facebook
Příjemnou noc, je neděle 8.9.2024 a svátek slaví Daniela

106. - 112. den v těhotenství - 16. tt


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 106. až 112. den po dni - 16. Týden v těhotenství.

V 16. týdnu už většinou zaznamenáte váhový přírůstek. Pokud dodržujete základní zásady stravování, jak jsme je popisovali v 1. trimestru, nemusíte se ničeho obávat. Přibývající kila jsou spojena s růstem plodu, placenty a dělohy, se zvyšováním objemu plodové vody a ostatních tělních tekutin, se zvětšováním prsou a s přirozeným tvořením tukových zásob. Jen není vhodné se přejídat a neuváženě zvyšovat svůj energetický příjem. Ve 2. trimestru se potřeba energie zvyšuje o cca 300 kcal, což odpovídá přidání jedné porce ke každé skupině v potravinové pyramidě (viz. 3. týden).

Podíl orgánů, tekutin a plodu na zvyšování hmotnosti uvádí tato tabulka:

Důvod

Průměrný přírůstek hmotnosti v gramech

Placenta

650

Plodová voda

800

Plod

3.200

Děloha

1.000

Prsy

500

Objem krve

1.500

Tuk

3.300

Celkem

10.950


Pokud vás zajímá, kolik je váš optimální váhový přírůstek v těhotenství, spočítejte si svůj Body Mass Index v době před těhotenstvím: BMI = hmotnost / výška2 (kg/m2). Příklad: žena vysoká 170 cm (1,7 m), vážící 60 kg má BMI 20,76. Výpočet: 1,7 x 1,7 = 2,89, vydělíte hmotnost hodnotou 2,89; takže 60/2,89 = 20,76. V následující tabulce můžete najít svou hodnotu BMI a optimální váhový přírůstek pro vaši hodnotu:1

 

Hodnota BMI před těhotenstvím

Doporučení hmotnostní přírůstek (v kg)

Podváha

Pod 19,5

12,5 – 18

Optimální hmotnost

19,5 – 24,9

11,5 – 16

Nadváha

25 – 29,9

7,5 – 11,5

Obezita

Nad 30

7,5


Jestliže tedy vaše hodnota BMI v době před těhotenstvím odpovídala rozmezí optimální hmotnosti (19,5 – 24,9), je naprosto přirozený váhový přírůstek mezi 11,5 a 16 kilogramy. Důležité je postupné zvyšování hmotnosti, počínaje 1-2 kg v prvním trimestru a přibližně 0,5 kg každý další týden od počátku 2. trimestru. Mějte ale na paměti, že každý organismus reaguje na těhotenství trochu jinak a tato doporučení jsou orientační. Pokud máte o kilo víc, než si vypočítáte z tabulky, není třeba si dělat starosti. V případě skutečně nadměrného přírůstku hmotnosti se zvyšuje pravděpodobnost porodu miminka s vysokou porodní hmotností, porod tedy může být obtížnější. Obézní těhotné ženy mají větší sklon k rozvoji těhotenské cukrovky, vysokého krevního tlaku nebo zánětů žil dolních končetin. Naopak nedostatečný přírůstek hmotnosti může mít nebezpečné důsledky, jako je příliš nízká porodní hmotnost plodu, předčasný porod nebo rozvoj některých onemocnění dítěte.

V případě, že jste mezi 11. a 14. týdnem těhotenství neabsolvovala prvotrimestrální screening, čeká vás v tomto týdnu tzv. Tripple test (trojitý test, TT). Ne každá maminka ví, že není povinný. Jedná se o odběr krve, ze které se zjišťuje hladina tří látek (AFP, HCG a E3) v krvi matky. Hladina těchto látek se během těhotenství mění, a pro správné vyhodnocení je nutné přesné určení stáří plodu ultrazvukem. Ženy, které čekají plod s určitým druhem postižení, mívají hladiny těchto látek výrazně odlišné. Diskutovaným problémem tripple testu je fakt, že není přesný (citlivost cca 65%). Navíc udává vysokou falešnou pozitivitu, takže těhotné ženy se zdravým miminkem bývají velmi často odesílány na amniocentézu, kde se podezření na vývojové vady vyvrátí. Stres vyvolaný nepřesným vyhodnocením tripple testu si však žena pamatuje po mnoho let. Po provedení tripple testu je tedy na zvážení každé nastávající maminky, jak se k případnému vyhodnocení rizika postaví. Lékař by v tuto chvíli měl být ženě oporou, vysvětlit jí, že špatný výsledek testu neznamená rovnou miminko s postižením. Jde pouze o vyčíslení pravděpodobnosti. Výsledek 1:100 u Downova syndromu znamená vlastně jen 1% riziko, že dítě syndrom má. Nebojte se ptát. Najděte si dostatek informací, abyste si udělala svůj názor na toto téma a proberte se svým lékařem vše, co vás zajímá. Je důležité mít pod kontrolou, co se s vámi děje. Na internetových diskusích najdete mnoho příběhů žen, které prošly strachem a obavami hlavně proto, že neznaly důvod vyšetření a význam výsledků.

ZDRAVÍ

Váš životní styl v těhotenství může ovlivnit rozvoj alergií u Vašeho miminka. Mezi faktory s významným vlivem patří strava i prostředí, ve kterém žena žije (vzduch, alergeny, infekce, stres).

Alergie – jejich výskyt stále roste a pravděpodobně je to způsobeno zhoršenými podmínkami vnějšího prostředí – zvýšenou hygienou, častým užíváním antibiotik, nevhodnou stravou a znečištěným prostředím. Riziko dědičnosti alergií po rodičích je asi 30 – 60 %, pokud je jeden z rodičů alergik, a 50 – 90 %, pokud jsou alergičtí oba rodiče. Nejdůležitější období pro rozvoj alergií je pro narozené dítě věk 4 – 6 měsíců, jak však bylo řečeno, i Vaše návyky v těhotenství mohou výskyt alergických onemocnění ovlivnit. Dítě se poprvé setkává s alergeny (látky způsobující alergii) ve druhém trimestru života. Imunitní systém matky i dítěte je v této době velmi citlivý na změny. Při přímém kontaktu s alergenem (pyly, roztoči, určité potraviny), riziko vzniku alergického onemocnění u dítěte se výrazně zvyšuje. Nezadržujte se v prašných a zakouřených prostorech, vyhýbejte se kontaktu s pyly, které u vás alergii vyvolávají. Pokud jste alergická na nějakou konkrétní potravinu, raději ji z jídelníčku vynechte. Nevylučujte ale potraviny, které vám potíže nedělají, jen máte pocit, že by mohly být potenciálním alergenem. Mléko, vejce, ryby, luštěniny i ořechy mají ve výživě těhotné ženy významnou hodnotu a je vhodná jejich konzumace, akorát v přiměřeném množství.

CVIČENÍ

Jako těhotná si můžete dopřát i thajskou masáž (nejlépe mezi 4. a 8. měsícem). Masáž vám pomůže od unavených chodidel, bolavých kloubů, uvolní natažené svaly, posílí nervový systém a napomůže správnému oběhu krve. Je to výborná prevence zmíněných zdravotních problémů. Zmírňuje pocity nevolnosti a bolesti hlavy. Tradiční thajská masáž spojuje prvky akupresury a jógy. Masérka pomocí prstů, dlaní, předloktí, loktů, kolen a chodidel kombinuje akupresuru s protahováním. Podstatou masáže je ovlivňování toku životní energie v energetických drahách těla (meridiánech). Stát se akreditovanou thajskou masérkou vyžaduje mnoho hodin učení a tréninku.  Pro tuto masáž je dokonalé zvládnutí techniky nutností, vybírejte proto pečlivě, ke komu se na ni vydáte. Jako doplněk k masáži vám může hrát thajská relaxační hudba, která využívá zvuků přírody (zpěv ptáků, šumění vodopádu), i původních thajských hudebních nástrojů (např. bubínky, flétny, violy). Po absolvování thajské masáže se doporučuje alespoň 15minutový odpočinek, vhodná je teplá koupel, a dostatečný pitný režim. Dejte si po masáži pár šálků teplého čaje, nebo vody. Masáží se totiž uvolňují toxiny, které je potřeba z těla vyplavit.

CO SE DĚJE UVNITŘ:

Malá část těhotných žen poprvé ucítí v 16. týdnu pohyby svého miminka. Častější je to však od 18. týdne. Miminko má kolem sebe stále poměrně hodně místa, proto nemusí být pohyby tak patrné. Váha dělohy je v této době asi 250 gramů, přičemž největší část představuje plodová voda (200 ml). Hladina hormonů by se již v 16. týdnu neměla vychylovat, proto by nastávající maminka již nemusela trpět nevolnostmi a zvracením.

Miminko v době 16. týdne měří kolem 11 centimetrů a jeho hmotnost činí asi 100 gramů. V 16. týdnu je již řádně funkční oběhový systém, kdy srdíčko tluče asi 150x za minutu a denně přečerpá i 25 litrů krve. Do konce těhotenství by to mělo být až 1800 litrů denně. Miminko ohýbá všechny klouby, jeho kostra se nadále zpevňuje. Startuje také již zmiňovaný imunitní systém. Hlavička dítěte se stále narovnává a jeho oči a uši jsou již téměř ve správné poloze. Kůže je tenká a průsvitná.

1.Zdroj: Výživa a léky v těhotenství a při kojení (autoři: Mgr. Jitka Pokorná, Mgr. Veronika Březková, Mgr. Tomáš Pruša, vydavatelství ERA 2008)





Období po 40. týdnu těhotenství Období po 40. týdnu těhotenství

Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...

274. - 280. den v těhotenství - 40. tt 274. - 280. den v těhotenství - 40. tt

Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...

267. - 273. den v těhotenství - 39. tt 267. - 273. den v těhotenství - 39. tt

Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka