facebook
Dobré odpoledne, je úterý 10.12.2024 a svátek slaví Dana

246. - 252. den v těhotenství - 36. tt


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 246. – 252. den v těhotenství – 36. tt


Ve 36. týdnu podstoupíte vyšetření na přítomnost streptokoka skupiny B (tzv. GBS – group B streptococcus) v pochvě. Co to pro vás znamená? Streptokoky jsou bakterie různých typů, některé z nich obývají naše těla běžně a nemoc způsobují jen za určitých okolností. Jiné typy jsou pro naše tělo škodlivé, např. streptoccocus pyogenes (skupina A), který způsobuje angínu. Streptoccocus agalactiae, na kterého je zaměřeno vyšetření v tomto týdnu těhotenství, patří do té první skupiny a normálně se vyskytuje v trávicím ústrojí mužů i žen. U žen často přebývá i v prostředí pochvy, a může i nemusí být doprovázen výtokem. Pokud se výtok neobjeví, výskyt bakterie se neřeší. Pokud je však přítomnost streptokoka zjištěna u těhotné ženy v pokročilém stadiu těhotenství, dostane při porodu infuzi s antibiotiky, protože u novorozence by tyto bakterie mohly způsobit závažnou infekci, např. zánět mozkových blan nebo zápal plic.


Vyšetření se provádí stěrem z porodních cest, měla by jej podstoupit každá těhotná žena. V naší zemi se tento streptokok vyskytuje asi u 20 % žen, na konci těhotenství pak cestuje mezi trávicím ústrojím a porodními cestami. V případě výtoku dostane těhotná žena bezpečné vaginální čípky, které jí pomohou. Bakterie se však nedá z porodních cest definitivně odstranit a po přeléčení se do pochvy brzy znovu vrací. Proto je potřeba podávat těhotné antibiotika těsně před porodem ve formě infuze. Ta se používá, i pokud nebyl zjištěn výskyt streptokoka v pochvě, ale plodová voda odtéká déle než 12 hodin. V této době by se totiž streptokok z konečníku mohl dostat k plodu po porušení obalů plodu.


Streptokok nijak neohrožuje plod v děloze v pokročilém stadiu těhotenství. Riziko nákazy nastává skutečně až při porodu (průchodem dítěte porodními cestami), antibiotiky je však možné zajistit potřebnou ochranu novorozence. V porodních cestách netěhotné ženy by mohl být jednou z příčin nemožnosti otěhotnět nebo časného potratu. U malého procenta těhotných by mohl stát za předčasným porodem. Proto lékaři výskyt bakterie sledují, aby mohli případnou léčbu včas zahájit.


Od 36. týdne byste měla chodit do prenatální poradny každý týden. Lékař bude pravidelně zjišťovat váš váhový přírůstek, krevní tlak, výskyt cukru nebo bílkoviny v moči, stav děložního hrdla (zda se ztenčuje, zkracuje,…), výšku uložení dělohy, srdeční ozvy plodu, velikost a polohu plodu a sestup plodu do pánve. Pravděpodobně se také bude snažit předpovědět konkrétní datum porodu.


JAK VYBRAT PRVNÍ AUTOSEDAČKU


Pro novorozence můžete pořídit tzv. kolébku ze skupiny 0 (od narození do 10 kg) nebo skořepinu skupiny 0+ (od narození do 13 kg). V kolébce dítě leží, je to pro něj nejpohodlnější cestování, na druhou stranu budete stejně muset časem pořídit prostornější skořepinu, kde dítě cestuje v pololeže. Existují i sedačky pro více hmotnostních skupin v jednom, ty jsou označené 0/I nebo 0+/I a jsou určené pro děti do 18 kg. Autosedačky pro novorozence se umisťují zády ke směru jízdy, je to nejbezpečnější poloha. Autosedačka musí být homologována a označena značkou ECE R44-04 (novější norma) nebo ECE R44-03. Tyto normy řadí autosedačky do skupin dle hmotnosti dítěte. Na některých nejnovějších modelech už můžete najít homologaci podle nové směrnice ECE R129 (i-Size), kde se sedačky dělí na skupiny podle výšky dítěte. Autosedačku nikdy nevybírejte podle věku dítěte, ale vždy podle hmotnosti, ev. výšky.


Pokud má sedačka systém ISOFIX, znamená to, že se dá propojit s konstrukcí vozu za pomoci pevných třmenů. Výhodou ISOFIXu je jednoduché a pevné ukotvení a snížení rizika zranění dětí při nehodě. V automobilu bývají kotevní body systému umístěny na krajních sedadlech vzadu, mohou být i součástí sedadla spolujezdce (ale jen pokud je možné deaktivovat airbagy u spolujezdce). Před nákupem autosedačky ovšem potřebujete vědět, zda je sedačka kompatibilní s ISOFIX systémem ve vašem voze (pokud jej vozidlo má). Ať je jakákoliv autosedačka umístěna na předním sedadle, musí být vypnutý airbag u spolujezdce!


Ve všech autosedačkách děti poutají tříbodové, výškově nastavitelné pásy. Praktické jsou sedačky se snímatelným pracím potahem, podhlavníkem a sluneční stříškou. U většiny modelů už najdete několik nastavitelných poloh pro ležení a sezení dítěte. Dostupné jsou i modely s pevnou základnou, která vám usnadní používání (základna zůstává ve vozidle, autosedačka se na ni zacvakne). Vždy je lepší koupit sedačku novou, protože u použité nevíte, zda už nemohla být poškozena při autonehodě. I v případě, že ji dostanete od někoho známého, sundejte ze sedačky potah a zkontrolujte pečlivě celou plastovou část, jestli někde není poškozena.


PŘÍPRAVA K PORODU


Aromaterapie je jednou z nejčastěji nabízených alternativních možností u porodu. Nemocnice mají většinou vlastní aromalampy a umožňují rodičce donést si vlastní esenciální oleje. V některých porodnicích si můžete vonný olejíček vybrat přímo z jejich vlastních zásob a výjimečně, ale najdou se i porodnice, kde je porodní asistentka současně vyškolená v použití aromaterapie a vhodné kombinace a užívání vám doporučí. Pokud vaše nemocnice nabízí jen základní vybavení, je dobré se sama potřebnými informacemi a oleji vybavit. Navíc vám mohou pomoci už doma, ve fázi před porodem.


Poslíčci, které v této době už možná velmi dobře znáte, mohou těsně před porodem začít přecházet ve skutečné kontrakce. Jestliže si nejste jistá, zda jde ještě o poslíčky, nebo už o porodní kontrakce, zkuste si dát teplou koupel. Poslíčci by při koupeli ustali, kdežto kontrakce se ve vaně spíše rozběhnou. Vaši nervozitu v této chvíli může zmírnit směs jasmínu a levandule ve formě masáže. U použití olejů vždy platí, že je vhodné začínat s 1-2 kapkami esenciálního oleje rozpuštěného v základním oleji (lisovaném za studena, vhodný je slunečnicový nebo jojobový), aby vás příliš silná vůně nedráždila. Pak můžete postupně kapky přidávat. Při masáži se olej vstřebává do kůže, zároveň jej vdechujete, ruce při masírování uvolňují tělo a navozují duševní pohodu.


V první době porodní, kdy se začíná otevírat děložní hrdlo, vás mohou kontrakce začít velmi rychle vysilovat. Pokud vám ještě neodtekla plodová voda, dejte si teplou koupel a přidejte do ní 6-8 kapek levandule. Levandule vás uklidní a přitom urychlí porod, aniž by zvýšila intenzitu stahů (není vhodná pro ženy s nízkým krevním tlakem). Při nesnesitelných kontrakcích použijte heřmánek římský, který snižuje bolestivost. V dalším průběhu porodu můžete využít některý z následujících olejů:


bazalka, cedr, cypřiš, černý pepř, geranium, heřmánek římský, hřebíček, jasmín lékařský, kadidlo, levandule, majoránka sladká, muškátová šalvěj, neroli, palmorůžová silice, rozmarýna, růže otto, skořice, zázvor.

 

Nejlepší způsob, jak vybrat vhodný olej, je navštívit kvalifikovaného aromaterapeuta, který vám s nákupem poradí. Každý olejíček účinkuje na něco trochu jiného, z výše uvedených jsou však k porodu vhodné všechny (více či méně zmírňují porodní bolesti, uvolňují porodní cesty a ženu posilují). Důležité je, aby vám byl olej příjemný, většinou ten, který vám padne do ruky jako první a přivonět k němu vám navodí dobré pocity už v obchodě, je ten správný. Půjdete-li tedy „po čuchu“, nemůžete se splést.


Oleje při porodu využijete v aromalampě, jako přísadu do koupele i na masáže. Nezapomeňte na počáteční nízkou koncentraci olejíčku. Jestliže při porodu užíváte homeopatika, nepoužívejte zároveň mentol a eukalyptus. U jiných olejů vždy počkejte 20 minut po podání homeopatik. Stejně tak když dostanete v průběhu porodu nějaké léky, počkejte opět cca 20 minut s použitím olejů.

 

ZDRAVÍ A CVIČENÍ


Už jste slyšela o pomůcce pro snazší porod - Aniball? Zatím jsme psali o masáži hráze, o cvičení pánevního dna, i o výhodách vertikálních poloh při porodu, kdy se výrazně rozšiřuje porodní kanál. Další možností, jak se na porod dobře připravit je právě tato cvičební pomůcka. Jedná se o silikonový balónek s pumpičkou, vyráběný v Čechách, registrovaný u Ministerstva zdravotnictví ČR. Balónek se zavádí cca 7 cm hluboko do pochvy, mírně se pumpičkou přifoukne, a žena trénuje svaly pánevního dna vtahováním a uvolňováním balónku, v další fázi i jeho vypuzováním z pochvy, jako nácvik k porodu. Cvičení vám zabere 15 – 30 minut každý den. Pravidelným cvičením dosahujete většího obvodu balónku a větší síly a pružnosti pánevního svalstva. Zhruba po třech týdnech cvičení byste měla dosáhnout obvodu 30 cm, což přibližně odpovídá velikosti hlavičky novorozence. Cvičením jste tak schopna předejít nástřihu hráze při porodu, navíc budete mít natrénováno na finální vytlačení miminka. Toto předporodní cvičení je vhodné začít praktikovat 3-4 týdny před porodem, pokud vás aniball zaujal, je právě ta vhodná chvíle si ho pořídit. Dá se využít i při poporodním cvičení, zejména pro prevenci inkontinence.


CO SE DĚJE UVNITŘ:


Během 36. týdne těhotenství vstupuje hlavička miminka do oblasti pánve. Miminko stále rychle sílí a roste, zpravidla přibírá 30 gramů každý den. Do porodu nabere ještě asi kilogram. Na hmotnosti se podílí především velký přírůstek podkožní tukové tkáně. Chmýří, které se vyskytovalo na pokožce miminka a označuje se jako lanugo se pomalu vytrácí. Stejně tak ubývá i tzv. mázku, který zajišťoval ochranu pokožky proti dráždivým solím z plodové vody. Obě tyto substance se vyplavují do plodové vody, kterou následně miminko polyká. Z toho záhy vzniká první dětská stolice neboli smolka, která se skládá také ze žlučových barviv a střevních buněk. Délka dítěte dosahuje v této fázi asi 46 centimetrů a jeho váha činí kolem 2550 gramů. Miminko se usmívá nebo mračí, výrazy obličeje už je schopné v mžiku měnit.





Období po 40. týdnu těhotenství Období po 40. týdnu těhotenství

Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...

274. - 280. den v těhotenství - 40. tt 274. - 280. den v těhotenství - 40. tt

Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...

267. - 273. den v těhotenství - 39. tt 267. - 273. den v těhotenství - 39. tt

Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka