, však způsobuje, že vaše plíce mají menší kapacitu. Nezbyde vám, než skutečnost přijmout a vaše fyzické výkony upravit tak, aby to pro vás nebylo příliš náročné. Nezapomínejte na pohyb a také pravidelný odpočinek! V nejlepším případě byste svůj čas měla spravedlivě dělit mezi práci, pohyb, relaxaci a čas s partnerem. Až budete trávit nějakou klidnou chvilku se svým partnerem, vybídněte ho, ať přiloží své ucho na vaše bříško, uslyší tlukot srdíčka vašeho miminka!

ZDRAVÍ

V minulém týdnu jsme se psali o tom, co stres způsobuje v našem těle. V tomto týdnu navážeme charakteristikou chronického stresu. Dlouhotrvající stres totiž vytváří problémy postupně a je tedy velmi zrádný. Jedna se o stav fyzicky i psychicky velmi náročný, kdy může dojít k narušení imunitního systému a vás tak učinit více náchylnou k nemocem. Může vzniknout jak v důsledku vnějších vlivů, jako je nadměrný hluk nebo znečištěné prostředí, tak v důsledku dlouhodobého emočního stresu. V obou případech se projevuje například tuhnutím svalů, vysokým krevním tlakem, zvýšeným pocením, bolestí hlavy, oslabenou imunitou, alergiemi, ekzémy, ztrátou sexuální touhy a naopak touhou po cukru, kofeinu, tabáku a alkoholu. Po psychické stránce může stres zapříčinit nervozitu, podrážděnost, obavy, chronickou únavu, nespavost, neschopnost se soustředit nebo obecný nezájem o život. Buďte k sobě pozorná. Pokud vás některé z příznaků trápí, zkuste zapátrat, jestli to není právě následkem dlouhodobého stresu, který si snažíte nepřipouštět. Každá situace se dá řešit, když znáte příčinu problému.

Již v předchozím článku jsme psali, že nejlepším lékem je pohyb a odpočinek, od každého dostatek. Můžete si všimnout, že při nebo po stresové situaci začnete výrazně gestikulovat rukama nebo přecházet po místnosti. To je známkou, že tělo se potřebuje hýbat a energii dostat ven. Cvičení zvyšuje přívod kyslíku do těla, spaluje toxiny a zároveň tělo aktivuje k vytvoření protilátky na stres, říká se tomu uvolňovací reakce na stres. Při ní se spustí chemická reakce, která navodí pocit dobré nálady a klidu. Pokud se vyskytnete ve stresové situaci, můžete spustit uvolňovací reakci pomocí jednoduchých dechových cvičení:

Postavte se proti otevřenému oknu, hluboce se nadechněte nosem tak, že se vám rozšíří celý hrudní koš. Při tom si představujte, že váš dech dosáhl až do spodních částí dutiny břišní. Na několik vteřin zadržte dech a pak co nejpomaleji vydechujte. Opakujte nejméně 10x. Je totiž dost obtížné cítit se stresována, když dýcháte pomalu a zhluboka.

Dalšími možnými cestami, jak zvládat stres jsou:

- meditace nebo relaxace pomocí zklidnění mysli (při kontaktu se zvířaty, při pobytu v přírodě,…)

- smích (který podle výzkumů stimuluje imunitní systém)

- uvědomění si situace, zda je skutečně tak závažná, jak vám v první chvíli připadala, optimismus je na místě!

- dostatek spánku (při spánku obnovujete své síly, posílíte schopnost stresu odolávat)

- dostatek vitaminů a minerálů, především hořčíku, vápníku (oboje působí na nervy), vitaminu B6 (pomáhá při vyčerpání nadledvinek, které ovlivňují tělo ve stresu) a vitaminu C (na regeneraci přetížených nadledvinek)

- vynechte kofein, alkohol a cukr (všechny tyto látky stimulují nadledvinky) - velkým pomocníkem je léčba reflexologií.1

CVIČENÍ

S tím, jak miminko stále více vnímá a také reaguje na to, co se s vámi a okolo vás děje, můžete zkoušet nové způsoby, jak s ním komunikovat. Kromě hlasů miminko velmi dobře vnímá hudbu, některé zdroje uvádějí, že je dokonce schopné se pohybovat v rytmu hudby. Pokud vás trochu nudí opakovat stále stejná cvičení každý den, zkuste si doma s miminkem zatancovat. V 18. týdnu jsme psali o hudbě, různých hudebních žánrech a vlivu na člověka. Vyzkoušejte, v jakém stylu se vám nejlépe tančí, a jak na tanec reaguje miminko. Velmi pravděpodobně od něj dostanete jasné signály, jestli se mu zvolené písně líbí. Můžete ho přitom pohupovat a sama se při hudbě uvolnit, zapomenout na starosti a roztančit se po obýváku. Ani vám nepřijde, že přitom vlastně také cvičíte. Půlhodinka tance přitom vydá za jedno klasické cvičení.

CO SE DĚJE UVNITŘ:

Ve 26. týdnu měří miminko kolem 34 centimetrů a váží asi 750 gramů. V této fázi vývoje je sluch miminka stále citlivější, což je způsobeno vývojem ušních nervů. Už to není jen hlas maminky, co dítě vnímá. Slyšet může i hlas okolních osob. V ústech miminka se vyvíjí velmi citlivá nervová zakončení a miminko nadále trénuje pohyby i sání palečků. Miminko polyká plodovou vodu, což mimo jiné prospívá vývoji plic. U chlapečků dochází k postupnému sestupu varlat do šourku, množení buněk ve varlatech a k produkci testosteronu. U holčiček se prohlubuje pochva. Miminko je přitom stále velmi aktivní a čím dál obratnější, neustále se tvoří nová nervová spojení v mozku. Jedna hemisféra mozku se stává dominantnější, což mimo jiné určuje, jestli bude miminko pravák nebo levák. Miminko již může otevřít svoje oči, jejich duhovka je modrá. Definitivní barvu získá až po narození.

 

1.Zdroj: Velká kniha reflexologie (autor: Ann Gillandersová, vydavatelství Svojtka & Co. s.r.o. 2008)

Období po 40. týdnu těhotenství Období po 40. týdnu těhotenství

Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...

274. - 280. den v těhotenství - 40. tt 274. - 280. den v těhotenství - 40. tt

Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...

267. - 273. den v těhotenství - 39. tt 267. - 273. den v těhotenství - 39. tt

Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka