facebook
Příjemnou noc, je sobota 11.5.2024 a svátek slaví Pankrác

Kdy navštívit logopeda


Ilustrační fotografie


Věková hranice, kdy se dítě naučí srozumitelně mluvit je velmi individuální. Každé dítě je originál, některé se naučí třeba dříve chodit a některé zase mluvit. Schopnost řeči je specifickou dovedností člověka a má velký význam v mezilidských vztazích a ve společnosti.  Pokud ale máte pocit, že Vaše dítko by již mělo hovořit plynulou mluvou, ale stále mu dělá problémy výslovnost určitých písmenek, je dobré uvažovat o návštěvě logopeda.

Vývoj řeči

Vývoj řeči jako takový má několik fází. V té první, od 2–6 měsíců jsou to jen nesrozumitelné zvuky, které dítě vydává a v období do 1,5 roku se jedná o „žvatlání“, které už alespoň trochu připomíná určitá slova. Kolem dvou let je dítě schopné říkat bez problémů celá slova. Vždy ale záleží na tom, jak se rodiče dítěti věnují, jak často na něj mluví, zpívají si s ním, či ho učí různé říkanky, čímž procvičují nejen mluvu ale i slovní zásobu. Stále však platí, že vývoj je individuální.

Problém pro logopeda

V zásadě platí, že čím dříve zjistíme vadu řeči u dítěte, tím dříve bychom ji měli začít řešit. Důvod k prvním pochybám bývá, když má dítě kolem 4–5 let věku stále problémy s určitými hláskami jako r, ř, ch apod. a stav se stále nezlepšuje. Pokud dítě chodí do mateřské školy, zpravidla je pro ně vychovatelkami zajištěn program v duchu různých her, které zlepšují a procvičují komunikační schopnosti dětí. Vždy se ale vyplatí vadu řeči řešit individuálně, tedy návštěvou logopeda.

Co očekávat od logopeda

Samotná konzultace s logopedem a vyšetření však nestačí. Odborník Vám doporučí různé hry, básničky a cvičení, které je nutné s dítětem doma pravidelně provádět. Je také dobré, aby se dítě kromě školky zdržovalo ve společnosti dalších jiných lidí (tetičky, babičky, strejcové) a aby s nimi co nejvíce mluvilo. Dítě se tak skvěle připraví na budoucí školní docházku a do první třídy vkročí s větší sebedůvěrou.





Moje dítě obětí šikany – jak situaci řešit? Moje dítě obětí šikany – jak situaci řešit?

Šikana dětí je téma, které se objevuje dnes a denně, a to především ve vzdělávacích institucích. Bohužel, fyzické či psychické týrání není pro naši společnost nic nového. Šikana na školách...

Máte neprůbojné dítě? Naučte ho bránit se! Máte neprůbojné dítě? Naučte ho bránit se!

Jsou různé typy dětí. Některé jsou živé a již od malička si dokáží prosadit svou. Některé jsou ale odjakživa tiché, hodné, neprůbojné a neustále všem ustupují. Pokud je vaše dítě spíše druhý případ, je...

Problematika sourozeneckých pozic Problematika sourozeneckých pozic

To, v jakém pořadí se děti rodí, může ovlivnit celý jejich budoucí život. Každá pozice má své klady a zápory a dítě se s nimi musí po svém vypořádat. Některé děti to zvládnou bez větších obtíží sami, jiní zase potřebují více pomoci a pochopení.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka