facebook
Dobré dopoledne, je úterý 17.9.2024 a svátek slaví Kryštof

50. - 56. den v těhotenství - 8. týden


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 50. až 56. den po dni - 8. Týden v těhotenství.

Mezi 8. až 10. týdnem si vás gynekolog pozve na první komplexní prohlídku. Kromě krevních testů a několika vyšetření sepíšete vaši podrobnou anamnézu a také dostanete prostor na vaše otázky. Zkuste si své dotazy připravit předem a k lékaři si nezapomeňte vzít tužku a papír, abyste si vše důležité mohla zaznamenat. Lékaře budou zajímat příznaky vašeho těhotenství, datum vaší poslední menstruace (kvůli stanovení data porodu), vyšetří známky na děloze a děložním hrdle a stanoví přibližné stáří plodu. Na kompletní anamnézu je dobré být připravená. Kromě vaší osobní anamnézy (chronické choroby, závažná onemocnění, chirurgické zákroky, alergie, léky, které užíváte) je potřeba znát případné dědičné choroby v rodině vaší i v rodině otce miminka. Někteří lékaři se zajímají i o styl života těhotné ženy, tj. povolání, strava, pohyb, užívání alkoholu, kouření, atd. Tělesné vyšetření bude zaměřeno na vaše srdce, plíce, prsa a břicho. Lékař vám změří krevní tlak, zaznamená současnou váhu, zkontroluje ruce a nohy kvůli křečovým žilám a otokům. Dále dojde k vyšetření zevního pohlavního ústrojí a k vyšetření stavu pochvy a děložního hrdla, včetně odběrů kultivace z pochvy a z moči. Pánevní orgány vyšetřuje lékař oběma rukama (jedna ruka v pochvě, druhá na břišní stěně), následuje měření rozměrů a tvaru vaší pánve kvůli porodu. Běžné krevní testy, které se v tuto dobu provádějí, jsou: krevní testy určující krevní skupinu a Rh faktor, hladinu choriongonadotropního hormonu hCG a testy k vyloučení chudokrevnosti, dále vyšetření na toxoplazmózu, testy na závažné infekce (syfilis, žloutenka typu B a HIV) a případně vyšetření hladiny cukru v krvi (glykémie). Moč se vyšetřuje na přítomnost cukru, bílkoviny, bílých krvinek a bakterií. A nakonec dostanou prostor vaše otázky. A také dostanete těhotenskou průkazku. O té se můžete dočíst v dalším týdnu.1

Přestože na vás lidé z okolí těhotenství ještě nepoznají, nezapomínejte, že toto období je pro ženu velmi náročné. Můžete se cítit velmi unavená a labilní. Je to běžné a nemůžete to ovlivnit. Upozorněte vaše blízké, aby k vám byli chápaví a tolerantní. Nemůžete za to.

ZDRAVÍ

V minulém týdnu jsme probrali vitamíny. V tomto týdnu nás čekají minerály. Minerální látky jsou součástí zubů, kostí, vlasů a nehtů. Těl si tyto látky neumí tvořit samo a je potřeba mu je dodávat ve stravě a v tekutinách.

Sodík (Na) - ovlivňuje hospodaření s vodou v těle, jeho nadbytek zvyšuje krevní tlak a zatěžuje ledviny. DDS (doporučená denní spotřeba) je max. 2.000 mg sodíku, což je asi 5 g soli. Skutečná denní spotřeba soli u běžného Čecha je zhruba 10 g. Tento nadbytek může mít za následek migrény a problémy s vysokým krevním tlakem.
Zdroje sodíku jsou:
drůbeží salám (100 g = 1.575 mg), solené arašídy (100 g = 669 mg), nudlová polévka (100 g = 595 mg), chipsy (100g = 525 mg), sůl (1 g = 390 mg).

Draslík (K) – působí opačně než sodík. Jeho nedostatek ovlivňuje srdeční činnost, střevní peristaltiku (způsobuje zácpu), vyvolává únavu a nespavost. Draslík je obsažen v bramborách, celozrnných obilovinách, luštěninách a ořeších. DDD jsou 2-3 gramy.
Zdroje draslíku v číslech (na 100 g potraviny):
fazole (1,3 g), lískové oříšky (0,68 g), brambory (0,57 g), květák (0,55 g).

Vápník (Ca) – podílí se na rgulaci funkce nervů a svalů, na srdeční činnosti, při nedostatku vznikají svalové stahy a křeče. Je nezbytný pro správnou tvorbu a obnovu kostní a zubní tkáně. V těhotenství je příjem vápníku zcela zásadní, protože je využíván ke stavbě kostry plodu. Úbytek vápníku z kostí v těhotenství může mít za následek osteoporózu v pokročilejším věku. Dobrým zdrojem vápníku jsou mléčné výrobky, košťálová zelenina nebo skořápkové ovoce (např. mandle). Pro správné vstřebávání vápníku je nezbytný vitamin D! (viz informace v 7. týdnu). DDD pro těhotné a kojící ženy je 1.200 mg.
Různé potraviny nabízejí různou využitelnost vápníku. 50tiprocentní absorpci (což je maximum) má:
květák, řeřicha, čínské zelé hlávkové zelí, růžičková kapusta, tuřín, kedluben, kapusta, brokolice.
30% využitelnost: mléko, obohacené sojové mléko, tofu vyrobené pomocí kalciové soli, obohacené džusy. 20% využitelnost: mandle, sezamová semínka, fazole.

Fosfor (P) – spolu s vápníkem zajišťuje stavbu kostí a zubů, je důležitý pro využití energie. Konzumace potravin bohatých na fosfor snižuje využitelnost vápníku pro tvorbu či obnovu kostní tkáně. DDD je1.500 mg. Zdroje fosforu jsou:
maso (100 g = 180 mg), tavený sýr (100 g = 170 mg), cola (500 ml = 150 mg), vejce (1 kus = 100 mg), mléko (100 ml = 91 mg).

Hořčík (Mg) – reguluje činnost srdce, zlepšuje funkci stěny cév, snižuje aktivitu zánětlivých procesů. Je nezbytný pro stavbu kostí a je obsažen v mateřském mléce. Chybějící hořčík si tělo bere z kostních zásob. Nedostatek hořčíku u těhotné ženy může vyvolávat křeče dolních končetin, dráždivou dělohu (tvrdnutí břicha) nebo se podílet na poruchách srážlivosti krve. Příliš velký nedostatek může vést až k preeklampsii. Lékař může předepsat hořčík (magnesium) v tabletách, ke konci těhotenství je lepší tablety vysadit – mohou tlumit počáteční děložní stahy. DDD je 220 mg pro těhotné a 270 mg pro kojící ženy. Dobrým zdrojem hořčíku jsou celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy. Další příklady (na 100g): kakao (408 mg), banán (390 mg), brambory loupané (250 mg), celozrnná houska (90 mg), müsli (85 mg), hořká čokoláda (72 mg).

Železo (Fe) – nezbytné pro tvorbu červených krvinek, které mimo jiné zásobují tělo i plod kyslíkem. Nedostatek železa může mít za následek anémii (chudokrevnost). V těhotenství je ho často nedostatek. Po 30. týdnu dochází k účinnějšímu vstřebávání železa z potravy, přesto někteří lékaři předepisují železo v tabletách. DDD je u těhotných a kojících žen zhruba 20 mg. Železo je lépe využitelné z živočišných zdrojů, především z červeného masa (využitelnost 20-30%, u rostlinných zdrojů pouze 5%). Zdroje železa jsou (na 100 g):
libové hovězí maso (2 mg), játrová paštika (2 mg), špenát (4,1 mg), sušené meruňky (4,4 mg), hořká čokoláda (3,5 mg).

Jod (I) – je součástí hormonů štítné žlázy, je nezbytný pro její správné fungování. Nedostatek může způsobit zvýšenou únavu, spavost a zimomřivost. V těhotenství také ovlivňuje správný tělesný a duševní vývoj dítěte, při závažném nedostatku hrozí dokonce postižení mozku. Pro správnou funkci štítné žlázy a vývoj nervového systému novorozence je potřeba, aby i kojící matky konzumovaly stravu s dostatečným obsahem jódu. Jedním z hlavních zdrojů je sůl (obohacovaná jódem), a dále mořští živočichové. Těhotným ženám je doporučováno jíst alespoň jednou týdně mořské ryby! Některé potraviny využitelnost jodu snižují (bohaté na tzv. strumigeny), jsou to především: zelí, kapusta, květák, kedlubna, křen, hořčičné semínko a vodnice. DDD pro těhotné a kojící je 230 µg.
Zdroje jodu jsou například: platýs (100 g = 190 µg), treska (100 g = 120 µg), vincentka (100 ml = 677 µg), mléko (1.000 ml = 472 µg).

Zinek (Zn) – působí v metabolismu bílkovin, ovlivňuje imunitní reakce a zvyšuje aktivitu inzulinu. Je důležitý pro pohlavní dospívání chlapců. Nedostatek zinku způsobuje pomalé hojení zlomenin a kostí, padání vlasů nebo horší činnost jater. DDD pro těhotné ženy je 14 mg.
Zdroje zinku jsou (na 100g): vepřová játra (5,9 mg), libové hovězí maso (4,2 mg), para ořechy (4 mg), mandle, lískové a vlašské ořechy (2-3 mg), vejce (2 ks = 1,2 mg).2

CVIČENÍ

Velmi vhodné a navíc příjemné je pro těhotné ženy cvičení na balonu (na míči). Při cvičení pracujete s váhou vlastního těla a zátěž přizpůsobujete svým potřebám. Tělo protahujete, posilujete potřebné partie, a ještě se příjemně pohoupete. Potřebujete velký nafukovací elastický míč z umělé hmoty, říká se mu fitball, physioball, i jinak. I toto cvičení je vhodné vyzkoušet nejprve s instruktorem na kurzu, abyste měla jistotu, že cviky provádíte správně a namáháte jen ty partie, které jsou žádoucí. Na kurzech bývají míče v různých velikostech k dispozici. Míč si vybírejte podle toho, že při sedu na nejvyšší část svírají vaše stehna a lýtka pravý úhel. Míč v domácnosti využijete i jako židli, je skvělý na sezení při práci u počítače. Balon vás nutí sedět vzpřímeně a udržovat rovnováhu. S touto pomůckou se setkáte také na předporodním kurzu, mnohé ženy míč používají v první době porodní. I po porodu může mít dobrý účel – existují cvičení pro maminky s miminky, kdy se míč používá k rehabilitačním cvikům, a pro děti jsou cviky s balonem zábavné.

Pokud se rozhodnete cvičit doma, dejte přednost kvalitnímu balonu zakoupenému nejlépe ve zdravotnických potřebách, u kterého máte jistotu, že je bezpečný. Při výšce postavy v rozmezí 135-160 cm volte míč o průměru 55 cm (obvod míče po nafouknutí 173 cm). Při výšce 160-180 cm je potřeba míč o průměru 65 cm (obvod po nafouknutí 204 cm) a pokud měříte více než 180 cm, je vhodný míč o průměru 75 cm (obvod 236 cm).

CO SE DĚJE UVNITŘ:

8. týden stále může být ve znamení těhotenských nevolností, zvýšené únavy, náladovosti. Rovněž dochází vlivem zvýšené hladiny hormonů ke změnám na prsou. Žena může pociťovat citlivost prsou a již mírný nárůst objemu. Prsní žlázy se tak postupně připravují, aby po porodu mohly zajistit kojení. Nadále se může u některých žen objevit nahodilé špinění nebo slabé krvácení. Budoucí maminka by však nic neměla ponechat náhodě a poradit se s lékařem.

Od 8. týdne již můžeme hovořit o plodu. V hlavové části víčka překrývají skoro celý prostor očí. Vyvíjí se uši, a to jak jejich vnější část, tak i vnitřní ústrojí. Rozeznatelná je už i špička nosu. Viditelná je i horní a dolní čelist. Na ručičkách i nožičkách jsou rozlišitelné prsty, mezi kterými je stále blanka.

Tělo plodu, které do této doby bylo zahnuté, se pomalu narovnává. Postupně již skoro nelze rozeznat původní ocásek. Plynule se tvoří jednotlivé kosti a narůstá svalová hmota. Je zajímavé, že svaly se už dokážou stahovat a tím se plod v děloze hýbe. Pohlavní orgány zatím nejsou natolik patrné, aby bylo možné v 8. týdnu určit pohlaví plodu v rámci ultrazvukového vyšetření.

Plod pomalu přibývá na váze a v této době váží přes jeden gram. Pokud jde o jeho délku, která se vyměřuje od temene ke kostrči, tak dosahuje asi 1,6 cm, což by mohlo odpovídat velikosti fazolky.

1.Zdroj: Co čekat v radostném očekávání (autoři: H. Murkoffová, A. Eisenbergová, S. Hathawayová, nakladatelství Slovart, 2004)
2.Zdroj: Výživa a léky v těhotenství a při kojení (autoři: Mgr. Jitka Pokorná, Mgr. Veronika Březková, Mgr. Tomáš Pruša, vydavatelství ERA 2008)





Období po 40. týdnu těhotenství Období po 40. týdnu těhotenství

Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...

274. - 280. den v těhotenství - 40. tt 274. - 280. den v těhotenství - 40. tt

Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...

267. - 273. den v těhotenství - 39. tt 267. - 273. den v těhotenství - 39. tt

Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka