facebook
Příjemnou noc, je úterý 18.6.2024 a svátek slaví Leoš

204. - 210. den v těhotenství - 30. tt


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 204. až 210. den po dni - 30. Týden v těhotenství


Mezi 30. a 32. týdnem podstoupíte 3. velké screeningové vyšetření. To je zaměřeno především na vyloučení zaostávání růstu miminka provedením biometrie plodu. Dále se při vyšetření určuje poloha plodu a placenty, množství plodové vody, a opět dochází ke kontrole anatomie miminka kvůli vrozeným vývojovým vadám, které se mohou projevit až ve třetím trimestru těhotenství. V některých případech je měřena také rychlost průtoku krve  v pupečníku a dalších cévách plodu. Nakonec bývá upřesněn termín porodu na základě rozměrů hlavičky, hrudníku a délky stehenní kosti plodu. Kromě tohoto vyšetření by si vás měl gynekolog začít zvát na prohlídku každé dva týdny.


Pokud by vám lékař oznámil, že máte placentu praevia (vcestné lůžko), znamená to, že placenta překrývá děložní branku. Placenta je většinou umístěna na zadní stěně dělohy, v raném stadiu těhotenství se může nacházet i v blízkosti vnitřní branky, postupně se však posunuje nahoru. Pokud se tak nestane a placenta zcela překrývá vnitřní branku, většinou je potřeba přistoupit k porodu císařským řezem zhruba ve 36. týdnu. Tomu je vhodné podřídit i výběr porodnice.


PŘÍPRAVA NA POROD


Nastává období návštěv předporodního kurzu. Pokud máte možnost vybírat a zvolíte dobře, může vám kurz usnadnit celé zbývající období do porodu. Může to být čas, na který se budete těšit, bavit se s podobně naladěnými maminkami a dobrá porodní asistentka vám dokáže poskytnout nedocenitelné rady a podporu.


První možností je využít nabídku vybrané porodnice. Jednotlivé nemocnice nabízejí buď předporodní cvičení, předporodní přípravu nebo předporodní kurz. Tyto možnosti se navzájem prolínají a je dobré zjistit si dostatek informací dopředu. Na stránkách některých porodnic můžete shlédnout informativní video o tom, jak se na porod připravit. Je to asi nejrychlejší porodní minimum, které můžete podstoupit. Jestliže se na žádný kurz nechystáte nebo jste si vybrala kurz mimo porodnici, zajděte do porodnice na prohlídku porodního sálu. Ta bývá většinou bezplatná a uděláte si představu, jak to na porodním oddělení vypadá.


Předporodní cvičení většinou probíhá jednou týdně, těhotné ženy se scházejí v tělocvičně přímo v areálu nemocnice s porodními asistentkami a pod jejich vedením se fyzicky i psychicky připravují na porod. Naučíte se úlevové polohy, správné dýchání, i jak si pomoci od bolestí zad. Variantou tohoto cvičení je plavání v bazénu na rehabilitačním oddělení, nebo cvičení na rehabilitačních míčích. Cvičení bývá často bezplatné nebo za cenu okolo 100 Kč.


Předporodní příprava je většinou obsáhlá, může zahrnovat vysvětlení některých cviků a prohlídku porodnice, často se však jedná o jednorázovou přednášku, která trvá cca dvě hodiny a 1x za 1-2 týdny se opakuje. Kromě zmíněné přípravy na porod poskytuje informace o kojení (např. péči o prsa, nácvik poloh při kojení), a dále metody na uvolnění během porodu (použití míče, sprchy, vany, masážních pomůcek, apod.). Většinou je vhodné na přednášku vyrazit s partnerem, příprava se zabývá i spoluprací partnerů u porodu. Dozvíte se informace o vytvoření porodního plánu a možnostech anestezie u porodu. Ceny se u každé porodnice liší, vzhledem k velkému objemu informací může stát i 400 Kč rodičku a 300 Kč doprovod. Dá se ovšem najít i bezplatná předporodní příprava.


Předporodní kurz bývá nejobsáhlejší variantou v nabídce porodnice. Obvykle sestává z několika lekcí, kdy si zacvičíte, naučíte se uvolňovací metody, dozvíte se mnoho informací o porodu, šestinedělí, o péči o novorozence… Mnohdy máte možnost mluvit s porodní asistentkou, porodníkem, dětskou sestrou i laktační poradkyní a můžete se na ně obracet se svými dotazy přímo na hodině. Je vhodné vzít s sebou alespoň na nějakou lekci partnera. Kurz většinou stojí 500 – 1000 Kč.


Výhodou docházení na předporodní kurz do porodnice je bezesporu kontakt s lidmi, kteří pak u vašeho porodu skutečně budou. Seznámíte se s atmosférou a pravidly porodnice, prostory nemocnice vám při porodu budou známé. Nevýhodou někdy může být právě onen profesionální přístup, který nedává příliš prostoru alternativním způsobům přípravy na porod, a nedostatečný prostor pro individuální potřeby budoucích rodičů. Pro páry, které upřednostňují konkrétní a účelné informace, to určitě bude vhodná volba.


Předporodní kurzy soukromého charakteru, tzn. mateřských center a externích porodních asistentek mívají naproti tomu větší osobní rozměr. Mohou zahrnovat již dříve zmiňovanou arteterapii, muzikoterapii, společný tanec, cvičení, meditace, masáže, vše co by vám na vaší cestě k mateřství mohlo pomoci. Naučíte se, jak nosit miminko v šátku, jak správně masírovat hráz, jaké jsou alternativní možnosti porodu, apod. Zkušená lektorka, která průběžně asistuje ženám u porodu, vám odhalí, o co v porodnici můžete žádat a jak porodem projít co nejsnáze. K porodu vás může také doprovodit. S podobně naladěnými maminkami můžete na kurzu rozebírat své představy i obavy, zjistíte, že ostatní se potýkají se stejnými starostmi, jako vy.  U těchto kurzů je ovšem důležitý pečlivý výběr. Nebojte se jít do centra předem podívat, s lektorkou si promluvit a vyptat se jí na náplň kurzu. Aby pro vás takový kurz byl přínosný, je důležité chodit do příjemného prostředí za sympatickou a zkušenou lektorkou. V opačném případě by vás podobný kurz spíše vyděsil.


ZDRAVÍ A CVIČENÍ


Máte-li problémy se zácpou, zkuste upravit vaše snídaně tak, abyste si zajistila dostatečný přísun nerozpustné vlákniny, která je obsažena v celozrnných obilninách, luštěninách, ovoci a zelenině. Tato vláknina zvětšuje objem stolice a urychluje její průchod střevy. Tím kromě zácpy brání také vzniku hemoroidů. Snídaně obměňujte, aby pro vás byly vždy lákavé. Zkuste celozrnnou bagetu s čerstvým sýrem, jogurt s müsli a čerstvým ovocem, nebo náš recept na vločkovou kaši plnou vlákniny:


½ hrnku ovesných vloček, 2 lžíce průmyslově nezpracovaných otrub, 2 lžíce mletých lněných semínek, 250 ml vody, 100 ml mléka, něco na dochucení (sušené švestky, rozinky, skořici, marmeládu,…)
Postup: Do vroucí vody nasypte ovesné vločky, otruby a namleté lněné semínko a nechte směs spojit. Při mírné teplotě vařte zhruba 5 minut, dokud kaše nezhoustne. Přilijte mléko a ještě chviličku povařte. Odstavte a vmíchejte přísady na dochucení.

 

Začínáte-li navštěvovat předporodní kurz, cvičení by mělo být jeho součástí. To pak můžete doplnit častými vycházkami do přírody nebo plaváním pro těhotné. Jakýkoliv pohyb vám od zácpy i dalších těhotenských problémů pomůže.


CO SE DĚJE UVNITŘ:


Miminko v období 30. týdne stále velmi rychle roste. Celý třetí trimestr je ve znamení přibývání na váze, množství podkožního tukového vaziva miminka je za dobu od 26. týdne dvojnásobné. Díky tomu je jeho kůže růžová a hladká, na ručičkách a nožičkách začíná být typicky buclatá. Nehty miminka na rukou přesahují konečky prstů, nehty na nohou zůstávají krátké. Zrak miminka se v tomto období výrazně vyvíjí, ale zcela zralý ještě není. Je však schopné reagovat na světlo. Zrak dítěte se nadále rozvíjí i po porodu, a to až do věku šesti let!


Miminko je hodně aktivní, zdokonaluje pohyby svých rukou i nohou, trénuje sací a uchopovací reflex. V této době už je většinou přetočené hlavičkou dolů, ale některá miminka si dávají na čas a otočí se až v dalších týdnech. Kostní dřeň miminka začíná produkovat krvinky (doposud tuto funkci zastávaly slezina a játra). V této fázi těhotenství je v děloze nejvyšší množství plodové vody, a to asi 800 ml. Následně dojde k mírnému poklesu, který skončí v době porodu na hladině kolem 600 ml. Miminko ve 30. týdnu dosahuje délky kolem 38 centimetrů a váží asi 1300 gramů.

Období po 40. týdnu těhotenství Období po 40. týdnu těhotenství

Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...

274. - 280. den v těhotenství - 40. tt 274. - 280. den v těhotenství - 40. tt

Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...

267. - 273. den v těhotenství - 39. tt 267. - 273. den v těhotenství - 39. tt

Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka