facebook
Dobré odpoledne, je neděle 17.10.2021 a svátek slaví Hedvika

Období po 40. týdnu těhotenství


Ilustrační fotografie


Období po 40. týdnu těhotenství


Milá maminko,


chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má. Někdy v životě přicházejí situace, kdy nemůžeme rozumět tajemství životního procesu, a zbývá nám jen čekat, až nastane ten nejlepší možný okamžik pro to, aby se něco stalo. To platí přesně teď, kdy netrpělivě pozorujete své bříško a přemlouváte miminko, aby se už vydalo podívat na svět. Zkuste si uvědomit, že ta správná chvíle přijde nezávisle na tom, jestli si děláte starosti nebo ne. Zaměřte svou pozornost na prožívání posledních dní se svým kulatým bříškem. Těšte se, ale nevytvářejte si obavy, co by se stalo, kdyby… Náš rozum je naučený neustále přemýšlet, předpovídat, hodnotit a posuzovat, ale když jej vědomě zastavíme a obrátíme se k našemu nitru, najdeme klid, který hlavě chybí.


Prožíváte vaše těhotenství, s vaším miminkem, a bude to váš porod a vaše nová životní zkušenost. Myslete tedy na sebe, žádejte o podporu a informace nejen od blízkých, ale i od lékařského personálu. Je skvělé, že současná medicína nabízí těhotným ženám mnoho způsobů, jak na miminko v těhotenství dohlížet a pomoci vám překonat potíže, které mohou nastat při porodu. Mělo by to však být provázeno laskavým a otevřeným přístupem, a také vysvětlováním, proč je vhodné volit konkrétní metody. I po porodu se dá všechno zvládnout, včetně kojení, pokud víte jak na to. Jestliže je víra v přirozený proces doprovázená správnými informacemi, není nic, co byste nedokázala. Proto je u porodu důležitý někdo, kdo vás podrží a dovede komunikovat vaše potřeby lékařům, asistentkám i sestřičkám.


V našem kalendáři jsme během čtyřiceti týdnů probrali kromě vývoje miminka, prenatálních vyšetření a přípravy na porod také vhodné stravování, různorodé styly pohybu a tance, odlišné techniky masáží a relaxace, možnosti trávení volného času, vliv stresu na náš život, proces spánku a snění, působení hudby a doteků na lidský organismus, a mnoho dalších témat. Věříme, že k některým z nich se budete vracet, protože se těchto prostředků dá využívat k lepšímu poznání sama sebe, ke sdílení a porozumění vašim nejbližším a prožívání naplněného života.


Přejeme vám dobře načasovaný porod a mnoho radosti s miminkem.

140. - 146. den v těhotenství - 20. tt 134. - 140. den v těhotenství - 20. tt

Jste v polovině těhotenství! Pokud jste ještě nezaznamenala pohyby miminka, každou chvíli to přijde! Je to tím, že miminko rychle roste a začíná se „setkávat“ s děložní stěnou. Možná se trochu...

133. - 139. den v těhotenství - 19. tt 127. - 133. den v těhotenství - 19. tt

Miminko je o další centimetr větší, jistě vás bude zajímat, že v tomto období dochází v jeho mozku k rozvoji smyslů. Sluch a hmat jsou zatím ve vývoji nejdál, zrak je následuje, čich a chuť se vyvíjet začínají.

126. - 132. den v těhotenství - 18. tt 120. - 126. den v těhotenství - 18. tt

Miminko měří už 14 cm. Živě se pohybuje, slyší tep vašeho srdce a váš hlas. Je to skvělá doba vyrazit na dovolenou. V důsledku nižšího tlaku se vám občas může točit hlava, nebo se dostaví závratě.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka