facebook
Dobré poledne, je neděle 26.1.2020 a svátek slaví Ingrid

Barvoslepost


Ilustrační fotografie


Není již žádnou novinkou, že určité procento lidí nedokáže rozeznat všechny barvy – jsou tedy barvoslepí. Pokud máte takového člověka v rodině, nebo jím je přímo váš partner, zajisté vás napadne, zda se tato porucha nedědí a nemohou jí tedy trpět i vaše děti. Co přesně znamená barvoslepost, jak se zjišťuje a je skutečně dědičná?


Co je to barvoslepost

Barvoslepost, neboli daltonismus, je porucha barevného vidění lidského oka. Trpí jí přibližně 8–9% lidské populace a týká se spíše mužů bílé rasy. Barvoslepost se rozděluje do několika typů: černobílé vidění (člověk nevnímá žádnou barvu) nebo nevidí pouze jednu určitou barvu. Druhý případ je však častější. Postižení nejhůře rozlišují zejména červenou a zelenou (vidí je stejně), v některých případech nerozliší modrou.


Je barvoslepost dědičná?

V tomto případě hraje velkou roli pohlaví. Pokud v sobě máte gen pro barvoslepost a jste žena, nemusí a většinou se u vás neprojeví. Jste ale přenašečkou a můžete tento gen předat svému dítěti. Naopak u muže, který má gen pro barvoslepost, se tato porucha téměř vždy projeví. Pokud jste tedy žena-přenašečka, vzniká až 50% riziko, že váš syn bude barvoslepý a dcera bude další přenašečka. Oproti tomu barvoslepý muž bude mít všechny syny v pořádku a tento gen se již dál přenášet nebude (pokud ovšem nemá dceru - ta se také stane přenašečkou).


Jak testovat barvoslepost

Pokud máte podezření, že vaše dítě nerozpoznává určitou barvu, je třeba vyhledat očního lékaře, který vám tuto skutečnost buď potvrdí anebo vyvrátí. Typickým testem pro tento problém je tzv. Ishiharův test. Položí se před vás obrazec složený z teček – uprostřed se nachází číslice s jinou barvou, než tou, která tvoří pozadí obrazce. Lidé, kteří jsou skutečně barvoslepí číslo uprostřed obrázku neuvidí.

Ochrana dětí před klíšťaty Ochrana dětí před klíšťaty

Onemocnění způsobená klíšťaty není radno, zvláště pak u dětí, podceňovat. Klíšťová encefalitida totiž nemá v současnosti spolehlivý lék. Jediným možným řešením je očkování, ke kterému však u nás...

Pozor na úžeh Pozor na úžeh

Letní měsíce vybízejí k pobytu venku. Pro děti je to ideální, neboť můžou trávit většinu dne na čerstvém vzduchu. To však s sebou přináší i mnohé strasti. Jednou z takových nepříjemností je úžeh.

Pozor na úpal Pozor na úpal

Teplé letní počasí je nejen příjemné a umožňuje trávit většinu času mimo domov, ale na druhé straně může přivodit i nepříjemný úpal. To se samozřejmě týká nejen dětí, ale i dospělých. Organismus...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka