facebook
Dobré ráno, je sobota 5.10.2024 a svátek slaví Hanuš

148. - 154. den v těhotenství - 22. tt


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 148. až 154. den po dni - 22. Týden v těhotenství.

Vaše miminko už čím dál více bdí, vnímá váš hlas i zvuky z okolí, zkoumá své ručičky i nožičky. Zkouší v děloze téměř gymnastické cviky, pomáhá mu to ve vývoji motorických schopností. Pokud se cítíte dobře, zkuste objevit něco nového, příjemného, aby vám bylo dobře, miminko to ucítí také.


Slyšela jste už o intuitivní kresbě? Tzv. arteterapie je psychoterapeutická metoda, při které pracujete se svými emocemi. Jde přímo o léčebný postup, kdy využíváte svého výtvarného projevu jako prostředku poznání a ovlivnění své psychiky. Arteterapie probíhá individuálně nebo ve skupině. Využívá tvorbu (kresbu, malbu, koláž, práci s hlínou nebo jinými materiály) k odhalení vašich pocitů, jejich vytažení na povrch a k možnosti podívat se na ně z jiného úhlu, s nadhledem. Může vám pomoci překonat strach, porozumět sobě i druhým, vyrovnat se s životními změnami. Můžete dokonce pracovat se svými sny a léčit své somatické potíže. Už když doma popadnete pastelky a nakreslíte to, co vás hned teď napadá, můžete s trochou snahy najít souvislost s tím, čím se v poslední době nejvíc zabýváte. Nepřijde-li porozumění samo, vydejte se za arteterapeutem, který vám s rozklíčováním vašich pocitů pomůže. Nebo navštivte nějakou skupinovou lekci arteterapie a vytvořte si něco, co symbolizuje vaše těhotenství a to, jak jej prožíváte. Budete mít krásnou vzpomínku. Divila byste se, jak krásné věci můžete pod vedením zkušené lektorky vytvořit. Najednou i člověk jistý si tím, že neumí kreslit, vyrobí úžasné dílo, které bude překvapovat všechny okolo. A každý kousek poznání sebe sama je pro vás nesmírně důležitý. Intuitivní kreslení už můžete najít i jako součást předporodní přípravy.

 

ZDRAVÍ

Máte-li pocit, že na vás jdou komáři více než dřív a více než na ostatní, nespletla jste se. Těhotné ženy skutečně přitahují komáry dvakrát více než netěhotné. Komáři totiž mají rádi dioxid kyslíku (CO2), který člověk při dýchání uvolňuje. Těhotné ženy dýchají rychleji a tento plyn uvolňují více. Také mají vyšší tělesnou teplotu v souvislosti s větší fyziologickou námahou, což komáry doslova láká. Pokud budete pobývat v místě, kde je zvýšený výskyt komárů, používejte vhodné nezávadné repelenty. Jedete-li do ciziny, platí pravidlo, že v cizí zemi jsou účinnější repelenty, které se prodávají v dané zemi. Ze zkušeností cestovatelů repelent zakoupený v Česku působí na komáry v některých exotických zemích skoro jako magnet.

Jak je to s očkováním v těhotenství? Očkování slouží jako preventivní opatření. Očkovací látka obsahuje oslabený či usmrcený mikroorganismus, který dané onemocnění způsobuje. Při vpravení látky do těla dochází ke stimulaci imunitního systému a tvorbě obranných látek. Při následném setkání se stejným živým mikroorganismem (původcem onemocnění) jej imunitní systém rozpozná a díky obranným látkám zničí. Toto je tzv. aktivní imunizace. Při pasivní imunizaci jsou do těla aplikovány již vyrobené protilátky. V těhotenství je potřeba velká obezřetnost, především kvůli kontraindikacím daného očkování. Při rizikovém těhotenství očkovat nelze.

Chřipka – očkování je možné podstoupit ve 2. a 3. trimestru (je doporučováno spíše až od druhé poloviny těhotenství).

Dětská přenosná obrna – očkování se provádí pouze v situaci vysokého rizika infekce. Děti těhotných žen lze očkovat, nepředstavují žádné riziko.

Klíšťová encefalitida – očkují se těhotné ženy s dlouhodobým pobytem v oblasti s vyšším výskytem onemocnění, je však potřeba posoudit rizika očkování a rizika nákazy.

Meningokoková meningitida – očkování se těhotným nedoporučuje, lze využít pouze za závažných okolností, v oblastech s výskytem tohoto onemocnění.

Příušnice, spalničky – očkování se v těhotenství neprovádí, vakcína by měla být podána nejpozději jeden měsíc před otěhotněním. Očkovat děti v rodině těhotné je možné, onemocnění nepřenášejí.

Tetanus – těhotné ženy je možné očkovat podáním tří dávek základního očkování, i jedné dávky posilujícího očkování. Matčiny tetanické protilátky jsou předávány plodu, dítě je tak po narození chráněno.

Tuberkulóza – očkování lze využít nejpozději tři měsíce před otěhotněním.

Virová hepatitida typu A – těhotným ženám se podává pouze po zvážení přínosu a rizik tohoto očkování.

Virová hepatitida typu B – u těhotných se k očkování přistupuje pouze v nezbytně nutných situacích, kdy je těhotná vystavena vysokému riziku infekce. Tehdy je doporučeno až ve 2. a 3. trimestru.

Vzteklina – v těhotenství se očkuje pouze jako tzv. postexpoziční, to znamená např. po pokousání nemocným psem, kdy existuje vysoká pravděpodobnost nákazy vzteklinou.

Zarděnky – očkování je možné nejpozději tři měsíce před otěhotněním, očkovat děti v rodině těhotné lze.

O očkování píšeme v souvislosti s imunitním systémem ve 23. týdnu.

CVIČENÍ

Přestože jsme o něm psali již několikrát, ještě jednou se vrátíme k pánevnímu dnu. Vaše pánevní dno teď kromě orgánů (děloha, vaječníky, močový měchýř, tlusté střevo) nese i váhu vašeho miminka. Může dojít k uvolnění pánevního pletence a následně k bolestem v podbřišku a v kříži. Pokud z nějakého důvodu vaše pánevní dno poklesne (ztratí svou pružnost), dá se vše napravit správně prováděnými cviky. Právě ve 2. trimestru máte možnost hloubkově prozkoumat techniky posilování a relaxace pánevního dna, abyste zamezila bolestem, a také se co nejlépe připravila na porod. V ČR najdete poměrně velkou nabídku kurzů, ve kterých nejenže vás lektorky naučí správně cvičit, ale také se dozvíte, jak porodem projít co nejsnáze, a co všechno pro ženu pánevní dno znamená. Je těžištěm ženské energie a vitality, což můžete ještě podpořit pomocí bioenergetických cvičení. Pokud chcete objevit svou ženskou sílu, využijte služeb tzv. školy pánevního dna. Na jednorázovém cvičení, jednodenním školení nebo vícedenním semináři získáte mnoho přínosných informací. Rozsah těchto seminářů bývá mnohem větší, než na předporodním kurzu. Mnoho porodních asistentek a dul tímto školení prochází a některé pak metodu samy vyučují. Vám se však rozhodně vyplatí začít se svým pánevním dnem zabývat už touto dobou.

CO SE DĚJE UVNITŘ:

Ve 22. týdnu těhotenství již ženy zřetelně vnímají pohyby svého miminka v bříšku. Není-li tomu tak, vyhledejte svého lékaře, aby vše zkontroloval. Těhotenství je na budoucí mamince zřejmé při pouhém pohledu. Miminko ve 22. týdnu měří asi 20 cm a váží kolem 470 gramů. Vizuálně již velmi připomíná novorozence. Miminko má víčka, obočí i rty. 1. smysl, který v tuto dobu dokončuje svůj vývoj, je hmat. Oči by měly být dovyvinuté, avšak duhovka je ještě bez barvy. V dutině ústní se pomalu začínají vytvářet základy mléčných zubů. Pokožka miminka je ve 22. týdnu stále zvrásněná, a to proto, že stěžejní vrstva podkožního tuku se doplní až ve třetím trimestru. V oblasti vnitřních orgánů se postupně vyvíjí i slinivka břišní, která je odpovědná za tvorbu některých hormonů.





Období po 40. týdnu těhotenství Období po 40. týdnu těhotenství

Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...

274. - 280. den v těhotenství - 40. tt 274. - 280. den v těhotenství - 40. tt

Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...

267. - 273. den v těhotenství - 39. tt 267. - 273. den v těhotenství - 39. tt

Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka