facebook
Příjemnou noc, je neděle 8.9.2024 a svátek slaví Daniela

1. - 7. den v těhotenství - 1. týden


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 1. až 7. den po dni - 1. Týden v těhotenství.

O prvním týdnu těhotenství se většinou žena dozví až zpětně. Při výpočtu termínu porodu totiž lékaři vycházejí z prvního dne poslední menstruace, ne z doby početí, takže ve chvíli, kdy skutečně otěhotníte, jste vlastně už ve třetím týdnu těhotenství, a nejbližší termín, kdy se o graviditě dozvíte, bude tak ve čtvrtém týdnu. První týden tedy většinou normálně menstruujete (viz text Co se děje uvnitř). Některé ženy však spoléhají na svou intuici a tvrdí, že poznají změnu svého stavu již v prvních dnech. Slovenský lékař MUDr. Eugen Jonáš již v 50. letech objevil skutečnost, že ne vždy žena otěhotní v průběhu ovulace. Podle jeho výzkumů má každá žena dvě období, kdy může otěhotnět a kromě plodných dnů v době ovulace existuje ještě jeden plodný den, který závisí na době narození ženy, a ten se mnohdy nachází i uprostřed menstruace. Výsledky výzkumů doktora Jonáše byly převratné, a díky jeho metodě se narodilo mnoho dětí po celém světě. První den poslední menstruace se zapisuje i do těhotenské průkazky. V případě, že otěhotníte v jiné době, než je vaše předpokládaná ovulace, může se stát, že lékař na základě ultrazvuku stanoví jiné stáří plodu a tuto informaci do údajů také zapíše. Pokud tedy máte pocit, že jste těhotná, beze všeho se tak chovejte.  Důležité je, abyste na sebe byla hodná, dopřávala si čas pro sebe a své Tělo, a zjišťovala, co vám dělá dobře. V dalších týdnech se vám to bude náramně hodit.

ZDRAVÍ

Jezte několikrát denně, v žádném případě byste neměla hladovět. Zkuste do svého jídelníčku zařadit více čerstvého ovoce a zeleniny, alespoň jeden kus denně. Od počátku těhotenství se doporučuje zvýšený příjem kyseliny listové, kterou najdete v listové zelenině (hlávkový salát, čínské zelí, špenát,…), běžné zelenině (květák, brokolice, rajčata, okurky,…) , v ořechách (vlašské ořechy, pistácie, ...) a v některých druzích ovoce (mango, avokádo, pomeranče, jahody, angrešt,…). Pokud si na delší pobyt kdekoliv, ať v práci nebo na výletě, připravíte krabičku s omytým a nakrájeným ovocem a zeleninou, můžete rychle zahnat hlad nebo chuť na něco malého.


Při nakupování sladkostí zkuste zajít do zdravé výživy nebo sáhnout do regálu s cereálními dobrotami. I přes mírné riziko, že si při prvních pokusech vyberete něco, co stačí ochutnat jen jednou, si nakonec jistě najdete pár favoritů, vyrobených z ořechů, medu, nebo z přírodních sirupů, které chutnají ještě lépe, než běžné sladkosti plné cukru a tuku. Tím, že ve svém stravování nenásilně zavedete zdravější návyky, si pak s radostí občas dovolíte i něco méně zdravého, co vás vysloveně uspokojuje.

CVIČENÍ

Pokud jste byla zvyklá pravidelně cvičit i před těhotenstvím a doktor vám při plánování těhotenství nedoporučil klidový režim, je dobré v hýbání pokračovat, ale vždy jen tak, pokud necítíte větší únavu nebo nevolnost. Jak pro sportovkyně, tak pro ženy, které běžně necvičí, je velmi vhodné chodit často na procházky do přírody. Nadýcháte se čerstvého vzduchu, rozhýbáte metabolismus a za zpěvu ptáků nebo šumění potoka si krásně vyčistíte hlavu.

VYŠETŘENÍ

V tomto týdnu by ani doktor s nejlepším ultrazvukem na světě těhotenství nepoznal. V klidu zůstaňte doma.

CO SE DĚJE UVNITŘ:

Hladiny ženských pohlavních hormonů se během menstruačního cyklu mění. V prvních dvou týdnech cyklu převažují estrogeny, v druhých dvou progesteron. První den krvácení je také prvním dnem cyklu. Krvácení většinou trvá 4-6 dní. V polovině cyklu (okolo 14. dne) dochází k ovulaci, kdy praská folikul (obal, který vyživuje vajíčko) a vajíčko se uvolní z vaječníku. Při oplodnění se produkce hormonů začne měnit a menstruační cyklus se zastaví.

Po menstruaci se od 5. do 14. dne cyklu zvětšuje děložní sliznice. Po 14. dnu se sliznice zkypřuje vlivem progesteronu, aby byla připravena na uhnízdění vajíčka. Nedojde-li k němu, je vyvoláno menstruační krvácení. V průběhu celé menstruace ztratí žena 30-60 ml krve.

V děložním krčku se během menstruačního cyklu mění vazkost hlenu a větvení cév. Estrogeny snižují viskozitu hlenu, progesteron způsobuje zahuštění hlenu. Na vazkosti hlenu závisí schopnost průniku spermie do dělohy. Během menstruačního cyklu se mění i bazální teplota (teplota měřená v pochvě nebo v konečníku). Ve druhé fázi (po ovulaci) se zvyšuje o 0,5°C. Na změnách teploty je založena teorie tzv. neplodných dnů, není ale 100% spolehlivá.

V průběhu života ženy se vytvoří až 500 folikulů, to znamená uvolnění 500 vajíček. V jednom cyklu se zpravidla uvolňuje jedno vajíčko. Vajíčka stárnou během života, proto u starších žen je větší riziko genetických komplikací, ale také se rodí větší počet geniálních dětí.1

1.Zdroj: Fyziologie (autor prof. MUDr. Richard Rokyta, DrSc., a kolektiv, ISV nakladatelství, Praha 2000).





Období po 40. týdnu těhotenství Období po 40. týdnu těhotenství

Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...

274. - 280. den v těhotenství - 40. tt 274. - 280. den v těhotenství - 40. tt

Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...

267. - 273. den v těhotenství - 39. tt 267. - 273. den v těhotenství - 39. tt

Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka