facebook
Příjemnou noc, je neděle 8.9.2024 a svátek slaví Daniela

99. - 105. den v těhotenství - 15. tt


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 99. až 105. den po dni - 15. Týden v těhotenství.

Vaše miminko teď velmi rychle roste. Dochází k vyrovnávání poměru mezi velikostí hlavy a těla, nožičky se v růstu snaží dohnat ručičky. Na další prohlídce u lékaře se můžete dozvědět pohlaví miminka, protože zevní genitály už jsou zřetelně ženské nebo mužské. Je možné, že vám lékař po provedení prvního těhotenského screeningu (11.-14. týden) doporučil podstoupit aminocentézu – odběr plodové vody.

Amniocentéza

V plodové vodě se nachází odlupované buňky z pokožky plodu, z urogenitálních vývodů a částečně ze střevní trubice plodu. Vyšetřením plodové vody lze posoudit stav plodu, jeho zralost a životaschopnost, a také diagnostikovat vrozené vývojové vady a poruchy metabolismu. Žena při vyšetření leží na zádech, lékař pomocí ultrazvuku zjistí polohu plodu a placenty. Do dělohy je zavedena dlouhá jehla, která odebere asi 20 ml plodové vody z vaku, který obklopuje plod. Plodová voda ve vaku se pak sama rychle doplní. Celé vyšetření včetně přípravy trvá většinou 20-30 minut, po odběru tekutiny lékaři kontrolují životní funkce matky i plodu. Žena může cítit několik hodin po vyšetření mírné bolesti nebo křeče, doporučuje se absolutní klid po zbytek dne a klidový režim po dobu dvou týdnů. Možnou komplikací vyšetření je prasknutí plodových obalů při výkonu a únik plodové vody po výkonu. Ke komplikacím dochází jen zhruba v jednom případu ze 100 – 200 (tj. 0,5 – 1 % riziko). V případě, že zaznamenáte vaginální výtok, je třeba ihned informovat lékaře, ale nemusí to znamenat potrat. Únik vody se během pár dní pravděpodobně zastaví, je důležitý klidový režim a dohled lékaře.

Opět jen u jednoho ze sta případů jsou nalezeny nějaké abnormality. Amniocentézu je potřeba brát jako velký pokrok prenatální diagnostiky. Díky ní je možné zjistit nejen zásadní vývojové vady, ale i méně závažné poruchy, se kterými může miminko žít normální život, a v tom případě je vhodné se na ně psychicky i prakticky připravit. Je tu také možnost léčení zjištěných potíží plodu v prenatálním období, např. podání léků na urychlení vývoje plic, chirurgický zákrok k vyčištění zablokovaných močových cest, apod. Zdroje uvádí až 99,6 procentní přesnost výsledků vyšetření, přesto je známo mnoho případů, kdy se rodičům s nálezem pravděpodobných genetických odchylek narodilo zdravé dítě. Bohužel existují komplikace, které nelze zjistit ani aminocentézou. Patří mezi ně např. autismus. Je na zvážení každého páru, zda vyšetření podstoupí. Screeningové vyšetření, které je výchozím bodem pro doporučení podstoupit amniocentézu, vyčísluje pravděpodobnost rizika výskytu vývojových vad. To znamená, že velká většina žen odeslaných na odběr plodové vody se dozví, že je vše v naprostém pořádku. Pokud by přece jen byly odhaleny nějaké odchylky, další postupy řeší s budoucími rodiči genetik.  Výsledky jsou k dispozici během 7 – 14 dnů.

Doba čekání na výsledky amniocentézy bývá pro těhotnou ženu i partnera velmi stresující. Pokud budoucí rodiče podstoupí odběr plodové vody, zvažují následně všechny alternativy výsledků a zažívají strach, bezmoc i zlobu. Přestože to může být velmi těžké, zkuste se co nejdříve zastavit, vydýchat se a uvědomit si, že jste neudělali nic špatně. Rozhodli jste se podstoupit vyšetření, protože jste usoudili, že je to nejlepší varianta, kterou v tuto chvíli vidíte. A jediné, co teď můžete ovlivnit, je jakým způsobem strávíte čas do oznámení výsledku (který bude velmi pravděpodobně v pořádku). Zkuste si vymyslet program, který vás zaměstná po celou dobu čekání. Máte dodržovat klidový režim, takže bude lepší zůstat v klidu domova, nablízku vašemu lékaři. Pokud máte ráda filmy, požádejte partnera, ať vám opatří zásobu nejnovějších titulů a dejte si 14 dní pohov na gauči. Nebo čtěte knihy, pozvěte kamarádky, vyzkoušejte jakoukoliv novou aktivitu, která vás trochu láká. Můžete malovat na kameny, vyšívat, prohlížet fotky, zaměstnejte svou mysl příjemnými aktivitami a rozhodněte se, že pro klid váš i vašeho miminka nedovolíte obavám sebrat vám 2 týdny těhotenství. Vše okolo se děje samo. Co se děje ve vaší mysli, určujete vy.

ZDRAVÍ

Vždycky je ten správný čas přichystat si něco dobrého. Obzvláště, když cítíte potřebu se odměnit, potěšit, udělat něco osobního pro sebe a své blízké. Upečte koláč! Možná zjistíte, že vás tvoření v kuchyni začíná bavit a tím, že do přípravy jídla vložíte kus sebe, své radosti a lásky, můžete šířit radostnou atmosféru mezi své blízké. Nabízíme Vám tři recepty jako inspiraci. Zkuste zalovit i ve svých domácích kuchařkách. Knihy, které jste dostala od známých, často čekají v polici na tu správnou dobu, až vás zachvátí kuchařská vášeň!

Jednoduchý jogurtový koláč z hrnku

Potřebujete: 1 bílý jogurt, 2 hrnky polohrubé mouky, 1 prášek do pečiva, ½ hrnku cukru moučka, 1 vejce, tuk na vymazání, strouhanku na vysypání nádoby, jakékoliv ovoce (čerstvé, mražené, i z konzervy).
Formu na koláč vymažte tukem a vysypejte strouhankou. Smíchejte jogurt, mouku, prášek do pečiva, cukr a vejce. Těsto vlijte do formy, uhlaďte, a pokládejte ovocem. Pokud použijete jablka, posypte je skořicí, švestky můžete zasypat mletým mákem a cukrem. Jiné druhy ovoce nechte samotné, případně přihoďte pár ořechů, nebo si vyrobte klasickou drobenku (zpracovaná polohrubá mouka s moučkovým cukrem a máslem). Vložte do předehřáté trouby a pečte 20 minut na 200°C.

Ovesné sušenky

Potřebujete: 1 a půl hrnku ovesných vloček, ½ hrnku ořechů (vlašské, lískové, para ořechy, klidně i mix několika druhů), 1 hrnek rozinek, 2 lžíce oleje, tuk na vymazání plechu, 1 bílek, 10 vypeckovaných datlí, 6 lžic koncentrátu ovocné šťávy a trochu skořice.
V hrnci smíchejte nasekané datle a ovocnou šťávu, přiveďte k varu a 15 minut povařte. Směs pak rozmixujte v mixéru, přelijte do misky a přidejte ovesné vločky, rozinky, skořici a olej. Dobře zapracujte. Nakonec vmíchejte rozšlehaný bílek. Ze směsi tvarujte malé placičky a pokládejte na vymazaný plech v rozestupu cca 5 cm. Pečte v předehřáté troubě cca 10 minut (dozlatova) na 170°C.

Nepečené kuličky ze sušeného ovoce

Potřebujete: 400 g sušeného ovoce (švestky, meruňky, rozinky, fíky), 200 g mandlového marcipánu, 4 lžíce šťávy z mandarinek, strouhaný kokos nebo mleté ořechy.
Sušené ovoce umelte nejlépe na masovém mlýnku. Přidejte k marcipánu, zalijte šťávou z mandarinek a rukama zpracovávejte, až bude těsto dobře promíchané. Z těsta tvarujte malé kuličky a každou kuličku obalte ve strouhaném kokosu nebo mletých oříškách.
Marcipán si můžete vyrobit i doma: 100 g oloupaných mandlí namelte společně se 100 g sojových vloček. Přidejte 3 lžíce medu a vypracujte těsto. Kdyby byla hmota příliš tuhá, můžete zředit vodou.

CVIČENÍ:

Ve 2. trimestru máte možnost vyzkoušet si masáž Shiatsu (v 1. trimestru není doporučována). Masážní technika shiatsu je založena na základech čínské medicíny, pracuje se systémem akupunkturních drah v těle. Masér využívá doteků a tlaku rukou (palců, prstů, dlaní) a kolen na konkrétní body vašeho těla tak, aby obnovil energetickou rovnováhu v těle. Na masáž shiatsu si přineste pohodlné oblečení, nejlépe tričko, volné kalhoty a ponožky, protože se provádí na podložce na zemi. Masáži většinou předchází konzultace, kdy je potřeba určit místa nerovnováhy v těle. Při masáži jsou pak stimulovány svaly, klouby, krevní a lymfatický oběh, a tím se zlepšuje cirkulace, ohebnost a vitalita těla. Shiatsu vám může pomoci od těhotenských potíží i od rozkolísaných emocí. Pomáhá lepšímu uvědomování svého těla a přijetí těhotenství jako přirozeného stavu. Celkovou masáž si můžete dopřát právě v tomto období. V době těsně před porodem vhodná není, ale zkušená porodní asistentka dokáže za pomoci techniky shiatsu poskytnout rodící ženě účinnou úlevu.

Shiatsu masáž trvá většinou 60 – 90 minut. Jedná se o techniku vystavěnou na východní filosofii. Pochopit ji a naučit se správně provádět techniku shiatsu většinou trvá roky, masáž od vyškoleného a zkušeného maséra tak bývá ohodnocena vyšší cenou. Pokud vás blízcí osloví, co byste si přála jako dárek k narozeninám, neváhejte si říct o dárkový poukaz na shiatsu. A nejlépe si o technice nastudujte něco dopředu, na internetu je dostatek informací. Abyste si totiž masáž užila naplno, měla byste mít bližší představu o tom, jaký proces se to ve vás bude při masáži odehrávat.

CO SE DĚJE UVNITŘ:

Miminko v 15. týdnu měří asi 10 cm a jeho hmotnost činí kolem 70 gramů. Během tohoto týdne dochází k tzv. kostnatění (osifikace) kostry dítěte, která se tak zpevňuje. Nožičky se v této fázi vyvíjí rychleji než ruce. Dítě nejen plodovou vodu polyká, ale i nosem vdechuje a tím se dostává do horních dýchacích cest. V plicích dochází k vytváření primitivních plicních sklípků. Nadále se vyvíjí mozek, miminko má přechodně stále srostlá víčka, ale přitom už reaguje na světlo. Na jazyku dítěte se vytvářejí chuťové buňky. Také mu začíná fungovat sluch, ale dokud se nevyvinou sluchová centra v mozku, miminko není schopné zvuk zpracovat. Na těle miminka rostou jemné chloupky a na hlavičce vlásky. Formuje se bradička, ušní boltce jsou již hotové. V 15. týdnu je při správné poloze dítěte možné zjistit z ultrazvukového vyšetření jeho pohlaví, protože zevní genitál už má zřetelně mužský nebo ženský charakter.





Období po 40. týdnu těhotenství Období po 40. týdnu těhotenství

Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...

274. - 280. den v těhotenství - 40. tt 274. - 280. den v těhotenství - 40. tt

Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...

267. - 273. den v těhotenství - 39. tt 267. - 273. den v těhotenství - 39. tt

Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka