facebook
Dobré ráno, je úterý 19.3.2024 a svátek slaví Světlana

85. - 91. den v těhotenství - 13. tt


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 85. až 91. den po dni - 13. Týden v těhotenství.

Tímto týdnem vstupujete do 4. měsíce a zároveň končí váš 1. trimestr těhotenství. Můžete pocítit úlevu, protože nejdůležitější období pro vývoj vašeho miminka máte za sebou. Ve vašem bříšku je miniaturní človíček o velikosti zhruba 7,5 centimetru.

Některé porodnice (zejména v Praze) přistupují v posledních letech k opatření, kdy z důvodu vysokého zájmu o porod v dané porodnici zavádějí povinnou registraci k porodu již ve 14. týdnu těhotenství! Registrace je většinou možná i on-line. Pokud máte jasné preference, kde chcete rodit, raději se o registraci informujte již v tuto dobu.

Nadále se věnujte své životosprávě a pitnému režimu, pokud jste se na vhodné stravovací návyky soustředila už od počátku těhotenství, pravděpodobně už máte mnoho návyků zažitých a přirozeně se jimi řídíte. I tak je vhodné se k doporučením z prvních týdnů čas od času vracet a připomenout si, v jakých potravinách naleznete potřebné živiny, vitamíny a minerály. Základní informace vám poskytne i tabulka ve 2. týdnu. Touto dobou už většinou také ustupuje nevolnost a zvýšená únavnost. Mnoho maminek se první trimestr snaží spíše vydržet a s aktivitami pomalu začíná až v nadcházejícím období. V prvních dvanácti týdnech jsme vám dali mnoho tipů na cvičení v těhotenství, pokud vám některé intuitivně přijde pro vaše tělo vhodné, zkuste se zaměřit na nabídku kurzů poblíž vašeho domova. Nezapomeňte, že vždy je na místě opatrnost, pozvolné začátky a dohled zkušeného lektora. V následujícím odstavci se zaměříme na další časté potíže v těhotenství, otoky.

ZDRAVÍ

Otoky - většina těhotných žen se s nimi v průběhu těhotenství setká. Mírné otoky nejsou nijak závažné, zaznamenáte je většinou okolo kotníků a na rukou kolem zápěstí a prstů. Je to především tím, že organismus má v těhotenství tendenci zadržovat vodu. V žádném případě neomezujte příjem tekutin, měla byste dodržovat pitný režim odpovídající 30-35 ml na každý kilogram vaší hmotnosti. Spíše volte slabě mineralizované vody, s nízkým obsahem sodíku, čaje, skvěle fungují okurky a okurková šťáva (která podporuje tvorbu moči). Dbejte na dostatek bílkovin (viz. 3. týden) a pokuste se omezit solení (nebo alespoň sýry a uzeniny s vysokým obsahem soli a instantní polévky). Svou roli hraje také pohyb. Pomáhá chůze, o cévní gymnastice se dočtete v odstavci o cvičení. Snažte se nestát dlouho na jednom místě a nesedět s nohou přes nohu. Při sedu se dávejte nohy do zvýšené polohy, určitě se vám uleví. A vhodný je odpočinek na levém boku, kdy děloha netlačí na dolní dutou žílu. Po poradě s odborníkem můžete vyzkoušet i kompresivní punčochy, jen musíte dbát na správnou velikost a míru tlaku punčoch. Léky na otoky konzultujte s lékařem. Otoky jen na jedné končetině mohou být projevem zánětu! Pokud je otok bolestivý nebo začervenalý, informujte o tom lékaře. Rostoucí, silné otoky ve spojení se zvýšením krevním tlakem a přítomností bílkoviny v moči jsou příznakem preeklampsie (viz níže). Opět je nutné kontaktovat lékaře.

Hypertenze je vysoký krevní tlak, v těhotenství znamená opakovaně naměřenou hodnotu systolického tlaku nad 140mmHg nebo diastolického tlaku nad 90 mmHg. Při dlouhodobé hypertenzi dochází k poškození krevního řečiště a vzniká riziko srdečního nebo ledvinového selhání. Riziko pro plod spočívá u vysokého tlaku v omezení přísunu kyslíku a živin k plodu. Při výskytu hypertenze je potřeba zavést režim, kdy těhotná nesmí zvedat těžké předměty, měla by se vyhýbat stresu a vyhledávat klid. Platí zákaz kouření a alkoholu. Vhodné léky určuje lékař u každého případu.

Preeklampsie je stav, kdy je vysoký krevní tlak doprovázen bolestí hlavy, zvracením, otoky dolních končetin a bílkovinou v moči. Jde o velké riziko pro matku i dítě. Preeklampsie výjimečně přechází v eklampsii, život ohrožující stav, kdy nastávají křeče v celém organismu. Při podezření na preeklampsii je nutné okamžitě kontaktovat lékaře.

CVIČENÍ

Na otoky vám kromě pravidelné chůze pomůže cévní gymnastika. V žilním systému se nachází asi 80% krve, z toho důvodu jsou žíly nazývány kapacitní cévy. Krev je odváděna z tkání a přiváděna do srdce. Zpětnému návratu krve ze žil do srdce napomáhá svalově-žilní pumpa, tzv. svalové srdce, kdy je krev stahováním a uvolňováním lýtkových svalů vyháněna k srdci. Tlak v žilním systému se mění také podle polohy člověka, k nejvyšší zátěži dochází při stoji. Prokrvení končetin se dá podpořit právě cvičením cévní gymnastiky. Jedná se o jednoduché cviky, které po zaškolení odborníkem (lékař, fyzioterapeut) můžete cvičit sama doma. Cvičení se upravuje podle individuálních potřeb a možností pacienta. Procvičování začíná od prstů na nohou, v pravidelných intervalech krátce stahujete jednotlivé svaly. Čím častěji cvičíte, tím lepší efekt bude cévní gymnastika mít. Cvičit je možné:

vleže – ohýbání prstů, ohýbání nohy v kotníku, kroužení nohy, přitahování kolena k hrudníku
vsedě – výpony na špičky, střídavé zvedání špiček
vestoje – výpony, podřepy, výstupy na schůdek

U cviků je důležité správné provedení a počet opakování. Celé cvičení je vhodné opakovat 2-3x denně. Provádění cévní gymnastiky ve vodě ještě zvyšuje účinnost cviků. Pokud tedy máte potíže s otoky, poraďte se s lékařem o úvodu do cvičení a pak už můžete cvičit, kdykoliv budete mít chvilku.

CO SE DĚJE UVNITŘ:

13. týden představuje konec prvního trimestru. Po absolvování této fáze se významně snižuje riziko potratu. Nastávající druhý trimestr je ve většině případů klidnější částí těhotenství, kdy nebývají nevolnosti, a zvyšuje se sexuální touha. Ve třináctém týdnu jsou u žen i viditelně větší prsa, přičemž změny nastávají i u bradavek a dvorců, které se zvětšují a tmavnou. V některých případech se mohou objevit v oblasti obličeje a krku pigmentové skvrny. Po porodu by tyto skvrny měly zcela zmizet nebo vyblednout.

Plod je v období 13. týdne o velikosti 7,5 centimetrů a jeho hmotnost činí asi 25 gramů. Poměr velikosti hlavičky ke zbytku těla se začíná měnit ve prospěch tělíčka. Hlava je v tuto dobu asi ve třetině těla. Dítě polyká plodovou vodu, a prostřednictvím fungujících ledvin a močového měchýře ji vylučuje močí.

Kůže dítěte je stále průsvitná. Postupně na ní začíná vyrůstat drobné chmýří označované jako lanugo, které má zejména ochrannou funkci. Na prstíkách se objevují nezaměnitelné otisky prstů. Krvinky se tvoří nejen v játrech ale i ve slezině.

Je vhodné, aby budoucí maminky zařadily do svých aktivit cvičení pro těhotné zaměřené na posílení svalů pánevního dna a svalů zádových. Vhodné jsou i procházky a plavání v nezávadné vodě.





Období po 40. týdnu těhotenství Období po 40. týdnu těhotenství

Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...

274. - 280. den v těhotenství - 40. tt 274. - 280. den v těhotenství - 40. tt

Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...

267. - 273. den v těhotenství - 39. tt 267. - 273. den v těhotenství - 39. tt

Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka