facebook
Příjemnou noc, je úterý 19.3.2024 a svátek slaví Světlana

190. - 196. den v těhotenství - 28. tt


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 190. až 196. den po dni - 28. Týden v těhotenství.

 

Vítejte ve třetím trimestru! Vaše hmotnost se ve zbývajících týdnech zvýší zhruba o 6 kg, z toho polovina náleží miminku a jeho plodovým obalům. Vaše děloha začíná tlačit na dno hrudního koše, i kvůli tomu můžete pociťovat zvýšenou únavu a obtíže při pohybu. Tou veselejší stránkou bude převalování miminka v děloze - někdy můžete postřehnout, jak se na vašem bříšku zřetelně objeví obrysy hlavičky, ručička nebo nožka miminka. Když na dané místo přiložíte ruku, miminko může kousek uhnout, znovu přiložíte ruku na vyboulené místo a miminko se znovu pohne… vypadá to jako hra na kočku a myš.

 

Ve třetím trimestru vás čeká hned několik rozhodnutí: vybrat si porodnici, prozkoumat možnosti, které u porodu máte, najít předporodní kurz, jenž pro vás bude nejpřínosnější a pořídit si výbavičku pro miminko. Dá se to v klidu zvládnout, pokud si ujasníte svou představu, co je pro vás v každé záležitosti nejdůležitější a co od zvolených nabídek čekáte. Každému tématu se v tomto trimestru budeme věnovat. Vzhledem k nutnosti registrace k porodu v některých porodnicích, a k tomu, že mnoho porodnic předporodní kurzy samo pořádá, začneme tímto tématem.

 

PŘÍPRAVA NA POROD

 

Každá porodnice má svá vlastní pravidla. Zejména v Praze, kde je nápor rodiček na porodnice vysoký, bývá registrace k porodu nutná, a to již ve 14. týdnu těhotenství (ve 13. týdnu jsme vás o tom informovali). Velká většina porodnic přistupuje k registraci před ukončením 36. týdne, od té doby je totiž těhotná žena sledována a vyšetřována právě v porodnici. Jsou ale i takové porodnice, kde můžete rovnou přijít porodit – pokud jste všechna potřebná vyšetření absolvovala jinde.


 
Při výběru porodnice záleží na vaší mobilitě, tedy schopnosti se na pracoviště včas dostat. Většina žen tak přirozeně volí porodnici v místě svého bydliště. V dnešní době a obzvláště v některých krajích naší země jsou si však nemocnice blízko a každá se snaží konkurovat svou nabídkou těm okolním. V případě rizikového těhotenství je většinou volba jasná, a to neonatologická (novorozenecká) pracoviště II. a III. stupně. Pracoviště II. stupně se nazývají intermediární a jsou schopny zajistit potřebnou péči o předčasně narozené děti (od 32. týdne) nebo děti se středně těžkou adaptací. Pracoviště III. stupně, tzv. perinatologická centra zajišťují péči novorozencům s těžkou adaptací a mají vybavení i pro dlouhodobou intenzivní péči o novorozence, např. umělou plicní ventilaci. Pracoviště I. stupně, tzv. regionální pracoviště mají vždy svá spádová pracoviště vyššího stupně, při hrozících komplikacích při porodu tedy může dojít k převozu matky, tak aby šance novorozence na přežití byla co nejvyšší.

 

Pokud vaše těhotenství probíhá v pořádku a máte možnost vybírat si z nabídky několika porodnic, pročtěte si pečlivě internetové stránky všech zvolených porodních oddělení. Již první dojem z oddělení může být zásadní. Všímejte si stylu, jakým nemocnice o oddělení a nabízených službách píše. Většinou se na stránkách hned dozvíte, zda v nemocnici probíhají předporodní kurzy nebo těhotenské cvičení, jestli si můžete prohlédnout porodní sály (a vidět tak i personál, který se o vás bude starat) a také kolik vás jednotlivé služby budou stát. Např. anestezie nebo přítomnost blízké osoby u porodu se v některých porodnicích platí, jinde je zcela bezplatná. Dále si na webových stránkách můžete v klidu pročíst, jaké všechny služby můžete využít. Ve frmolu, který v porodnici někdy panuje, se při porodu nemusíte dozvědět úplně o všech možnostech a zbytečně by vás to možná mrzelo.

 

Do porodnice, o které uvažujete, se v každém případě vydejte osobně. Nezapomeňte doma partnera, dva páry očí si všimnou více věcí a prostředí pak bude pro vás oba známé. Prohlídka porodního oddělení u většiny nemocnic probíhá alespoň jednou týdně, většinou ji vede vrchní sestra. Někdy je tato prohlídka uskutečněna v rámci kurzu předporodní přípravy, o tom všem byste se na webu měla dozvědět. V tomto případě obzvláště platí, že informovaní mají navrch. Až na prohlídku porodnice vyrazíte, mějte prostudované všechny možnosti k porodu, které nemocnice nabízí, tj. relaxační pomůcky na 1. dobu porodní, možnost strávení této doby ve vaně (někde dokonce v hydromasážní vaně), samostatný porodní pokoj pro vás a doprovod, nabídka aromaterapie, akupresury, vybavení na šestinedělí,… pro inspiraci navštivte sekci Porodnice na Maminkově, připravili jsme pro vás souhrn základních informací z každé porodnice v ČR. Ve chvíli, kdy to všechno budete mít ujasněné a prostudované, nebojte se při prohlídce na cokoliv zeptat. Předejdete tím možnému zklamání, když by realita při porodu nesplňovala vaše očekávání.

 

ZDRAVÍ A CVIČENÍ


Nezapomeňte myslet na svou životosprávu a dodávat tělu dostatečný přísun živin, vitaminů a minerálů. V článcích k prvnímu i druhému trimestru najdete hlavní zásady a mnoho tipů na kvalitní stravování. Je dobré si informace vždy po nějaké době oživit, nové informace, události a zážitky totiž lehce překryjí dřívější podněty. Tím, že si zopakujete, proč je tak důležité správně jíst, pro vás výběr vhodných potravin bude snazší. V neposlední řadě jste vyváženým jídelníčkem schopna regulovat svůj váhový přírůstek.

 

Jestliže jste v průběhu těhotenství pravidelně cvičila, u některých aktivit se to pro vás může náhle stát velmi náročné. Nastávající maminky, které větší obtíže necítí, mohou směle pokračovat dál a cvičení ještě kombinovat s předporodním kurzem, jehož součástí je další pohyb. Ale pokud je cvičení pro vás spíše trápení, choďte raději na procházky, doma trénujte pánevní cviky, a vyberte si takový předporodní kurz, kde se budete hýbat jen podle vašich možností. Součástí předporodní přípravy bývá třeba plavání pro těhotné, kdy vás při cvičení nadnáší voda, nebo cvičení na míči, u kterého se příjemně pohoupete.

 

CO SE DĚJE UVNITŘ:

 

Od 28. týdne miminko významně přibývá na váze, tento proces bude pokračovat až do doby porodu. Miminko dokáže mrkat, naslouchá zvukům a rozeznává hlasy. Rostou mu řasy, obočí a zhušťují se vlásky. Činnost nervové soustavy se zvyšuje díky vývoji velkého množství nových nervových buněk. Na mozkové kůře, která se původně vytvořila jen jako hladká tkáň, se začínají tvořit záhyby. Miminko měří asi 38 centimetrů (délka nohou, trupu a hlavičky) a jeho hmotnost dosahuje kolem 1000 gramů. Jeho podkožní tuková vrstva se zvětšuje, tvoří se kožní žlázky a kožní vazivo, kůže začíná být méně průsvitná, získává růžovou barvu. Miminko si v prostoru dělohy hledá tu nejpříjemnější polohu, 80% miminek se mezi 28. a 30. týdnem začne přetáčet hlavičkou dolů.





Období po 40. týdnu těhotenství Období po 40. týdnu těhotenství

Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...

274. - 280. den v těhotenství - 40. tt 274. - 280. den v těhotenství - 40. tt

Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...

267. - 273. den v těhotenství - 39. tt 267. - 273. den v těhotenství - 39. tt

Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka