facebook
Příjemnou noc, je úterý 18.6.2024 a svátek slaví Leoš

22. - 28. den v těhotenství - 4. týden


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 22. až 28. den po dni - 4. Týden v těhotenství.

Vaše vajíčko už je uhnízděné a začínají se dít velké věci! Na konci týdne bude zárodek měřit 1 mm a vážit skoro gram! V tuto dobu už by těhotenský test ukázal s největší pravděpodobností dvě čárky, a dá se očekávat, že tento týden prožijete ve znamení euforie z potvrzeného těhotenství. A možná také naplno propuknou příznaky, o kterých jsme psali v minulém týdnu. Jakkoliv mohou být průvodní znaky nepříjemné, zkuste si vždy najít chvilku pro sebe a radovat se z dalšího zázraku přírody. Tím prvním jste vy. A dalším je Vaše miminko. Ve třetím týdnu jsme se rozepsali o prvních příznacích těhotenství. Ve čtvrtém týdnu se zaměříme na trávení.

Pálení žáhy je obvyklým problémem v těhotenství. Je způsoben hormonálními změnami (působení progesteronu) a růstem dělohy, která tlačí na orgány v dutině břišní. Tím dochází k návratu žaludečního obsahu do jícnu, což způsobuje právě pálení žáhy. Jako protiopatření zkuste upravit váš jídelníček. Vyhněte se šumivým nápojům, kávě, alkoholu, a kynutým, tučným a kořeněným jídlům. Jezte v klidu, po menších dávkách, a nechoďte spát bezprostředně po jídle. Pomáhá také větší podepření hlavy. Osvědčené účinky má jedlá soda.

Nadýmání je rovněž častou komplikací těhotných žen. Způsobují ho opět hormonální vlivy a anatomické změny v těle. Důležité je nejíst ve stresu a nehltat, omezit perlivé nápoje, případně se vyhnout nadýmavým potravinám, jako jsou luštěniny či čerstvé pečivo. Dále je možné využít účinky zázvoru (max. dávka 250 mg, konzumaci oznamte svému lékaři), nebo fenyklu ve formě čaje. S kořením a bylinkami však buďte opatrné, více o tomto tématu píšeme v 6. týdnu.

Zácpa vzniká opět vlivem hormonálních změn a tlakem dělohy, ale také nedostatkem pohybu a užíváním některých doplňků železa. Proti zácpě se doporučuje dostatek tekutin (slabě mineralizované vody s vyšším obsahem hořčíku, džusy s obsahem vlákniny), kysané mléčné výrobky, dostatečný přísun vlákniny (ovoce a zelenina, min 5 porcí), olejnatá semínka, a samozřejmě pohyb, např. chůze. Po vyčerpání všech dostupných metod, jak se zbavit zácpy, může lékař doporučit použití některých laxativ bezpečných pro těhotné ženy.

ZDRAVÍ

V dnešní době jsou moderní tzv. alternativní způsoby výživy. Jedná se o vegetariánství, makrobiotiku, frutariánství, dělenou stravu či výživu podle krevních skupin. Některé směry skutečně zahrnují pozitivní aspekty, jiné však mohou mít zásadní vliv na vývoj miminka a proto je vhodné, abychom se u tohoto tématu zastavili.

Pro vaši představu: vegetariáni odmítají příjem některých nebo všech potravin živočišného původu, především masa. Laktoovovegetariáni  akceptují konzumaci mléka a vajec, semivegetariáni jí navíc drůbeží maso a ryby. Pulovegetariáni přijímají pouze drůběží maso a peskovegetariáni pouze plody moře. Vegani odmítají jakékoliv potraviny živočišného původu (maso, vejce, mléko). Vitariáni mohou pouze syrovou stravu a frutariáni pouze plody rostlin.

Zejména ve vegetariánství a makrobiotice lze najít vhodná doporučení pro stravování, jako je vysoký příjem ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků, omezení živočišných tuků a jednoduchých sacharidů, makrobiotika navíc zdůrazňuje stravování v klidu a dostatečný pohyb. Odborníci však nedoporučují těhotným ženám žádný z těchto způsobů stravování, protože každá potravina je zdrojem látek důležitých pro tělo a v době těhotenství, kdy je potřeba živin, vitaminů a minerálů vyšší než obvykle, by se žena mohla vystavit nadměrnému riziku. Hrozí nedostatek železa, zinku, vitaminů B a D a omega-3 mastných kyselin. Pokud dodržujete některý z těchto způsobů stravování, informujte o tom svého lékaře. Pokud se chystáte přejít na některý uvedený směr, bude lepší odložit vaše plány až na období po těhotenství a kojení.1

CVIČENÍ

Pokud zvažujete, které cvičení pro vás v těhotenství bude vhodné, zkuste si více přečíst o józe. Jóga klade důraz na dýchání, relaxaci, držení a uvědomování si vlastního těla. Některé programy jsou speciálně určené pro těhotné ženy, tzv. gravidjóga. Po fyzické stránce vás jóga posílí, zvýší vaši odolnost, upraví držení těla, podporuje také krevní oběh a dýchání a může zmírnit těhotenské bolesti, zvláště v bederní páteři a v nohou. Navíc by vám mohla ulevit od potíží s trávením a s nevolností. Dechová cvičení zmírňují napětí a úzkost a pomohou vám se uvolnit od běžných starostí. Jógu pro těhotné pod vedením zkušeného lektora lze cvičit od prvních týdnů těhotenství, až do doby před porodem, pokud vám to povolí lékař.

VYŠETŘENÍ

Pokud navštívíte gynekologa, v tomto týdnu už bude schopen potvrdit vaše těhotenství pomocí krevního testu nebo ultrazvuku.

CO SE DĚJE UVNITŘ:

Od 4. týdne těhotenství dochází k počátku tvorby tělesných orgánů. Buněčný útvar je již možné označovat jako embryo. Na začátku tvorby orgánů jsou tři zárodečné vrstvy: endoderm, ektoderm a mezoderm. Tyto vrstvy dají následně vznik všem orgánům i tkáním dítěte.

Endoderm dává základ trávicímu a dýchacímu ústrojí, štítné žláze, močovému měchýři a pohlavnímu ústrojí. Z ektodermu se utvoří nervový systém, vlasy, kůže, nehty, zubní sklovina, potní žlázy, oční rohovka a čočka. Z mezodermu se utváří srdce, lymfatický, oběhový a vylučovací systém, svaly a kostra.

Na konci čtvrtého týdne se plně vyvíjí placenta, která zajišťuje výživu embrya a odvod odpadních látek. Placenta je tvořena z mateřských a embryonálních krevních cév. Embryo dosahuje v této době asi 1 milimetru a váží necelý gram.

Budoucí maminka může již v období 4. týdne pociťovat příznaky nastalého těhotenství.  Většinou se však podobají symptomům, které provázejí menstruaci, což je zcela normální. Ženu může pobolívat v podbřišku, může jí bolet hlava i poprsí. V této době se již začíná zvyšovat hladina těhotenského hormonu HCG, kterou lze zjistit z domácího těhotenského testu. Zjištěný výsledek však rozhodně nemusí být stoprocentní. Test je dobré po pár dnech opět zopakovat.

1.Zdroj: Výživa a léky v těhotenství a při kojení (autoři: Mgr. Jitka Pokorná, Mgr. Veronika Březková, Mgr. Tomáš Pruša, vydavatelství ERA 2008)

Období po 40. týdnu těhotenství Období po 40. týdnu těhotenství

Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...

274. - 280. den v těhotenství - 40. tt 274. - 280. den v těhotenství - 40. tt

Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...

267. - 273. den v těhotenství - 39. tt 267. - 273. den v těhotenství - 39. tt

Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka