facebook
Příjemnou noc, je pátek 6.12.2019 a svátek slaví Mikuláš

Používání bezpečnostních pásů v těhotenství


Ilustrační fotografie


V dnešní době není žena za volantem vozidla ničím výjimečným. Nastávající maminka se nemusí vzdát řízení ani v době těhotenství, ale důležitou otázkou v této souvislosti je používání bezpečnostních pásů, a to nejen na místě řidiče. Uvádí se, že nejvážnější následky dopravních nehod, jejichž účastníky jsou těhotné ženy, nastávají v případě, že nastávající maminka sedí v autě bez použití bezpečnostních pásů.

Mnoho žen má obavy z používání bezpečnostních pásů v těhotenství ve vozidle a domnívají se, že je pro ně i miminko lepší jet nepřipoutané. Je tomu však naopak. Jsou to právě bezpečnostní pásy, které chrání ženu i nenarozené miminko.  Je však důležité, aby byly správně používány. Nesprávně umístěné pásy totiž škodit mohou rovněž. Jak tedy správně používat bezpečností pásy v těhotenství?

Ať již sedí těhotná žena na kterémkoli místě ve vozidle, měla by si upnout bezpečnostní pás následujícím způsobem. Spodní pruh pásu musí vést co možná nejníže pod břichem. Tato spodní část nikdy nesmí vést přímo přes břicho těhotné ženy. Hrozilo by tak poškození plodu v případě nárazu. Šikmo vedoucí ramenní pás směřující vzhůru musí být umístěn tak, aby vedl mimo těhotenské bříško a následně mezi prsy ženy nad vrcholem dělohy. Bezpečnostní pás musí být připnut tak, aby nebyl ani příliš svírající, ale ani příliš volný. Nesmí dojít k tomu, aby se pás sesunul z ramene.

Sedí-li těhotná žena na sedadle, kde je zároveň umístěn airbag, měla by mít sedadlo umístěné co nejvíc vzadu a opěradlová část by měla být narovnaná. Jestliže v takovém případě sedí těhotná žena přímo za volantem, měla by mít mezi břichem a volantem co největší vzdálenost. Ve vyšším stupni těhotenství se však již řízení těhotným ženám obecně nedoporučuje s ohledem na případné riziko.

Jezdit na kole i v těhotenství? Jezdit na kole i v těhotenství?

Jste zvyklá jezdit do práce, do města nebo na nákupy na kole? Zjistila jste však, že jste těhotná a teď řešíte, zda své kolo musíte odložit do garáže nebo zda je možné v jízdě na něm i nadále pokračovat?

Řízení auta v těhotenství Řízení auta v těhotenství

Auto je dnes velmi vyhledávaným dopravním prostředkem, kterým často ušetříme dost času a mačkanic v přecpané hromadné dopravě, což ocení hlavně těhotné ženy. Některé těhulky se ale bojí...

Jak řešit nevolnost při cestování Jak řešit nevolnost při cestování

Už se vám někdy udělalo špatně při cestování? Pokud ano, určitě víte, jak je taková situace nepříjemná. Pokud k nevolnosti dojde za jízdy v autě, dá se to ještě tolerovat. Můžete totiž snadno požádat toho...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka