facebook
Dobrý podvečer, je středa 9.10.2024 a svátek slaví Marina

Časté močení


Ilustrační fotografie

Časté močení jako příznak těhotenství můžete pozorovat již od prvních týdnů až zhruba do poloviny těhotenství - tato doba je však individuální, některé ženy pocity na močení trápí celou dobu těhotenství. Proč se tyto pocity dostavují? Jak je řešit či jak se jim přizpůsobit?

Proč se dostavuje časté močení

Pocity plného močového měchýře nejčastěji vyvolává překrvená nebo zvětšená děloha. S prvním případem se ženy nejčastěji setkávají v prvních týdnech těhotenství, kdy se zvyšuje krevní objem. Krev filtrují a vylučují ledviny, a tak se i dostavuje potřeba chodit častěji na toaletu. V pozdějších týdnech s růstem miminka přichází na řadu zvětšující se děloha, která tlačí přímo na močový měchýř. Vnitřní orgány se jí musí značně přizpůsobit. Časté močení může být rovněž způsobeno zánětem močových cest, cukrovkou i zvýšeným příjmem tekutin či pitím nápojů, které odvodňují (káva, čaj). První dvě příčiny ale s přehledem patří mezi nejčastější.

Jak předcházet těmto pocitům

Častému močení se předchází velmi složitě. Většina maminek se mu zkrátka musí přizpůsobit a pohybovat se tak v dosahu toalety. Rozhodně se těmto problémům nesnažte předejít tak, že budete méně pít. Spíše se ve svém pitném režimu zaměřte na neperlivé vody, bylinné a ovocné čaje. Vynechejte kávu, černý i zelený čaj. Všechny tyto horké nápoje odvodňují. Jestliže na čaj máte chuť, dopřejte si ho v ranních hodinách a ideálně v době, kdy víte, že strávíte několik hodin doma.

K večeři už můžete přísun tekutin trošku omezit. Například nedávejte si k večeři polévky nebo meloun, který je tvořen převážně vodou. Močový měchýř se na toaletě vždy pokuste zcela vyprázdnit. Toho dosáhnete, když se mírně předkloníte dopředu.

S častým močením souvisí také únik moči, který trápí mnoho maminek - například jen při pouhém zakašlání. Kromě tlaku na dělohu jsou zde na vině i oslabené svaly pánevního dna, které zpevníte jen správným cvičením. Dobré je posilovat již před plánovaným těhotenstvím, jelikož břišní svaly během něj nesmíte příliš zapojovat. Úniky moči krátkodobě a spolehlivě vyřeší slipové vložky.





Nejlepší pomoc na citlivá prsa Nejlepší pomoc na citlivá prsa

Citlivost prsou je u těhotných žen téměř na denním pořádku. Není snad žena, která by tyto příznaky vůbec nezaznamenala. Ať už jsou vaše prsa malá či velká...

Když je vám neustále zima Když je vám neustále zima

Trápí vás dlouhodobě studené nohy? Je vám neustále zima, a to i ve vytopené místnosti? V tomto článku vám poradíme, jak s těmito nepříjemnými pocity bojovat...

Kdy začínají nevolnosti v těhotenství Kdy začínají nevolnosti v těhotenství

Nevolnosti v těhotenství patří mezi jeho nejběžnější příznaky. Ačkoliv se u vás nemusí na 100 % dostavit, neznamená to, že jim uniknete...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka