facebook
Dobré ráno, je sobota 18.9.2021 a svátek slaví Kryštof

Používání bezpečnostních pásů v těhotenství


Ilustrační fotografie


V dnešní době není žena za volantem vozidla ničím výjimečným. Nastávající maminka se nemusí vzdát řízení ani v době těhotenství, ale důležitou otázkou v této souvislosti je používání bezpečnostních pásů, a to nejen na místě řidiče. Uvádí se, že nejvážnější následky dopravních nehod, jejichž účastníky jsou těhotné ženy, nastávají v případě, že nastávající maminka sedí v autě bez použití bezpečnostních pásů.

Mnoho žen má obavy z používání bezpečnostních pásů v těhotenství ve vozidle a domnívají se, že je pro ně i miminko lepší jet nepřipoutané. Je tomu však naopak. Jsou to právě bezpečnostní pásy, které chrání ženu i nenarozené miminko.  Je však důležité, aby byly správně používány. Nesprávně umístěné pásy totiž škodit mohou rovněž. Jak tedy správně používat bezpečností pásy v těhotenství?

Ať již sedí těhotná žena na kterémkoli místě ve vozidle, měla by si upnout bezpečnostní pás následujícím způsobem. Spodní pruh pásu musí vést co možná nejníže pod břichem. Tato spodní část nikdy nesmí vést přímo přes břicho těhotné ženy. Hrozilo by tak poškození plodu v případě nárazu. Šikmo vedoucí ramenní pás směřující vzhůru musí být umístěn tak, aby vedl mimo těhotenské bříško a následně mezi prsy ženy nad vrcholem dělohy. Bezpečnostní pás musí být připnut tak, aby nebyl ani příliš svírající, ale ani příliš volný. Nesmí dojít k tomu, aby se pás sesunul z ramene.

Sedí-li těhotná žena na sedadle, kde je zároveň umístěn airbag, měla by mít sedadlo umístěné co nejvíc vzadu a opěradlová část by měla být narovnaná. Jestliže v takovém případě sedí těhotná žena přímo za volantem, měla by mít mezi břichem a volantem co největší vzdálenost. Ve vyšším stupni těhotenství se však již řízení těhotným ženám obecně nedoporučuje s ohledem na případné riziko.

Jak řešit nevolnost při cestování Jak řešit nevolnost při cestování

Už se vám někdy udělalo špatně při cestování? Pokud ano, určitě víte, jak je taková situace nepříjemná. Pokud k nevolnosti dojde za jízdy v autě, dá se to ještě tolerovat. Můžete totiž snadno požádat toho...

Cestování městskou hromadnou dopravou - ano nebo ne? Cestování městskou hromadnou dopravou - ano nebo ne?

V těhotenství se někdy cestování městskou hromadnou dopravou nevyhnete. Ne každá budoucí maminka je řidička a když už má řidičský průkaz, nemusí mít vždy k dispozici automobil.

Co sebou brát na cesty Co sebou brát na cesty

Ať už se chystáte cestovat po Čechách nebo do zahraničí, je několik věcí, bez kterých se jako budoucí maminka rozhodně neobejdete. Samozřejmě jako každý jiný člověk byste u sebe měla mít své doklady, peníze a mobilní...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka