facebook
Dobré odpoledne, je pondělí 15.7.2024 a svátek slaví Luboš

141. - 147. den v těhotenství - 21. tt


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 141. až 147. den po dni - 21. Týden v těhotenství.

Nastává 6. lunární měsíc vašeho těhotenství, vaše děloha už dosahuje kousek nad pupík, který vám může v důsledku tlaku lehce vystoupit. Jestliže se vám v předchozím období zhoršila kvalita nehtů a vlasů, od tohoto týdne už by to mělo být lepší. Je to díky lepšímu zásobování organismu krví a zvýšenému metabolismu. Nehty i vlasy vám teď porostou rychleji, budou kvalitnější, stává se však také, že vám chloupky více porostou i v místech, kde o ně až tolik nestojíte. Pozor na některé depilační prostředky, mohly by vám v těhotenství způsobit podráždění už tak citlivé kůže.

Pokud cítíte čím dál častěji bolesti v zádech, soustřeďte se na několik zásad, které by vám mohly ulevit. Během těhotenství se uvolňují pevné klouby pánve a rostoucí bříško mění rovnováhu vašeho těla. V případě, že si budete pomáhat záklonem, předsunutím bříška dopředu a ohnutou šíjí, výsledkem bude prohnutá bederní páteř, napnuté svaly a ještě větší bolest. Opět vám pomohou jednoduché pánevní cviky a cvičení na zpevnění a posílení svalstva, včetně břišních svalů (s ohledem na těhotenství). Správně seďte – na židli s rovným opěradlem a opěrkami pro ruce, nikdy s nohou přes nohu. Nestůjte dlouho v jedné poloze, při stání pokrčte jednu nohu a dejte si ji na vyvýšené místo (schod, stoličku), po chvíli nohy vystřídejte. Spěte na pevné matraci, příliš měkkou matraci podložte prknem. Snažte se nenatahovat ruce nad hlavu (praní a věšení záclon počká), napínáte při tom zádové svaly. A nezapomeňte relaxovat a uvolňovat tělo, teplá koupel (ne horká!) vám od bolesti zad také uleví. Ve zdravotnických pomůckách vám doporučí vhodné vložky do bot, které vyrovnávají gravitační centrum těhotné ženy a zmírňují nejen bolesti v zádech, ale i problémy s klenbou chodidla a tlak v nohách.

ZDRAVÍ

V tomto období vás mohou potrápit hemoroidy a křeče v nohách. Hemoroidy jsou křečové žíly v konečníku, mohou vyvolávat svědění a bolest. Časté jsou i drobné trhlinky v konečníku, následkem obou potíží je krvácení z konečníku. Oba problémy způsobuje nebo zhoršuje zácpa. Snažte se jí předcházet správnou stravou a pohybem (i chůze je dostatečná). Spěte a odpočívejte spíše na boku, vyhýbejte se dlouhému stání nebo sezení. Cviky na posílení svalů pánevního dna upravují oběh a jsou tak významným pomocníkem. Pokud už problémy pociťujete, pomůže vám sedací koupel a teplé a studené obklady (vyzkoušejte, může vám vyhovovat jen teplý nebo studený obklad, nebo střídání obou). Na sedací koupel si kupte dubovou kůru a heřmánek. 25 g dubové kůry namočte do 2l vody, přiveďte k varu a 5 minut povařte. Přidejte 25 g heřmánku a nechte projít varem. Zakryjte pokličkou a nechte 30 minut louhovat. V lázni koupel doplňte cca 10 litry vody tak, aby byla vlažná. Je dobré koupel opakovat při potížích 2-3x denně po dobu asi 20 minut. Lékař vám může předepsat čípky nebo masti, které zmírňují nepříjemné pocity. Hemoroidy po porodu obvykle vymizí.

Křeče (latinky spasmus) jsou stavem, kdy dojde k nadměrnému stahu kosterní nebo hladké svaloviny. Křeč může postihnout jeden sval nebo celou svalovou skupinu. U těhotných žen k nim dochází nejčastěji večer nebo v průběhu spánku. Jejich příčinou může být nedostatečný pitný režim, nedostatek některých minerálů, především hořčíku a železa. Spíše než dodávat látky ve formě prášků, zkuste zvýšit příjem potravin s obsahem těchto látek (např. obiloviny, luštěniny, ořechy, sušené meruňky, hovězí maso,… viz. info v 8. týdnu). Jedna babská rada na závěr: říká se, že když dostanete křeč, máte si zkusit uvědomit, ve které oblasti vašeho života se cítíte „v křeči“ a pokusit se takovou situaci vyřešit nebo odstranit. Křeče by tím mohly samovolně odeznít.


CVIČENÍ

V poslední době se rozmáhá nový trend, a to skupinové cvičení těhotných žen venku v přírodě, tzv. outdoorové cvičení pro těhotné. Tato služba se nabízí i pro maminky s miminky v kočárku. Je to skvělá možnost, jak být v přírodě, cvičit a být v kontaktu s dalšími maminkami, bez potřeby hlídání dětí. Prostě se sportovně obléknete a vyrazíte s kočárkem na cvičení. Cvičení probíhá v parcích, lesoparcích i na in-line stezkách. Lekce pro těhotné zahrnují chůzi, posilovací a protahovací cviky, formování partií a nácvik dýchání. V každém větším městě už tuto možnost najdete. Tam, kde takové cvičení zatím neprobíhá, můžete zkusit oslovit některé centrum pro těhotné, zda by skupinové venkovní cvičení nechtěli zavést. Nejsou na to potřeba žádné velké náklady. Dokonce pokud jste zvyklá cvičit a pohyb ke svému životu potřebujete, můžete po zaškolení takový kurz sama vést. Zapátrejte na internetu a najděte si organizaci, která se skupinovým outdoorovým cvičením zabývá. Je to něco, co stojí za to vyzkoušet.

CO SE DĚJE UVNITŘ:

Miminko měří ve 21. týdnu asi 17 centimetrů a dosahuje váhy okolo 300 gramů. V jeho vývoji dochází v 21. týdnu k dotváření očních víček, která se brzy otevřou! Obličej miminka nabývá vzhledu, který bude mít po narození. Hmotnost plodu se zvyšuje, srdeční činnost je při vyšetření slyšitelná stetoskopem přes bříško ženy. Vnitřní orgány vyzrávají, nadále se vyvíjí mozek a nervová spojení. Na jazyku se tvoří chuťové pohárky. Kůže je vrásčitá vzhledem k dosud malému množství podkožního tukového vaziva. Barva kůže je růžově červená, protože jí prosvítají krevní kapiláry a svalstvo.

Plodová voda se neustále obměňuje, rychlost výměny se v průběhu těhotenství zvyšuje. Zhruba každé 2 hodiny se veškerá plodová voda vymění! Plod vodu polyká již od 5. měsíce, za den spolyká přibližně polovinu jejího množství. Odpadní látky jsou od miminka odváděny jednak již jeho ledvinami a zčásti ledvinami budoucí maminky. Miminko bývá v tomto období poměrně aktivní, cucá si paleček, mne si obličej nebo si pohrává s pupeční šňůrou. V tuto dobu už má svůj rytmus spánku a bdění.

Období po 40. týdnu těhotenství Období po 40. týdnu těhotenství

Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...

274. - 280. den v těhotenství - 40. tt 274. - 280. den v těhotenství - 40. tt

Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...

267. - 273. den v těhotenství - 39. tt 267. - 273. den v těhotenství - 39. tt

Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka