facebook
Dobré ráno, je pondělí 27.5.2024 a svátek slaví Vilém

113. - 119. den v těhotenství - 17. tt


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 113. až 119. den po dni - 17. Týden v těhotenství.

Miminku již funguje sluch! Sluchová centra v mozku jsou vyvinutá, uši jsou dotvořené a na svém místě. Při náhlém hlasitém zvuku sebou miminko přímo trhne. Slyší tep vašeho srdce a váš hlas. Začněte si se svým miminkem povídat. Zkoušejte s ním při běžných denních činnostech mluvit jako s človíčkem, který už vás vnímá. Najděte si každý den chvilku pro sebe a pro miminko a vyprávějte svému bříšku, jak se dnes máte, co cítíte, jak se na něj těšíte. Můžete mu začít zpívat a pokračovat s tím po celé těhotenství. Některé těhotné v této době kupují svému miminku první hračku, která hraje příjemnou melodii, a čas od času ji svému bříšku pouští. Podle některých zdrojů je miminku po porodu tato melodie známá a dokáže jej rychleji uklidnit. V každém případě svým povídáním s miminkem navážete hlubší kontakt a je to možnost si více uvědomovat vaše pouto, důležitost a jedinečnost vašeho stavu. Je to příležitost si připomenout, že navzdory všemu co se okolo děje, VY jste ta nejdůležitější osoba v životě vašem i vašeho miminka. Pokud se k hovorům na bříško přidá i tatínek, tím lépe.

ZDRAVÍ

Sex je zdravý i v těhotenství. Obvykle se vztah těhotné ženy k sexu změní během devíti měsíců několikrát. Ženy v prvním trimestru často nemají na milování náladu, zejména kvůli těhotenským obtížím a zmateným pocitům. V druhém trimestru se sexuální touha vrací a sex pro vás může být lepší než kdy jindy. Je to způsobeno výrazným prokrvením celé pánevní oblasti, také zvýšenou citlivostí prsou i kůže na vašem těle. Některé ženy mohou v těhotenství snáze, nebo dokonce poprvé dosáhnout orgasmu a vícečetného orgasmu. Ve třetím trimestru může sexuální aktivita pomalu klesat kvůli horší pohyblivosti ženy, únavě, i zaměření pozornosti na významnou událost – porod. A také je možné, že to budete cítit úplně obráceně nebo jakkoliv jinak. Všechny varianty jsou normální a v pořádku. Důležitá je komunikace s partnerem a jeho pochopení pro vaše cítění.

Při normálním průběhu těhotenství bez komplikací sex není nebezpečný a může být jen přínosem. S rostoucím bříškem by pár měl vynechat polohy, kdy žena leží na zádech. Nejen kvůli tlaku dělohy na nervy v zadní části podbřišku, ale i kvůli zhoršenému prokrvení, které může způsobit až nevolnost. Není vhodná ani poloha, kdy muž leží na partnerce a svou vahou tlačí na její břicho. Berte to jako příležitost užít si méně tradiční polohy při milování, např. polohu na boku (očima k sobě nebo žena otočená zády k partnerovi), nebo polohu, kdy žena sedí na klíně partnera (ležícího či sedícího). Strach z milování v prvním trimestru těhotenství (pro riziko potratu) není u těhotenství s normálním průběhem opodstatněný. Časné potraty jsou obvykle spojené s chromozomálními abnormalitami. V tomto, ani pozdějším období nemůže sex dítě nijak zranit nebo poškodit, miminko je bezpečně chráněné plodovými obaly a děloha uzavřena hlenovou zátkou v děložním hrdle. A pokud se bojíte, že by orgasmus vyvolal potrat nebo předčasné porodní bolesti, vězte, že kontrakce při orgasmu jsou zcela bezpečné. Výjimkou jsou ženy s rizikovým těhotenstvím a ženy s rizikem předčasného porodu, kterým může lékař sex zakázat úplně, nebo povolit pohlavní styk bez orgasmu, a nebo zakázat pohlavní styk, ale povolit orgasmus dosažený masturbací, či orálním uspokojením. V posledních týdnech těhotenství může dojít k situaci, že prostaglandiny, které obsahuje sperma, skutečně vyvolají kontrakce a tím i porod. To se ale také týká především žen s rizikem předčasného porodu a váš lékař by vás měl v takovém případě včas informovat.

Ve vztahu těhotné ženy k sexu hraje velkou roli psychika ženy ovlivněná změnou postavy, hormonálními změnami, zvýšenou citlivostí (zejména prsů), změnou výtoku z pochvy, a později také prosakováním kolostra (které předchází tvorbě mléka). Ženu může vyděsit i mírné krvácení po pohlavním styku. To bývá způsobeno překrvením vchodu děložního hrdla a příliš hlubokým vniknutím do vaginy. Pokud vás lékař ujistí, že nejde o žádnou komplikaci nezávislou na sexu, stačí, když zvolíte polohy, při kterých nedochází k tak hlubokému pronikání. Když nebudete mít náladu na sex, nenuťte se. Mluvte však o tom se svým partnerem co nejvíc otevřeně. Možná si s přibývající hmotností přestáváte připadat atraktivní, ale váš partner vás vidí krásnou, obdivuje vás a ctí vás za to, jak se vyrovnáváte se všemi těhotenskými změnami, a v tom případě by byla škoda zavrhnout sex kvůli vašim pochybnostem. A jestli vás sex skutečně neláká, vysvětlete to jemně partnerovi, ale naslouchejte i jeho potřebám. Existuje naštěstí více způsobů, jak partnera uspokojit. Tím, že si vyjdete vstříc, můžete váš vztah pozvednout na další úroveň, s vědomím, že spolu dokážete zvládnout i náročné situace, díky komunikaci, toleranci a pochopení.

Jeden tip na konec. V 9. týdnu jsme popisovali cviky na posílení pánevního dna, tzv. Kegelovy cviky, které vám mohou usnadnit porod a působí jako prevence inkontinence. Pokud jste se do nich už pustila, zřejmě jste jejich efekt při sexu zaznamenala. A jestli jste je zatím nezkoušela, tak směle do toho. Toto cvičení se velmi dobře provádí během sexu, kdy při milování stahujete a uvolňujete svaly pánevního dna (oblast pochvy a konečníku). Můžete tak zvýšit příjemné pocity vás i partnera.

CVIČENÍ

V 10. týdnu jsme se zmínili o akupunktuře v souvislosti s úlevou od bolestí hlavy. Akupunktura vám však může pomoci s mnoha dalšími starostmi. Především je to lékařská disciplína, kterou v Čechách může provádět jen lékař s osvědčením od akreditované instituce. Kvalifikace v akupunktuře má tři stupně, přičemž pro získání základního stupně musí mít lékař s diplomem ještě alespoň 3 roky praxe v klinickém oboru (práce s pacientem) a splněných 200 hodin studia akupunktury.

Na co všechno může akupunktura působit? Na bolesti, včetně bolesti hlavy a zubů, na metabolické poruchy (cukrovka, dna, ateroskleróza), poruchy řízení srdečních, cévních, dýchacích, trávicích, zažívacích a vylučovacích funkcí, poruchy imunitního systému, alergie, zánětlivá onemocnění, revmatické choroby, některé nemoci krve, onemocnění pohybového aparátu, nervové soustavy a centrálního nervového systému, sexuální poruchy, sterilitu, impotenci, klimakterické potíže, psychické poruchy, závislosti na tabáku, alkoholu a drogách, traumata a další. U těhotných žen navíc působí příznivě na nevolnost, přispívá k bezbolestnému porodu a pomáhá s poruchami porodního mechanismu. Během těhotenství (mimo vedení porodu) je zakázáno stimulovat lokální body v oblasti břicha a dolních zad a některé vzdálené body. Jakékoliv léčbě vždy předchází stanovení diagnózy.

Léčba pomocí akupunktury spočívá v cíleném ovlivňování organismu stimulací přesně ohraničených bodů na těle pomocí speciálních jehel. Existují také modifikované techniky (bez použití jehel), např. akupresura (účinek tlaku a masážních hmatů), moxování (aplikace tepla), elektroakupunktura (užití el. proudu), aj. Aktivní body se nacházejí na těle člověka i v tzv. mikrosystémech (ucho – aurikuloterapie, noha – reflexoterapie, ruka – Su Jok). Existence těchto bodů je vědecky prokázána a je možné jednotlivé body zjistit přístrojem. Každý bod má vztah k organismu jako celku i jeho částem. Cílem léčby je obnovení rovnováhy organismu. Akupunktura nebolí. Velmi citliví lidé mohou cítit lehce píchavé pocity, po vpichu jehly pacient cítí spíše mírný tlak, brnění nebo teplo. Pokud byste měla nepříjemný pocit, upozorněte na něj lékaře, který ošetření provádí. Komplikace se objevují zřídka, převážně použitím chybné techniky při neodborném ošetření. Než se na akupunkturu vydáte, zjistěte si raději předem, ke komu jdete, zda má dotyčný potřebné osvědčení, a zda jsou s lékařem klienti spokojeni.

CO SE DĚJE UVNITŘ

V 17. týdnu už asi budete netrpělivě očekávat první pohyby svého miminka. Vaše bříško se pomalu zvětšuje, může vás potrápit zácpa a hemoroidy. Růst miminka se od tohoto týdne znatelně zpomaluje, měří asi 13 cm. Dolní končetiny se nadále prodlužují, zanedlouho budou proporce miminka vyrovnány. Ozvy jeho srdíčka je možné slyšet stetoskopem přiloženým na vaše bříško. Jelikož už miminko slyší, může se při náhlém hlasitém zvuku leknout. Když je v klidu, cucá si paleček na ruce nebo na nožičce. Nadále trénuje dýchání, vydechuje přitom plodovou vodu.

Pomalu se miminku začíná ukládat tuk pod kůží, což mu pomůže lépe držet teplo. Dochází také k regulaci metabolismu. Očička má miminko stále zavřená, rostou mu řasy, obočí, vlásky i nehty. Kůže je pokryta mazlavou hmotou zvanou mázek, která chrání kůži před abrazí a před maceračním působením plodové vody. Jemné chloupky (lanugo) pomáhají udržet mázek na povrchu kůže.

Období po 40. týdnu těhotenství Období po 40. týdnu těhotenství

Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...

274. - 280. den v těhotenství - 40. tt 274. - 280. den v těhotenství - 40. tt

Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...

267. - 273. den v těhotenství - 39. tt 267. - 273. den v těhotenství - 39. tt

Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka