facebook
Dobré ráno, je úterý 19.3.2024 a svátek slaví Světlana

211. - 217. den v těhotenství - 31. tt


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 211. až 217. den po dni -  31. Týden v těhotenství

 

Pomalu nastává čas pro pořizování výbavičky pro miminko. Co budete potřebovat na první týdny po porodu? Především myslete na to, že miminko velmi rychle roste. Nejmenší velikosti oblékne sotva pár týdnů a není proto žádný důvod, proč mu pořizovat bohatou výbavu. Navíc až při provozu zjistíte, které oblečení je vám při manipulaci s miminkem nejpohodlnější. Velikosti oblečení pro miminko odpovídají centimetrům, které miminko měří. U většiny dětí při porodu to bývá okolo 50ti cm, první velikost tedy volte zhruba 56.


Vybírejte oblečení s rozepínáním u krku a mezi nožičkami, nebo s tzv. propínáním na zavinutí. Mnoho maminek nejčastěji používá přes den dupačky s tričkem (nebo košilkou) nebo velmi praktický overal na den i noc (čili dupačky s rukávky, kombinézu). Seznam berte jako orientační, pokud pořídíte více overalů, stačí vám méně dupaček, apod. Pokud chcete mít přece jen nějakou rezervu, pořiďte si od každého oblečení pár kusů navíc, jen o velikost větší:


5 overalů
5 bavlněných dupaček
5 kojeneckých body
3 kabátky (mikiny)
2 bavlněné čepičky
1-2 rukavičky a capáčky (látkové botičky)
v zimě navíc kombinézu, zimní čepici a huňaté rukavičky a botičky
v létě navíc lehká bavlněná body a kraťásky


Cesta z porodnice bývá pro většinu rodičů slavnostní okamžik a pro tuto příležitost se hodí tzv. kojenecká výbavička, což je sladěný set oblečení pro miminko, skládající se z dupaček, trička, kabátku, někdy i čepičky, rukaviček a botiček. Výhodou setu je, že najednou pořídíte všechny části oblečení v odpovídající velikosti a barevně sladěné, vyzkoušíte praktičnost každého kousku oděvu a máte jednu pěknou sadu oblečení, když chcete miminko vystrojit. Je to milý dárek od příbuzných, pokud by se vás ptali na inspiraci.


Oblečení je po nákupu potřeba přeprat a vyžehlit. Některé maminky upřednostňují speciální prášky na praní pro miminka, jiné tvrdí, že při praní stačí prádlo dvakrát vymáchat a místo aviváže přidat 2 polévkové lžíce octa. Ocet odstraní případné zbytky prášku a miminkům nevadí. Při rozhodování vám může pomoci projít si internetové diskuze, kde maminky sdílejí své zkušenosti s různými značkami. Kosmetice a nezbytnému vybavení pro miminko, jako je kočárek, autosedačka, apod. se budeme věnovat v dalších týdnech.


Nezapomeňte na sebe. Obzvláště v létě můžete zažívat návaly horka kvůli větší cirkulaci krve ve vašem těle. Lépe se budete cítit v oblečení z lehké bavlny a dalších přírodních materiálů. Před sebou máte ještě 2 měsíce těhotenství, a co pro sebe potřebujete udělat, je zajistit si pohodlné oblečení, ve kterém se dobře cítíte.  A pokud si v tomto stadiu těhotenství nakoupíte oblečení s důmyslným střihem, který se přizpůsobuje vaší postavě, využijete jej bez ostychu ještě pár měsíců po porodu.


PŘÍPRAVA NA POROD


S výběrem porodnice souvisí možnosti alternativních porodů. V uplynulých letech nastal boom se zájmem o porody v jiných polohách, než je tradiční leh na porodním lůžku. Poloha vleže podle některých odborníků odporuje anatomii, protože porodní kanál vede z dělohy dolů a následně pánví nahoru, čímž vlastně žena ležící na zádech musí tlačit proti gravitaci. Poloha na zádech navíc prý uzavírá porodní kanál až o 30%. Nejpřirozenější polohy pro porod jsou takové, kdy je rodička ve vertikální poloze.


Mnoho nemocnic se požadavkům rodiček brzy přizpůsobilo, a pokud těhotenství probíhá bez komplikací, alternativní porod ženě umožní. Alternativní porod neznamená, že musíte provádět artistické kousky. Naopak je to o hledání nejpřirozenějších poloh nebo prostředí pro každou ženu, v rámci možností porodnice.

 

porod do vody – je pro miminko asi nejpřirozenější příchod na svět. Po měsících plavání v plodové vodě přechází dítě do vody ve vaně (v bazénu) s teplotou lidského těla, přechod je tak pro dítě mnohem menší stres. Pro rodící ženu je voda zklidňující již v první době porodní, protože zmírňuje porodní bolesti, porod do vody také umožní menší poporodní zranění. Ne vždy je však tato varianta možná, rodit do vody nelze při vícečetném těhotenství nebo při jakýchkoliv komplikacích. Pro lékaře je obtížnější sledovat průběh porodu, nemohou používat klasické elektrické přístroje. V každém případě je potřeba, aby u porodu byl odborně vyškolený a zkušený personál. Pokud je pro vás porod do vody lákavý, zjistěte si dostatečné množství informací předem, než se skutečně rozhodnete. Přečtěte si zkušenosti jiných maminek, na internetu máte možnost shlédnout videa celého porodu ve vodě.


porod ve dřepu – oproti porodu vleže je tato poloha přirozenější, protože vám při tlačení pomáhá síla gravitace. Ženy z některých kultur (zejména v Africe) tak rodí zcela běžně, přidržují se přitom rukama tyče nebo lana ve vyvýšené poloze. Naše porodnice nabízejí jisté ulehčení této pozice, a to porodní stoličku (ev. porodní pytel). Na porodní stoličce sedí žena celou vahou, nohama se opírá o zem, což jí dodává jistotu a stabilitu. Má přitom volnost pohybu, lépe se jí dýchá a tlačí. Navíc se v této poloze rozšiřují některé vnitřní pánevní rozměry a miminko má o něco větší prostor. Také se při porodu na stoličce nestlačují cévy mezi dělohou a páteří a zásobení placenty i dítěte kyslíkem se nezhoršuje. Pro lékaře je tato metoda náročnější v tom smyslu, že se musí k porodu sklánět až na zem, aby na rodidla viděli. Proto u některých lékařů není tato metoda příliš oblíbená. Máte-li o porod na porodní stoličce zájem, informujte se v porodnici, zda tuto metodu nejen nabízejí, ale také využívají, zeptejte se také, kolik žen v jejich porodnici tímto způsobem doposud odrodilo.


porod na všech čtyřech - tzv. porod á la vache také podporuje porod dítěte s menší námahou než vleže, dítě porodními cestami prochází snáze s přirozenou pomocí gravitace; ženy mohou snadno přecházet z porodu na čtyřech do porodu ve dřepu a obráceně, podle signálů jejich těla.


porod vleže na boku – tato poloha poskytuje ženě při porodu jistou formu odpočinku, snadněji se uvolní mezi kontrakcemi, dítěti se dostává více kyslíku. U tohoto typu porodu je vhodná asistence partnera, který ženě poskytuje podporu jejích nohou. Gravitace tu však příliš nepomáhá.


porod na polohovatelném lůžku – ve většině porodnic je dostupné alespoň jedno takové lůžko, které ženě umožňuje porod v polosedě, ve dřepu s oporou partnera, na všech čtyřech nebo vleže na boku. Lůžko má nízkou nástupní výšku a opěrnou hrazdu, ovládá se elektricky a během porodu je možné jeho polohu upravovat podle potřeby rodičky. Je to vlastně varianta kompromisu, kdy žena může rodit v přirozenější poloze, než vleže, a lékaři mají dobrý přístup k rodidlům. Bohužel především vysoká pořizovací cena polohovatelného lůžka neumožňuje každé nemocnici, aby jím byly vybaveny všechny porodní sály. Může se tedy stát, že na vás nevyjde řada, až budete rodit. Na to je dobré se při výběru porodnice vyptat.


porodnické zařízení combitrac – je unikátní porodnické zařízení, v ČR dostupné jen v nemocnici v Opavě, která jej dostala jako sponzorský dar. Kouzlo spočívá v tom, že rodička si najde nejpříjemnější vertikální polohu sezení na lanovém závěsu. Za ní sedí její partner a poskytuje ženě oporu. Gravitace tak může při porodu pomáhat, zařízení přitom nijak neomezuje práci lékařů a žena je v těsném kontaktu se svým partnerem. Pro více informací doporučujeme navštívit stránky nemocnice.


ZDRAVÍ A CVIČENÍ


Není divu, že si občas přejete, aby už bylo těhotenství za vámi. Vyšší váha vám ztěžuje pohyb, a když se chystáte odpočívat, zkouší miminko trhat rekordy v aktivitě. Tělo se připravuje na porod, váš pánevní pletenec se rozvolňuje a společně se zády vám může působit bolesti. Prsy se také připravují na svou úlohu, pokud vám z prsů vytéká tekutina husté konzistence bílé až světle žluté barvy, jedná se o mlezivo, o kterém jsme se zmínili již ve 29. týdnu. Slouží k zajištění výživy miminka pár dní po porodu. Ve srovnání s klasickým mlékem je bohatší na protilátky a živiny, které jsou pro dítě stěžejní. Běžně se objevuje až po porodu, ale některým těhotným ženám se tvoří již v tuto dobu. Oboje je v pořádku a to, zda se vám mlezivo v těhotenství tvoří nebo ne, nijak nesouvisí s tvorbou mléka po porodu. Jen pokud by vás „odkapávání“ mleziva obtěžovalo, pořiďte si polštářky (vložky) do podprsenky. Existují buď jednorázové nebo pratelné, díky nim nebudete muset tak často prát podprsenku. Při kojení pro vás tyto prsní polštářky budou nezbytnou součástí výbavy.


Vytrvejte v posilování pánevního dna. Pokud jste o cvičení doposud neslyšela, přečtěte si o něm v 9. týdnu našeho kalendáře a podívejte se na návod v sekci Cvičení pro těhotné na Maminkově. Nácvik bývá součástí většiny předporodních kurzů. Pánevní cviky jsou jednoduché pohyby, které posílí svaly v okolí pochvy a hráze. Ty pak budou lépe připravené na porod. Cvičení usnadňuje zotavování po porodu, pomáhá v prevenci inkontinence a zlepšuje sexuální prožitek. Zabere vám jen pár minut za den a dá se provádět téměř kdekoliv.


CO SE DĚJE UVNITŘ:


V 31. týdnu těhotenství pokračuje intenzivní růst miminka, na hmotnosti přibere do porodu ještě asi 2 kg, průměrně se tedy jeho váha zvyšuje o 200 g za týden. Dítě je v bříšku velmi aktivní, i když se mu jeho okolní prostor zmenšuje. Pokud je již přetočené hlavičkou dolů, jeho nožičky směřují k hrudnímu koši a může vás při protahování pořádně šťouchnout do žeber. Mírně se pohybuje i při spánku. Ten zatím přetrvává většinu dne. Pokud je vzhůru, vidí svými modrými očky světlo, které do dělohy zvenčí proniká. Finální barva jeho duhovky se ukáže až několik týdnů po porodu, může se změnit až do hněda. V tomto týdnu měří miminko asi 40 centimetrů a jeho hmotnost činí zhruba 1450 gramů. V jeho plicích se začíná tvořit surfaktant – bílkovina, která pomůže plíce miminka po porodu rozvinout.





Období po 40. týdnu těhotenství Období po 40. týdnu těhotenství

Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...

274. - 280. den v těhotenství - 40. tt 274. - 280. den v těhotenství - 40. tt

Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...

267. - 273. den v těhotenství - 39. tt 267. - 273. den v těhotenství - 39. tt

Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka