facebook
Příjemnou noc, je neděle 8.9.2024 a svátek slaví Daniela

169. - 175. den v těhotenství - 25. tt


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 169. až 175. den po dni - 25. Týden v těhotenství.

Vstupujete do 7. lunárního měsíce těhotenství. Mezi 20. a tímto týdnem nabylo vaše miminko dvojnásobné hmotnosti. Víčka miminka se otevírají. Pokud jste v minulém týdnu neabsolvovala test na těhotenskou cukrovku, čeká vás v tomto týdnu. Informace o vyšetření si můžete přečíst ve 24. týdnu. Popřemýšlejte i nad možnostmi nástupu na mateřskou dovolenou. Obvykle na ni těhotné ženy nastupují 6-8 týdnů před termínem porodu. Lékař vám však může doporučit i dřívější odchod, v takovém případě na jeho radu určitě dejte. Včas se dohodněte se svým zaměstnavatelem, jak bude váš odchod na mateřskou dovolenou probíhat, zda můžete pracovat z domova, sdělte zaměstnavateli termín, kdy plánujete na mateřskou nastoupit. Obecně mají zaměstnankyně nárok čerpat mateřskou dovolenou po dobu 28 týdnů, při vícečetném těhotenství a porodu 37 týdnů. Pokud byste měla nějaké konkrétní dotazy týkající se vašeho zaměstnání, můžete se obrátit na naši právní poradnu na Maminkově.

ZDRAVÍ

Stres zapříčiňuje nejvíc našich zdravotních problémů. Naše tělo může být stresováno fyzicky, například když ho vystavujeme nadměrnému horku nebo chladu. Naše svaly a klouby jsou ve stresu při příliš velké fyzické námaze. A všichni zažíváme v běžném životě emoční stres z nejrůznějších důvodů. Stresové situace prožíváme každý jinak a některé situace můžeme prožívat mnohem hůře než náš partner. Stres může být dokonce i prospěšný, záleží na naší přípravě na stresovou situaci, naší vnitřní síle a soustředění na zvládnutí situace. Tímto způsobem nás dokáže posunout za naše hranice a vybudit nás k nečekaným výkonům. Důležité je stres neskrývat a nepotlačovat, protože si tím způsobíme nemalé zdravotní problémy. Můžeme pocítit napětí v šíji, v ramenou, trpět migrénami, nechutenstvím, bolestmi zad, dokonce i záněty, angínami a astmatem. Jak je to možné? Když jsme v napětí, máme strach nebo cítíme úzkost, náš imunitní systém (o kterém jsme psali ve 23. týdnu) trpí. Spálíme mnoho nervové energie a je ovlivněna celková vitalita těla. Tím se tělo stává náchylné k nemoci.

Ve stresu dochází v našem těle ke stejným procesům, které pomáhaly přežít už jeskynnímu člověku. V ohrožení nebo při lovu využívali naši předci enormní energii. V kritické situaci se člověku zostřily jeho smysly, cukry a tuky se uvolnily z jater, aby měl dostatek energie a síly, dýchací cesty se rozšířily, aby přijaly více kyslíku, srdce začalo rychleji tlouct, aby kyslík rychleji rozvedlo po těle a krev v žilách rychleji kolovala, aby se při zranění na povrhu rychleji srazila. Všechny tyto tělesné pochody vznikly z velkého uvolnění adrenalinu. Jeskynní člověk tak byl schopen rychlého a silného fyzického výkonu (boj nebo útěk). Po takovém vypětí následně dlouho spal, aby zregeneroval síly. A tento mechanismus funguje stejným způsobem i u nás, kdy tělo reaguje na strach, napětí a rozrušení vyplavením stejného hormonu a stejnými příznaky. I časté nutkání na močení či rychlé vyprázdnění máme z oné doby. Problém je v tom, že málokdy máme možnost běžet o život, abychom nadměrný adrenalin spotřebovali. V těle nám tak zůstává nadbytečný tuk, glukóza a adrenalin, což mnoha lidem způsobuje kardiovaskulární nemoci.

Proto je pro nás nezbytné více cvičit a relaxovat. Nezáleží na tom, jestli půjdete na svižnou procházku, plavat, cvičit ve skupině nebo doma, důležité je, že aerobní aktivita spálí adrenalin ve vašem krevním řečišti. Necvičte hned po jídle, nebylo by vám dobře, raději si dejte jen lehkou svačinu. Jezte raději půl hodiny po cvičení. A pokud vás jedno cvičení po čase začne nudit, vyzkoušejte něco nového, udržujte různorodost, abyste se na pohyb těšila. Vedle cvičení vám pomůžou jakékoliv relaxační techniky, ať už reflexologie, meditace, masáže, koupele… v kombinaci s odpočinkem.

Stres je tak široké téma, natolik spojené s našimi životy, že se mu budeme věnovat i v dalším týdnu.

CVIČENÍ

Vaše bříško už vám způsobuje jistá omezení, přesto se nemusíte pohybovým aktivitám vyhýbat. Cvičte tak, abyste se příliš nezadýchávala, vždy je potřeba udělat si přestávku dřív, než se dostanete do tzv. kyslíkového dluhu. Když se špatně dýchá vám, dostává se méně kyslíku i miminku.

V poslední době se objevilo nové cvičení, tzv. hooping nebo hoopnotica. Jedná se cvičení (tanec) s obručí, a přestože se vám může v první chvíli zdát, že pro těhotné ženy není vhodné, ve skutečnosti si v něm můžete najít cviky, které bez obav můžete provádět, a zpevníte přitom své svalové partie. Hooping podporuje správné držení těla a zlepšení kardiovaskulárního systému. Kromě toho je cvičení s obručí zábavné, je to úžasná obměna kondičního cvičení. Na rozdíl od běžného aerobiku je cvičení šetrné na klouby. Existují 3 základní varianty hoopingu, jedna více posilovací, druhá více taneční a třetí, která kombinuje obě. Speciální program Off the body hooping je pro vás tou správnou variantou, kdy obručí netočíte kolem pasu, ale využíváte ji především na posilování. Pro dosažení dobrých výsledků je ideální cvičit 10-15 minut. Pro začátečníky se doporučují obruče s větším průměrem, je s nimi snazší manipulace. Lektorka hoopingu vám při první lekci vše potřebné vysvětlí.

CO SE DĚJE UVNITŘ:

Miminko měří kolem 30 centimetrů a jeho hmotnost dosahuje asi 650 až 700 gramů. V rámci vývoje miminka dochází ve 25. týdnu k vytváření širší tukové vrstvy. Pokožka je však stále tenká a zvrásněná. Obličej miminka se nepatrně zvětšuje v poměru k mozkové části hlavičky, je to důsledek zvětšujících se kostních tkání, jako jsou čelisti. Nosní dutiny se také zvětšují, nosní dírky se postupně otvírají. Většina stěžejních orgánů miminka je již vytvořena. Zajímavostí je, že nervy v oblasti úst jsou citlivější tak, aby po porodu dítě lépe rozeznalo prsní bradavku. Pupečník je v době 25. týdne poměrně silný a jeho součástí je jedna žíla a dvě tepny. Kluzká látka nacházející se mezi nimi zabraňuje zauzlení.





Období po 40. týdnu těhotenství Období po 40. týdnu těhotenství

Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...

274. - 280. den v těhotenství - 40. tt 274. - 280. den v těhotenství - 40. tt

Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...

267. - 273. den v těhotenství - 39. tt 267. - 273. den v těhotenství - 39. tt

Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka