facebook
Dobré dopoledne, je pátek 26.4.2024 a svátek slaví Jaroslav

Hemoroidy


Ilustrační fotografie


U některých žen se během těhotenství může vyskytnout nepříjemná komplikace, o níž se ovšem příliš nemluví – hemoroidy. Jedná se o křečové žíly, podobné, jako se mohou vytvářet na nohou, jež se však tvoří v konečníku, což může být důvodem výrazného nepohodlí. Mohou také vyhřeznout, většinou během porodu vlivem námahy svalstva pánevního dna a zadržení krve v této oblasti.

Ke vzniku tohoto problému, lidově přezdívaného jako „zlatá žíla“, vede v těhotenství zejména častá zácpa, která zvyšuje tlak vyvíjený na žilní řečiště úporným tlačením při stolici (stejným mechanismem pak při porodu), dále zvětšený objem krve a také útlak cév v pánevní oblasti vlivem zvětšující se dělohy.

Hemoroidy mohou být velmi bolestivé, zejména při sezení, případně mohou výrazně svědit, případně i krvácet. Způsobují potíže při vyprazdňování, čímž se jejich rozvoj ještě podporuje. Vzhledem k tomu, o jak intimní téma se jedná, bývají často hemoroidy zdrojem psychické nepohody, která může mít špatný vliv nejen na celkový stav těhotné ženy, ale i na miminko. Proto se nestyďte v případě, že žádná ze známých rad nepomáhá, vyhledat pomoc lékaře.

Jak hemoroidům předcházet?

- I přes možnou únavu zařaďte do denního programu pravidelný pohyb, alespoň krátkou procházku každý den. Pokud vás bolí záda a nebylo vám z jakéhokoliv důvodu zakázáno, je vhodnou aktivitou plavání.

- Zařaďte do jídelníčku větší množství vlákniny, zejména zeleniny, ovoce a cereálních výrobků. Pomůžete tak nejen svému trávení a přijmete vyšší množství vitaminů, ale také vám to pomůže získat zdravější přístup k životu a udržet těhotenská kila na uzdě.

- Zkuste spát a odpočívat na levém boku. Dolní dutá žíla, odvádějící krev již zbavenou kyslíku z nohou zpět k srdci, je vpravo od páteře, poloha na levém boku zabraňuje jejímu utlačení a tak nárůstu objemu krve v břiše.

- Pomoci může i zvýšená poloha nohou během dne.

- Zvyšte příjem tekutin na přibližně 2 litry denně. Zejména jde o čistou neperlivou vodu a neslazené čaje.

- Pokuste se omezit všemožný stres, ať už běžná každodenní trápení či pracovní shony.

Pokud se u vás již hemoroidy objevily, zkuste pro zmírnění bolesti studené obklady (kupříkladu pytlík s ledem), obklady s výtažky z dubové kůry apod. Někomu mohou pomoci od bolesti také teplé sedací koupele, do kterých lze taktéž přidat dubovou kůru či malé množství hypermanganu kvůli dezinfekci oblasti. Je potřeba dodržovat důkladnou hygienu, ideálně po stolici oblast konečníku omýt. Taktéž je nevhodné stolici zadržovat, pokud cítíte potřebu, proto se snažte vždy, když to lze, uposlechnout potřeby svého těla. Pokud nejhorší obtíže neustoupí do týdne až deseti dní, vyhledejte lékaře. Existují totiž i další možnosti léčby a není nutné se zbytečně trápit.





Strie Strie

Strie, někdy nazývány pajizévky, jsou v podstatě drobné jizvičky (přestože někdy mohou nabývat až monstrózních objemů), které na kůži vznikají při extrémním natažení kůže. Ta je přirozeně vybavena elastickými vlákny, jež činí kůži pružnou a ...

Rizikové těhotenství Rizikové těhotenství

Rizikové těhotenství se dnes týká mnoha žen. Naštěstí se stále lepší zdravotní péči je možné rizikům předcházet, řešit je a zajistit hladký průběh vývoje plodu. Nejčastější rizika, se kterými se v těhotenství může nastávající maminka setkat ...

Příznaky potratu Příčiny potratu

Jste těhotná a trápí vás obavy z možného potratu? Přečtěte si článek o nejčastějších příčinách, ve kterém vám také poradíme, jak se jim vyvarovat. Příčiny se mohou rozvíjet na straně plodu nebo na straně matky. Při pravidelných ultrazvukových ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka