facebook
Dobré odpoledne, je pátek 17.9.2021 a svátek slaví Naděžda

8. - 14. den v těhotenství - 2. týden


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 8. až 14. den po dni - 2. Týden v těhotenství.

Vzhledem k tomu, že začátek těhotenství se počítá od 1. dne poslední menstruace, v tuto dobu pravděpodobně prožíváte týden po menstruaci, kdy dochází k uzrávání vajíčka ve vaječníku.  Stejně jako uvádíme v článku k 1. týdnu těhotenství, i zde je dobré zmínit, že existují výjimky, kdy ženy otěhotní již v průběhu menstruace nebo v den blízký menstruaci.  Pokud tedy čtete následující řádky a máte tušení, že jste těhotná, zkuste využít čas před prvními návštěvami lékaře a zamyslet se nad aspekty, které by mohly průběh vašeho těhotenství ovlivnit.  

ZDRAVÍ

Hormony, které ženské tělo v těhotenství vyplavuje do krve, způsobují změny v jejím metabolismu a mají vliv na rychlost i míru zpracovávání živin. Jsou to procesy nezbytné pro vytvoření optimálních podmínek pro vývoj plodu.

Správným stravováním v těhotenství můžete mnoho aspektů ovlivnit. Dokážete zmírnit průvodní potíže těhotenství, jako je únava, nevolnost či problémy s trávením. Budete se cítit lépe a mít lepší náladu. Stravou můžete ovlivnit i riziko vzniku chronických onemocnění a alergií, jak se u nás později dočtete. A také zvládnete mírněji přibírat na váze, a po porodu kila snáze shodíte. Následující tabulka nastiňuje specifika výživy těhotné ženy v jednotlivých trimestrech:

 

1. trimestr

2. trimestr

3. trimestr

Časové vymezení

Od početí do 12. týdne

Od 13. týdne do 24. týdne

Od 25. týdne do porodu

Charakteristika období

Vytváří se základ všech orgánů; toto období je rizikové z hlediska rozvoje vývojových vad; důležitá je především kvalitní strava a vyhýbání se všem toxickým vlivům (zejména kouři, alkoholu a jiným toxickým látkám)

Plod dále roste; začíná ukládat tuk do zásoby, orgány se postupně vyvíjejí, kosti se osifikují

Plod přibývá na hmotnosti; dochází k mineralizaci kostí, dozrávání orgánů; rostoucí děloha utlačuje orgány v dutině břišní, a tím dochází k rozvoji mnoha zdravotních problémů, především v oblasti zažívacího traktu

Navýšení energetického příjmu

Není třeba navyšovat energetický příjem

Navyšte příjem energie přibližně o 200-300 kcal/den

Stejné jako ve 2. trimestru

Živiny

Dbejte na příjem PNMK (12-18 g denně), zvyšte příjem kyseliny listové na 600 µg denně, dbejte na přísun vitaminu B6 (2,5 mg denně) a B12 (3,5 µg denně), jež jsou nezbytné pro dělení buněk; zvyšte příjem jodu na 230 µg denně

Zvyšte příjem bílkovin přibližně o 10 g, vápníku na 1200 mg a železa na 20 mg denně

Stejné jako ve 2. trimestru

Váhový přírůstek

Do 2 kg; může dojít i k mírnému úbytku hmotnosti

Navýšení asi o 0,3 – 0,5 kg za týden

Navýšení asi o 0,3 – 0,5 kg za týden

Nejčastější zdravotní obtíže

Nevolnost, zvracení, únava

Zácpa

Zácpa, nadýmání, pálení žáhy, otoky, problémy se spánkem, únava, bolesti pohybového aparátu


O živinách, vitaminech a minerálních látkách se dočtete v dalších týdnech, včetně specifikace potravin, které vám tyto látky zajistí.1

CVIČENÍ

Pohyb vám prospěje teď i v budoucích měsících, ale nepřehánějte to. Ani mimo těhotenství se nedá všechno změnit za jeden týden a v těhotenství to platí dvakrát tolik. Časté procházky povzbudí tělo i mysl. Cvičení vám dodá pružnost, sílu, sebevědomí, ale pokud se budete přepínat a začnete chodit pětkrát týdně cvičit bez pomalého rozjezdu, vysloužíte si v nejlepším případě jen bolavá záda a natažené šlachy. Pokud nejste zvyklá pravidelně cvičit, ale chcete začít, najděte si cvičení v klidnějším tempu, při kterém se protáhnete, a pokud začnete cítit únavu, dejte si pauzu. Vhodné i pro úplné začátečnice jsou aerobní cvičení (chůze, jogging, plavání), kalanetika, cvičení ve vodě nebo jóga. Podrobně si o jednotlivých cvičeních můžete přečíst v dalších týdnech.

VYŠETŘENÍ

Ve 2. týdnu je na vyšetření ještě brzy.

CO SE DĚJE UVNITŘ:

Vznik jedince začíná spojením dvou pohlavních buněk – zralé ženské pohlavní buňky (vajíčka) a zralé spermie. Při pohlavním styku dochází u muže k výronu semene – ejakulaci. Spermie se pohybují přímočaře vlnovitým pohybem bičíku a rychlostí 1 cm za minutu se z pochvy přesouvají do kanálu děložního hrdla. Děložní dutina je vystlána řasinkovým epitelem a míhání řasinek usměrňuje pohyb spermií. Z dutiny děložní vniknou spermie do vejcovodu a k jeho zevnímu ústí dorazí za hodinu po pohlavním styku. Došlo-li u ženy k ovulaci, je zralá vaječná buňka vyplavena a zachycena třásněmi vejcovodu, který se v době ovulace rytmicky stahuje. V dutině vejcovodu se setká vajíčko se spermiemi. Spermie produkují enzym hyaluronidázu a další látky, které umožní, aby pouze jedna z nich pronikla povrchovou membránou vajíčka do jeho nitra. Splynutím hlavičky spermie s jádrem vajíčka vzniká buňka nového jedince. Vajíčko má poměrně krátkou životnost (12-20 hodin). Již několik hodin po prasknutí Graafova folikulu (viz. info v 1. týdnu) se možnost jeho oplodnění snižuje. Životnost spermie je delší (24-48 hodin).

Okamžikem spojení spermie a vajíčka je určeno pohlaví jedince, které je závislé na složení pohlavních chromozomů. Vajíčko je nositelem pohlavního chromozomu X, spermie chromozomu X nebo Y. Spojení XX určuje pohlaví ženské, spojení XY pohlaví mužské.

Oplozením vajíčka vzniká zygota a počíná rýhování vajíčka. Pohlavní buňky se dělí vždy v rovinách na sebe kolmých a tvoří se útvar podobný malině, který se skládá z 16 buněk. Rytmické stahy vejcovodu a míhání řasinek v jeho dutině transportují vajíčko do dutiny děložní. Po celou dobu transportu vajíčko neroste, ač jeho buněk přibývá díky žloutku, jímž je zárodek v tomto období vyživován. Cesta vejcovodem trvá 5 – 6 dní.2

1.Zdroj: Výživa a léky v těhotenství a při kojení (autoři: Mgr. Jitka Pokorná, Mgr. Veronika Březková, Mgr. Tomáš Pruša, vydavatelství ERA 2008)
2.Zdroj: Fyziologie (autor prof. MUDr. Richard Rokyta, DrSc., a kolektiv, ISV nakladatelství, Praha 2000).

56. - 62. den v těhotenství - 8. týden 50. - 56. den v těhotenství - 8. týden

Mezi 8. až 10. týdnem si vás gynekolog pozve na první komplexní prohlídku. Kromě krevních testů a několika vyšetření sepíšete vaši podrobnou anamnézu a také dostanete prostor na vaše otázky.

49. - 55. den v těhotenství - 7. týden 43. - 49. den v těhotenství - 7. týden

V tuto dobu prožíváte svůj 49. až 55. den po dni - 7. Týden v těhotenství. Do 7. týdne se plod mužského i ženského pohlaví vyvíjí stejně. V tomto týdnu se u chlapečků začínají vyvíjet varlata, u holčiček vaječníky.

42. - 48. den v těhotenství - 6. týden 36. - 42. den v těhotenství - 6. týden

V tuto dobu prožíváte svůj 36. až 42. den po dni - 6. Týden v těhotenství. V průběhu šestého týdne povyroste vaše miminko zhruba o další milimetr.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka