facebook
Dobré odpoledne, je neděle 17.10.2021 a svátek slaví Hedvika

Jak cestovat autem


Ilustrační fotografie


Auto je považováno za jeden z nejbezpečnějších dopravních prostředků. Cestování autem v těhotenství většinou nepředstavuje žádný problém. Můžete cestovat v prvním i v posledním týdnu vaší gravidity. Ačkoliv auto přináší mnoho výhod, může se stát, že i tak vám cestování ním bude nepříjemné a na delší trasy zvolíte raději jiný dopravní prostředek. V tomto článku se dozvíte něco o bezpečnosti, výhodách a také nevýhodách jízdy autem v těhotenství.

Výhody cestování v autě

Ať už jedete jako řidič nebo jako spolucestující, většinou máte kontrolu nad cestou. V případě potřeby může auto zastavit a vy se můžete projít nebo se nadýchat čerstvého vzduchu. Ani náhlá potřeba jít na záchod není žádný problém. Pokud sedíte na předním sedadle, můžete si navíc dopřát dostatek prostoru pro své nohy i bříško. Sedadlo máte možnost sklopit či narovnat podle svých představ.

Nevýhody cestování autem

Jestliže dlouhodobě sedíte na jednom místě, mohou se vám tvořit krevní sraženiny. I pokud tedy nemáte chuť, alespoň jednou za hodinku vstaňte a běžte se protáhnout. Dejte si také pozor na ježdění po špatných cestách. Různé díry a výmoly na silnicích vyvolávající otřesy rozhodně nebudou ničím příjemným pro vaše bříško. Pokud v autě běžně trpíte nevolností, vyhněte se úsekům se zvlněnou vozovkou plnou zatáček. Další riziko představují vysoké teploty, obzvlášť během léta, a tedy i přehřátí organismu. Proto tedy vždy větrejte nebo používejte klimatizaci.

Těhotná žena jako řidička

Těhotné ženy samozřejmě mohou řídit. Pokud to však není nutné, v pozdějších týdnech těhotenství se řízení již vyhněte. Testy prokázaly, že těhotenství zpomaluje reakce na dopravní situaci. Případná dopravní nehoda by mohla mít pro vás i pro dítě katastrofální následky. V pokročilém těhotenství rovněž hrozí riziko kontrakcí. Proto jezděte spíše pomaleji a obezřetně, abyste mohla v případě potřeby zastavit. Nezapomínejte ani na bezpečnostní pás, jehož spodní část vždy ukládejte až pod své bříško. Miminko tak bude mít i během cesty dostatek místa.

Řízení auta v těhotenství Řízení auta v těhotenství

Auto je dnes velmi vyhledávaným dopravním prostředkem, kterým často ušetříme dost času a mačkanic v přecpané hromadné dopravě, což ocení hlavně těhotné ženy. Některé těhulky se ale bojí...

Jak řešit nevolnost při cestování Jak řešit nevolnost při cestování

Už se vám někdy udělalo špatně při cestování? Pokud ano, určitě víte, jak je taková situace nepříjemná. Pokud k nevolnosti dojde za jízdy v autě, dá se to ještě tolerovat. Můžete totiž snadno požádat toho...

Cestování městskou hromadnou dopravou - ano nebo ne? Cestování městskou hromadnou dopravou - ano nebo ne?

V těhotenství se někdy cestování městskou hromadnou dopravou nevyhnete. Ne každá budoucí maminka je řidička a když už má řidičský průkaz, nemusí mít vždy k dispozici automobil.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka