facebook
Dobré ráno, je sobota 5.10.2024 a svátek slaví Hanuš

155. - 161. den v těhotenství - 23. tt


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 155. až 161. den po dni - 23. Týden v těhotenství.

Z fyziologického hlediska procházíte nejklidnější periodou těhotenství, druhým trimestrem. Průběžně se vám snažíme nastínit, jaké zdravotní potíže můžete v těhotenství pocítit, proč se dějí, a jak si od nich můžete pomoci. Také jsme vám doposud nabídli mnoho možností, jak trávit čas v těhotenství, jak cvičit, jak uvolňovat vaše tělo i mysl. V této části našeho průvodce bychom se rádi ponořili hlouběji, představili vám, jak funguje váš imunitní systém, protože díky němu jste schopna čelit mnoha nemocem, a naopak, trápí-li vás dlouhodobě časté infekce, může to souviset s oslabenou imunitní soustavou. Tyto informace se vám budou hodit i po narození miminka, až s ním budete prožívat jeho první nemoci a absolvovat první očkování.

ZDRAVÍ

Imunitní systém

 

To, jak rychle a účinně jsme schopni zvládnout nemoc, řídí náš imunitní systém. Je posílen nebo oslaben podle toho, jak o něj od narození pečujeme. Naši imunitní soustavu tvoří žlázy brzlíku, sleziny, kostní dřeně, nadledvinek, mandlí a lymfatického systému. Brzlík a kostní dřeň produkují lymfocyty – specializované bílé krvinky, které vyhledávají a ničí nechtěné narušitele (bakterie, viry, plísňové infekce). Imunitní systém zajišťuje individuální reakci na každý mikroorganismus, se kterým tělo přijde do kontaktu. Naše první imunita je vrozená, po narození je možné ji posílit kojením, kdy se mlékem dostává do těla dítěte dostatečné množství protilátek.


První ochranou před infekcemi je pokožka. Ta zajišťuje, aby se cizí mikroorganismy nedostaly do těla. Poškození kůže (odřeniny, říznutí) naruší celistvost kůže a infekce může snáze proniknout. Tělesné otvory jsou chráněny chloupky a slizovými membránami (v nose, ústech, krku a vagině). Pokud se infekční látky dostanou přes tuto prvnílinii, nastupuje druhá obranná linie, a to krční a nosní mandle a lymfatické uzliny. Do krevního oběhu se tak dostává jen poměrně málo infekce.

Moderní medicína považuje za účinnou ochranu před infekčními chorobami očkování. Alternativní terapeuti jsou však většinou toho názoru, že vakcinace působí jinak než přirozená imunita. Vakcíny se vpravují do krevního systému a imunitní systém to vnímá jako invazi. Podle terapeutů může být tento „nájezd“ na imunitní systém částečně odpovědný za příznaky nemocí některých pacientů, jako jsou alergie, katary, zvýšené problémy s astmatem, problémy v hrudníku a infekce uší. Očkování a časté užívání antibiotik snižují účinnost vlastní imunitní soustavy těla. Nemoci v dětství stimulují imunitní systém tak, aby jim mohl čelit a povzbudil slezinu k účinné produkci protilátek, které zajišťují naši přirozenou imunitu. Očkování neposkytuje tutéž přirozenou ochranu a snižuje celkovou přirozenou imunitu populace.

Alergické reakce se projeví ve chvíli, kdy se imunitní systém stane hypersenzitivním. Neškodné látky, jako pyl, prach, zvířecí srst,… tak najednou v těle způsobují reakci, která může vyústit v astma, sennou rýmu, ekzém nebo nevolnost. Při alergické reakci narůstá počet protilátek IgE. Když se tyto látky setkají s alergenem, uvolní chemickou reakci včetně histaminu. Proto vám klasický lékař předepíše na alergii antihistamin. Jiné látky, které se při této reakci také uvolní, však nejsou tak snadno definovatelné jako IgE a mohou způsobovat mnohem jemnější příznaky, které člověk s alergií ani nespojuje. Jsou to např. trávicí problémy (syndrom podrážděných střev) nebo hyperaktivita a špatné soustředění u dětí. Příznaky mohou spustit i tak běžné potraviny, jako je cukr, čaj, káva, mléčné výrobky, pšenice, kukuřice nebo vejce.

Jak funguje silný imunitní systém? Zahání rychlý protiútok vůči každému organismu, který z minulosti rozpozná. Někdy je reakce tak rychlá, že ji ani nezaznamenáme. Ve chvíli, kdy je nějaký organismus pro naše tělo nový, plné reakce se můžeme dočkat až za několik dní. Během této doby nás mohou bolet žlázy, budou nateklé a zanícené, stoupá naše tělesná teplota. To jsou příznaky, že bílé krvinky vyrábí zásobu protilátek v lymfatických uzlinách, a že naše tělo bojuje s infekcí. Většina konvenčních léků tyto příznaky potlačí, což přinese krátkodobou úlevu, ale potlačení symptomů znamená, že se infekce může opakovat. Totéž platí s léky na potlačení kašle nebo rýmy. Tělo vytvořilo kašel a rýmu proto, aby dostalo toxické látky z těla ven co možná nejdříve. Při potlačení kašle nebo rýmy se může stát, že se nebudeme cítit dobře delší dobu, než kdybychom nechali kašel a rýmu proběhnout.

A jak je to s oslabeným imunitním systémem? Když naše imunitní soustava není v dobrém stavu, zažíváme nejrůznější nemoci, dokud není náš systém schopen se zharmonizovat. Pokud problémy s imunitou přetrvávají delší dobu, z malých problémů, jako jsou alergie, časté infekce nebo kožní nemoci, vznikají vážná onemocnění. Běžné problémy, které vznikají následkem špatně fungujícího imunitního systému, jsou častá nachlazení, časté močové infekce, chronická únava a slabá odolnost proti štípnutí jakéhokoliv hmyzu. Imunitní systém však může být oslaben nejenom útoky virů, bakterií a toxinů, ale také tím, že s nimi v každodenním životě nepřichází do styku. Jinak řečeno, děti v našem světě nedostávají příležitost vybudovat si silný imunitní systém, protože se málo pohybují ve světě bakterií a nečistoty. Zcela zásadní roli pro náš imunitní systém hraje síla naší mysli a emocionální problémy. Stres dokáže ovlivňovat naše obvyklé tělesné funkce více než cokoliv jiného. O stresu se dočtete ve 25. týdnu.

Jak pomoci imunitě? Bezesporu správným (vyváženým a pravidelným) stravováním, pohybem a častým pobytem venku. Snažte se dostatečně spát (o nespavosti jsme již psali), nepřetápějte doma (teplotní rozdíly jsou pro tělo šokem). Vyzkoušejte otužování (sprchování vlažnější vodou asi 2 min denně), ale své nohy udržujte během dne v teple, abyste neprochladla.

Pokud vás častěji trápí infekce, nachlazení nebo střevní potíže, je vhodné se na situaci zaměřit a začít hledat řešení. Může vám s tím pomoci mnoho alternativních metod, ať již zmíněná reflexologie, akupunktura, shiatsu, homeopatie,… Zkušený odborník vám během léčby vysvětlí postup, jak svou imunitu den za dnem více podporovat. Nezáleží tolik na tom, kterou metodu zvolíte, každá cesta vás může dovést do stejného cíle. Dejte na svou intuici nebo na doporučení známých a najděte si takového terapeuta, který vám bude od první chvíle sympatický a pocítíte k němu důvěru.1

ZDRAVÍ

S oslabenou imunitou, ale i s mnoha dalšími potížemi se můžete obrátit na čínskou medicínu. Je to nejznámější léčebný systém na světě, který nabízí ucelený pohled na zdraví, nemoci, životní styl, cestu k udržení zdraví, energie a životního elánu. O čínské medicíně by se toho dalo napsat skutečně mnoho, zapátráte-li na internetu, každý čínský lékař nebo klinika čínské medicíny vám vlastním stylem popíše, jak čínská medicína funguje. Pravdou je, že tam, kde bývá konvenční medicína krátká, nastupuje právě čínská medicína. Zahrnuje bylinnou léčbu, akupunkturu, čínské masáže a dietetické (stravovací) zásady pro každého klienta individuálně. Léčbu je vhodné doplnit cvičením Qi Gong (čchikung), v překladu „práce s životní energií“. Cvičení se provádí vestoje, vsedě, i v pohybu. Není to bojové umění jako Tai chi, je to cvičení zaměřené výhradně na zdraví a péči o něj. Cvičení probíhá skupinově i individuálně, čínský lékař vás může naučit cvičební prvky, které můžete provádět doma.

CO SE DĚJE UVNITŘ:

Miminko se ve 23. týdnu dále vyvíjí, měří zhruba 24 cm a váží 500g. Jeho pokožka sílí a postupně se zabarvuje pigmentem. Sluch miminka se zdokonaluje, je schopno rozlišovat zvuky a hlasy. Na některé aktivity může reagovat a také upozorňovat, co se mu líbí a co nikoli. Když spolyká větší množství plodové vody, může miminko začít škytat. Vy to můžete pocítit jako malé křeče nebo škubání v břiše.

Nejde o nic neobvyklého, miminko může mít škytavku dokonce několikrát za den. Není to pro něj nijak nepříjemné, nemusíte mít strach.

Ve 23. týdnu se mohou čas od času dostavit poslíčci (poslíčky) neboli falešné kontrakce. Jedná se o nepravidelné stahy děložní svaloviny, vnímané ženou jako náhlé ztuhnutí břicha. V tomto období jsou nebolestivé, některé ženy je vůbec nevnímají. S postupujícím těhotenstvím mohou tyto stahy mírně bolet, skutečné kontrakce jsou však pravidelné stahy nabývající na intenzitě, nebojte se, že je nepoznáte. Poslíčci se většinou objeví náhle a brzy odezní, nemají pravidelný interval, zato mají stále stejnou intenzitu. Pokud jsou pro vás nepříjemné, zkuste si chvíli odpočinout. Mohla by vám pomoci i teplá koupel. A nezapomínejte na pitný režim!

 

1.Zdroj: Velká kniha reflexologie (autor: Ann Gillandersová, vydavatelství Svojtka & Co. s.r.o. 2008)





Období po 40. týdnu těhotenství Období po 40. týdnu těhotenství

Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...

274. - 280. den v těhotenství - 40. tt 274. - 280. den v těhotenství - 40. tt

Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...

267. - 273. den v těhotenství - 39. tt 267. - 273. den v těhotenství - 39. tt

Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka