facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 23.5.2024 a svátek slaví Jana

36. - 42. den v těhotenství - 6. týden


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 36. až 42. den po dni - 6. Týden v těhotenství.

V průběhu šestého týdne povyroste vaše miminko zhruba o další milimetr. Začínají se vyvíjet uši, nos a ústa, rozvíjí se mozek a tvoří se první tkáně plic a střev (viz. Co se děje uvnitř).  Je normální, že v tomto období ucítíte kromě radosti také úzkost a strach. Mnoho maminek má v prvních týdnech obavy z potratu a z vývojových vad. Je však dobré si uvědomit, že vaše šance na zdravé miminko je nejvyšší za poslední stovky let. Poznatky a technologie ve zdravotnictví, v genetice i v prevenci, jdou mílovými kroky dopředu a těhotné ženy mají dnes mnohem více informací a lepší péči než kdy předtím. Nicméně se snažte předcházet nebezpečným situacím, kdy vám hrozí úraz. Myslete na to, že nejste tak obratná a vytrvalá, jako před těhotenstvím. Nestoupejte na vratké a nerovné plochy, nenoste boty s vysokým podpatkem či hladkou podrážkou. Buďte obezřetné na kluzkých podlahách, v koupelně, na schodech, na námraze. Dbejte na bezpečný pohyb a také na dostatek odpočinku.

ZDRAVÍ

Vhodnou skladbu jídelníčku jsme nastínili v předchozích týdnech. Nadále platí doporučení konzumace potravin s obsahem kyseliny listové a důležitost pravidelné a pestré stravy.  Věděli jste, že v těhotenství není doporučeno užívat vybrané bylinky a koření? A jak je to s chemickými látkami a biopotravinami?

Některé bylinky a koření odborníci doporučují v těhotenství omezit, protože u nich není úplně jasné, jak mohou vývoj plodu ovlivnit. Některé mohou mít vliv na svalovinu dělohy nebo prokrvovat pánevní orgány. U všech bylinných čajů je potřeba dodržovat dávkování, je vhodné střídat různé druhy. Pokud dostanete směs bylin, u kterých není známý původ, raději ji přenechte někomu blízkému.

Ze známých bylinek se vyvarujte vnitřnímu užívání těchto druhů:

Aloe léčivé, bazalka pravá, bříza bělokorá, dobromysl obecná (oregano), hluchavka bílá, lékořice lysá, máta peprná (kloktání a výplachy úst proti nadměrné tvorbě slin jsou možné), mateřídouška obecná, pelyněk pravý, podběl lékařský, prvosenka jarní, přeslička rolní, rozmarýn lékařský, sedmikráska obecná, smetanka lékařská (pampeliška), šalvěj lékařská, třezalka tečkovaná, vachta trojlistá, zázvor lékařský (kromě nízkých dávek na nevolnost, viz. 3. týden těhotenství), ženšen.

Naopak povolené léčivé rostliny v těhotenství jsou:

Arnika, brusinka, heřmánek, jitrocel, kontryhel, kopřiva, levandule, lípa, maliník, meduňka, měsíček, pohanka, šípek, vilín. I tak je lepší čaje z těchto bylin střídat.
Arnika, jírovec, měsíček a vilín jsou účinné ve formě mastí na křečové žíly (o těch se dočtete v 7. týdnu). Heřmánek pomáhá na hemoroidy (koupele, masti), kontryhel a meduňka fungují na nespavost.

Byliny, které byste měla omezit:

Estragon, fenykl, kmín, hřebíček, libeček, majoránka, rozmarýn, nať petržele, skořice, šafrán, tymián a yzop. Účinky těchto bylin (koření) jsou silnější ve formě čajů než ve vaření. I při vaření s nimi však raději šetřete.
 

Biopotraviny jsou produkty ekologického zemědělství, kdy při pěstování plodin a v chovu zvířat nejsou používané cizorodé chemické látky a důraz je kladen na šetrné zpracování produktů a minimální vliv na přírodu. Ve výrobě se nesmí používat pesticidy, antibiotika, umělá hnojiva a geneticky upravené organismy. To vše je většinou vyváženo vyšší cenou produktů. V otázce, zda biopotraviny mohou pozitivně ovlivnit vývoj plodu, se odborníci přiklánějí k názoru, že nijak zvlášť. I produkty konvenčního zemědělství podléhají přísným kontrolám a nesmí poškozovat zdraví člověka. Při porovnání chuťového zážitku většinou biopotraviny vítězí, ani to však není pravidlem, a pokud pro vás nejsou běžně dostupné, nelamte si s tím hlavu.1

Při nákupu potravin se vyhněte umělým sladidlům. Důkladně myjte veškerou zeleninu i ovoce, abyste odstranila chemické látky na povrchu. Plody, které vypadají až nepřirozeně dobře, mohou být těmito látkami přímo vycpané. Maso před tepelnou úpravou zkuste zbavit přebytečného tuku, protože chemické látky, které dobytek dostává v potravě, se v tuku koncentrují. Z ryb se těhotným ženám nedoporučuje konzumace žraloka, mečouna, rejnoka nebo makrely, protože obsahují vysoké hladiny rtuťových sloučenin. V klidu si dejte lososa, tresku, mořský jazyk, mořského okouna, tuňáka nebo pstruha, všechny však dobře tepelně zpracované. Upřednostňujte výrobky bez umělých barviv a konzervačních látek. V regálu rozhodně nechte potraviny s nitráty nebo nitrity (většinou dusitan sodný nebo dusitan draselný), které se používají ke konzervaci uzenin, uzeného masa a některých konzerv. Tyto chemické látky se v organismu mění na nitrosaminy, které se podílejí nejen na vzniku nádorů, ale mají i další nebezpečné účinky).2

CVIČENÍ

Relaxační techniky uvolní vaše tělo od napětí a vaši mysl od úzkostí. Můžete je provádět kdykoliv během dne. Jsou také velmi účinné na nespavost. Možnou cestou k relaxaci jsou meditace, nebo již dříve zmíněná jóga. Metody relaxace je možné se naučit od zkušeného lektora, prozatím můžete zkusit i následující metodu:

Pohodlně se usaďte nebo položte. Zavřete oči a myslete na místo nebo událost, která ve vás vyvolá klid a uvolnění. Dýchejte nejlépe nosem, klidně, vnímejte své tělo. A pak vědomě uvolňujte své tělo, od prstů na chodidlech až po svaly v obličeji („prsty na mé levé noze se uvolňují, i chodidlo se uvolňuje, pata, nárt, kotníky, lýtko, holeň, koleno, celá dolní část nohy je uvolněná,…“). Postupujte v takovém tempu, abyste si každou část stihla uvědomit a uvolnit.

Pokud toto cvičení provádíte večer, pravděpodobně budete spát dřív, než se dostanete k hlavě. Relaxace před spaním je příjemná i pro děti školního věku. Pokud jim budete v postýlce vyprávět, co se na jejich tělíčku všechno uvolňuje, kromě cvičení je krásně ukolíbá váš hlas.

CO SE DĚJE UVNITŘ:

Během 6. týdne již většina žen vnímá některé z příznaků těhotenství, jako je náladovost, únava, nevolnosti, bolest nebo citlivost prsou. Ničím výjimečným není ani drobné krvácení či špinění, což je způsobeno silně prokrvenou děložní sliznicí. Jestliže by však bylo krvácení intenzivnější nebo bylo doprovázeno bolestmi, je vhodné vyhledat lékaře. I pro 6. týden stále platí, že by nastávající maminka měla dbát na pestrou výživu a přiměřený pohyb, je-li to např. v důsledku nevolností, možné.

Prostřednictvím ultrazvukového vaginálního vyšetření je už v této době možné rozpoznat srdeční akci embrya. Tlukot srdce je v tomto období v rozsahu 100 až 160 tepů za minutu, což je dvojnásobná srdeční činnost než u nastávající maminky. 6. týden je ve znamení růstu uší, nosu a úst. NA hlavičce je rozlišitelná horní a dolní čelist. V místě očí a nosu jsou zatím jen tmavé tečky. Na stranách hlavičky jsou jen malé důlky, z nichž se časem vyvinou uši.

Na těle embrya jsou patrné zárodky rukou a nohou. V rámci orgánové soustavy se vyvíjí prvotní tkáně plic a střeva.  V mozku se začínají rozlišovat jednotlivé části a tvoří se hypofýza. V závěru 6. týdne je embryo veliké asi 3 mm, váha zůstává na jednom gramu.
 

1.Zdroj: Výživa a léky v těhotenství a při kojení (autoři: Mgr. Jitka Pokorná, Mgr. Veronika Březková, Mgr. Tomáš Pruša, vydavatelství ERA 2008)
Zdroj: Co čekat v radostném očekávání (autoři: H. Murkoffová, A. Eisenbergová, S. Hathawayová, nakladatelství Slovart, 2004)

Období po 40. týdnu těhotenství Období po 40. týdnu těhotenství

Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...

274. - 280. den v těhotenství - 40. tt 274. - 280. den v těhotenství - 40. tt

Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...

267. - 273. den v těhotenství - 39. tt 267. - 273. den v těhotenství - 39. tt

Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka