facebook
Dobrý večer, je pátek 1.11.2024 a svátek slaví Památka zesnulých

43. - 49. den v těhotenství - 7. týden


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 43. až 49. den po dni - 7. Týden v těhotenství.

Do 7. týdne se plod mužského i ženského pohlaví vyvíjí stejně. V tomto týdnu se u chlapečků začínají vyvíjet varlata, u holčiček vaječníky. Vašemu miminku rychle roste hlavička, rýsuje se obličej a nadále se vyvíjí mozek. Na konci týdne bude miminko měřit už 8 milimetrů! Také jeho končetiny se prodlužují a tvarují. Vaše tělo se mění a můžete zaznamenat první drobný váhový přírůstek. U některých těhotných žen se mohou objevit kožní problémy a také žilní změny. O modrých žilkách v oblasti prsů a na břiše jsme psali již v 5. týdnu, mikrovarixy a křečové žíly jsou na řadě dnes.

Vyrážky a akné se častěji vyskytují u žen, které mívaly podobné kožní projevy běžně před menstruací. Častý je i tzv. těhotenský ruměnec na tvářích, který se objeví důsledkem zvýšené sekrece tuku. Jelikož se jedná o důsledky hormonálních změn, nedají se tyto projevy úplně odstranit, můžete však snížit jejich četnost a průběh. Snažte se dodržovat stravu podle doporučení v předchozích týdnech. Dostatečně pijte, voda totiž udržuje vlhkost a čistotu vaší pleti. 2-3x denně si omyjte obličej čisticí pleťovou vodou, tonikem nebo mlékem (agresivní prostředky proti akné mohou mít za následek kožní vyrážky) a používejte nemastný hydratační krém. Při použití kosmetických přípravků (make-up, pudr,…) si zásadně vybírejte takové, které neucpávají kožní póry.

Mikrovarixy, nebo také metličkovité varixy, jsou pavoučkovité, purpurově červené čárky na stehnech. Často se poprvé objeví u ženy v těhotenství vlivem hormonálních změn, vyloučeny však nejsou ani dědičné předpoklady. Některé projevy mohou po porodu samy zmizet, u jiných je potřeba zásah kožního lékaře. Využívá se tzv. sklerotizace nebo laser. Nejsou však nebezpečné a ženy je řeší spíše z estetického hlediska.

Křečové žíly bývají dědičnou záležitostí a často se poprvé projeví právě během těhotenství. Důvodem je narůstající tlak dělohy na pánevní žíly, narůstající tlak na lýtkové žíly, zvýšený objem krve a povolení svaloviny žilních stěn vlivem těhotenských hormonů. Vyskytují se nejčastěji na dolních končetinách, někdy v konečníku nebo ve vulvě. Příznaky mohou být: bolest v lýtkách, pocit tlaku, otoky, rýsování modravých žil na nohách. Vždy je vhodné konzultovat příznaky s lékařem. Jako prevenci křečových žil se snažte příliš rychle nepřibírat. Vyvarujte se dlouhého stání, při sezení si podložte nohy až do výše kyčlí. Také v lehu si můžete lýtka podkládat polštářem do vyvýšené polohy. Nezdvihejte těžké předměty. Příliš netlačte při stolici, snažte se zabránit zácpě správnou stravou (viz. 4. týden). Konzumujte potraviny s obsahem vitaminu C, který pomáhá udržovat žíly pružné. Nenoste těsné oděvy (těsné kalhotky, pásky, punčochy, ponožky,…) a vysoké podpatky. Při zvýšeném riziku vzniku křečových žil noste podpůrné punčochové kalhoty.1

ZDRAVÍ

V tomto týdnu se zastavíme nejen u vitaminu C, ale probereme i ostatní vitaminy, protože jsou nezbytné k přeměně živin na energii, ke stavbě tkání a k činnosti tělesných funkcí. Některé vitaminy označujeme jako antioxidanty, což znamená, že působí proti škodlivým volným radikálům, kterým jsme vystaveni v běžném životě. Vitaminy získáváme z pestré stravy, je ale potřeba dbát na správné zpracování potravin. Není vhodné loupání brambor (nejvíce vitaminu C je pod slupkou), omývání a máčení nakrájených potravin ve vodě (vitaminy se vyluhují), vystavování potravin slunečnímu záření, nadměrná tepelná úprava nebo opakované ohřívání. Při vaření je nejvhodnější úprava nejprve na silném žáru a dovařování na slabším.

Vitaminy rozpustné ve vodě (C, B) rychle organismus opouští a je potřeba je doplňovat. Vitaminy rozpustné v tucích (A, D, E, K) vydrží v těle déle a jejich nadměrná konzumace může naopak uškodit.

Vitamin C – patří do skupiny antioxidantů. Pomáhá jako prevence proti chřipkovým onemocněním, je důležitý pro tvorbu kolagenu a ovlivňuje tak stavbu tkání v kostech, kůži, dásních, apod. Zvyšuje také využití železa a kyseliny listové ze stravy. Nedostatek se projevuje krvácením dásní a postupně dalších tkání, zhoršená hojivost a zvýšená náchylnost k onemocnění. DDD (doporučení dení dávka) je pro těhotné 110 mg, pro kojící ženy 120 mg. Tento vitamín je obsahuje (ve 100g) například:
černý rybíz (180 mg), paprika (100 mg), citron (53 mg), pomeranč (50 mg), bílé zelí (46 mg), grapefruit (44 mg), mandarinka (30 mg), brambory (7-16 mg podle úpravy, nejmenší obsah mají při vaření bez slupky).

Vitamin A – podporuje růst, činnost pohlavních žláz a reprodukci, odolnost vůči infekcím, udržuje kůži a sliznice v dobrém stavu, je potřebný pro zdravý zrak a proti šerosleposti. Dlouhodobé užívání vysokých dávek však může poškodit játra a nepříznivě působí na tvorbu kostní tkáně. V těhotenství může způsobovat vývojové poruchy plodu! DDD vitaminu A je v těhotenství 800 µg a při kojení 850 µg. Vitamin A obsahuje (ve 100g):
játra (4.101 µg), tuňák (757 µg), vejce (cca 2 kusy = 300 µg ), kysaná smetana s 15% tuku (177 µg).
Ve 100 ml: mléko plnotučné (49 µg), mléko polotučné (16 µg)
V 10g: margarín (80 µg), máslo (65 µg)

Karoteny – jsou provitaminem A, v těle se přetváření na vitamin A a platí pro ně stejné pozitivní vlastnosti, jako má vitamin A. Jsou to antioxidanty. V případě beta-karotenu je DDD 6x vyšší než DDD vitaminu A, tj. pro těhotné ženy 4.800 µg a pro kojící 5.100 µg. U ostatních karotenů je DDD 12x vyšší než DDD vitaminu A.
Beta-karoten obsahuje (ve 100g):
karotka (8.285 µg), špenát (syrový, 5.626 µg), hlávkový salát (4.443 µg), červená paprika (1.624 µg), červený grep (686 µg), rajče (449 µg), zelená paprika (208 µg).

Vitamin D – ovlivňuje správné vstřebávání a využití vápníku a fosforu, tj. tvorbu kostí a zubů a v těhotenství a při kojení je nezbytný. Do organismu se dostává díky slunečnímu záření (osobám se světlou pokožkou stačí 10-15 min na slunci), je také obsažen v živočišných produktech. DDD je 5 µg.
Vitamin D obsahuje (ve 100g):
tuňák (5,4 µg), pstruh (5,3 µg), štika (2,7 µg), máslo (1,3 µg).

Vitamin E – výborný antioxidant, prevence nádorových onemocnění, působí proti poškození cév LDL cholesterolem. Zlepšuje funkci imunitního systému, pomáhá při kožních problémech a hojení jizev.
DDD vitaminu E je pro těhotné 14 mg a pro kojící ženy 18 mg.
Vitamin E obsahuje (ve 100g):
slunečnicový olej (41 mg), mandle (26 mg), lískové ořechy (15 mg), olivový olej (14 mg), sardinky (2 mg), červená paprika (1,6 mg), ovesné vločky (1,5 mg), rajče (0,5 mg), zelená paprika (0,4 mg).

Vitamin K – je nezbytný pro srážlivost krve, je tvořen střevní mikroflórou, a přijímán především listovou zeleninou. DDD vitaminu K je 55 µg.
Vitamin K obsahuje (ve 100g):
čerstvý špenát (483 µg), brokolice (224 µg),květák (160 µg), rajče (8 µg)

Vitaminy skupiny B – vitaminy nezbytné pro správný metabolismus
thiamin (B1) -  pomáhá při únavě, zvýšené námaze a stresu, důležitý pro vývoj a funkci mozku, srdce a cév, obsažen v hrachu, čočce, kvasnicích, celozrnném pečivu a vepř. masu.
riboflavin (B2) – pomáhá spalovat cukry, nedostatek se projevuje praskáním a záněty v koutcích úst, změnami nosní sliznice, víček a jazyka, obsažen v mléce, sýrech (eidam, cottage) a kvasnicích.
pyridoxin (B6) – potřebný pro tvorbu červených krvinek, účinný v imunitním systému. Obsažen v masu, čočce, špenátu, zelené paprice a celozrnném pečivu.
kobalamin (B12) – nezbytný pro krvetvorbu, ovlivňuje funkci nervové soustavy, jeho nedostatkem trpí vegani (viz. 4. týden). Je obsažen v masu, mléce, jogurtu a vejcích. Kobalamin a riboflavin jsou ve velkém množství obsaženy v játrech, která však pro těhotné a kojící ženy nejsou vhodná.
kyselina listová (B9) – obsáhlé informace v 5. týdnu.
V 8. týdnu si posvítíme na minerální látky, které je nutné tělu dodávat.2

CVIČENÍ

V tomto týdnu bychom vám rádi představili pilates pro těhotné. Pilates je cvičení, které spojuje rehabilitační cvičení s prvky východních technik, jako je jóga, tai-či, apod. Vyžaduje soustředěnost a koordinaci pohybů, důraz klade na dýchání. Cviky se opakují v malém počtu, ale musí být prováděny správně, proto je nutný dohled instruktora alespoň při prvních lekcích. Pilates pro těhotné probíhá podle stejných principů jako klasické pilates, ale je prováděno s ohledem na změny probíhající v ženském těle v době těhotenství. Toto cvičení vám uleví od bolestí zad, zpevní svaly pánevního dna a posílí celé tělo. Je možné jej cvičit v různých stadiích těhotenství, cviky se dají vždy přizpůsobit vašemu aktuálnímu stavu. Stejně jako pro všechna ostatní cvičení během těhotenství však platí konzultace s vaším lékařem, než se na první lekci vydáte. Více se o cvičení pilates dočtete zde.

CO SE DĚJE UVNITŘ:

Zní to až neuvěřitelně, ale v 7. týdnu je děloha ženy téměř dvojnásobná, když to porovnáme se stavem před těhotenstvím. Zároveň dochází k navyšování množství krve v těle, a to asi o 10% ve srovnání s množstvím mimo těhotenství. Pro představu by množství krve v těle mělo být v konečné fázi těhotenství vyšší o 40% a 45%.

7. týden již bývá hojně doprovázen některým z těhotenských příznaků, jako jsou nevolnosti, zvracení, citlivost či bolestivost prsou. Ničím výjimečným není ani slabé krvácení nebo špinění, přesto však lze jedině doporučit, konzultovat aktuální situaci s lékařem.

Pokud jde o samotný vývoj embrya v době 7. týdne, tak začíná být patrný tvar ručiček a nožiček. Na rukou se rýsují lokty a prsty a u nožiček chodidla. Stále zůstává zjevný páteřní ocásek, který vymizí až v následujících týdnech. V ústech se již vytváří jazyk. U embrya je nyní vyvinuto slepé střevo a slinivka břišní, která zajišťuje tvorbu hormonu inzulinu. Produkci červených krvinek mají dosud na starosti játra, následně to bude záležitost kostní dřeně.

Velikost embrya je v 7. týdnu asi 8 mm, což odpovídá např. černému rybízu. Délka se zásadně měří od temene ke kostrči. Váha se stále drží na jednom gramu.

1.Zdroj: Co čekat v radostném očekávání (autoři: H. Murkoffová, A. Eisenbergová, S. Hathawayová, nakladatelství Slovart, 2004)
2.Zdroj: Výživa a léky v těhotenství a  při kojení (autoři: Mgr. Jitka Pokorná, Mgr. Veronika Březková, Mgr. Tomáš Pruša, vydavatelství ERA 2008)





Období po 40. týdnu těhotenství Období po 40. týdnu těhotenství

Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...

274. - 280. den v těhotenství - 40. tt 274. - 280. den v těhotenství - 40. tt

Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...

267. - 273. den v těhotenství - 39. tt 267. - 273. den v těhotenství - 39. tt

Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka