facebook
Příjemnou noc, je neděle 8.9.2024 a svátek slaví Daniela

239. - 245. den v těhotenství - 35. tt


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 239. – 245. den v těhotenství – 35. tt


Celé vaše tělo se připravuje na porod. Asi se budete cítit více unavená a i běžné denní aktivity vás budou stát dost námahy. Vydržte! Zbývá vám posledních 5-6 týdnů těhotenství. V této době už byste měla být v každém případě na mateřské dovolené a máte tedy měsíc čas dochystat vše potřebné pro miminko a dobře se na porod připravit. Jak psychicky, tak správným cvičením, které vám u porodu pomůže.


Pokud se někdy cítíte rozladěná (z čehokoliv – z únavy, z obtížného zvládání domácích prací,…) nebo vás popadá strach z porodu, je to normální. Důležité je, že máte právo na to prožívat jakékoliv emoce a není na tom nic špatně. To, co byste měla dostávat od partnera a okolí, je pochopení. Nepomůže vám zlehčování, poučování, ani rady, jak se máte na situaci dívat. Emoce patří k našemu životu a jednat bez nich není možné. Pokud prožíváme silné emoce, jde logika stranou. Nemůžeme si ani nařídit, abychom najednou prožívali úplně jiné emoce. A pokud něco silně emočně prožíváme, chceme, aby nás a naše pocity ostatní brali vážně. To, co potřebujeme, je přijetí našich emocí. Nehodnoťte, jestli jsou vaše pocity dobré nebo špatné, nezakazujte si je a nezlobte se za ně na sebe. Emoce jsou většinou provázené i nějakou fyziologickou reakcí (např. bušení srdce) a i když důvod vašich emocí pomine, ještě nějakou dobu trvá, než se vrátíte do rovnováhy. Pomůže vám o svých pocitech mluvit. Netvařte se, že neexistují, místo toho si najděte „kruh bezpečí“ (partnera, kamarádku, maminku, porodní asistentku, dulu…) – někoho, kdo vás vyslechne bez hodnocení a soudů, a vyložte mu, co se ve vás děje. Vypovídáním a přijetím vlastních pocitů snáze dosáhnete vaší původní rovnováhy a sama můžete začít nacházet řešení, které jste v zápalu emocí neviděla.

 


JAK VYBRAT KOČÁREK


Pro první měsíce miminka jsou určené hluboké kočárky (tzv. korbičky), kdy dítě leží ve vodorovné poloze. Ta je důležitá pro správný vývoj páteře. Dbejte především na dostatečnou šířku lůžka, větší děti se totiž velmi brzy do úzkých kočárků nevejdou, hlavně s příchodem zimního období, kdy jsou oblečené do více vrstev. Při výběru kočárku je důležité myslet na to, do jakého terénu jej budete nejčastěji využívat, aby se vám pohodlně vešel do kufru automobilu a také aby se dal jednoduše složit. Zejména ženy drobnější postavy by měly vyzkoušet, zda dokáží kočárek do auta samy naložit. Čím větší průměr kol kočárek má, tím lepší je do terénu. Výhodná je i nastavitelná výška madla, rodiče vyšší postavy by si měli vyzkoušet, zda se dá madlo dostatečně vysoko zvednout, aby je při delší procházce nebolela záda. Z hlediska manipulace by kočárek měl mít odnímatelný skládací podvozek.


Zhruba od šesti měsíců je možné miminko vozit ve sportovním kočárku, který se mnohdy dá přestavět tak, aby se dítě dívalo směrem na vás, nebo do okolí. Sportovní kočárky bývají prostornější, mají několik úrovní opěrky, aby dítě mohlo pohodlně sedět, a pokud usne, je možné jedním hmatem kočárek přenastavit na ležení. V současné době se hojně prodávají kombinované kočárky, které slučují oba typy dohromady. Jejich cena bývá ovšem vyšší, stává se také, že až při používání zjistíte, že zakoupený kočárek s postupujícím věkem dítěte nevyhovuje přesně vašim potřebám (např. právě malý prostor pro dítě, horší manipulace v terénu,…). Je tedy na vašem uvážení, zda pro první měsíce nepořídíte kočárek jednoduchý hluboký, třeba zánovní, a na nejdelší období jízd s kočárkem, od chvíle kdy dítě sedí, koupíte kočárek přesně podle potřeb vašeho dítěte.


Jestliže se rozhodnete pro nákup kombinovaného kočárku již nyní, v době těhotenství, můžete si vybrat i tzv. trojkombinaci, která kromě hlubokého a sportovního kočárku zahrnuje ještě autosedačku. Ta se dá připevnit na samostatný podvozek kočárku a slouží ke kratším procházkám nebo nákupům s kočárkem (novorozenec je v autosedačce schoulený a tato poloha není vhodná pro dlouhé ležení, kvůli zmiňovanému vývoji páteře). Pokud je autosedačka součástí kombinovaného kočárku, měla by být označena odkazem na ECE 44/03, který splňuje bezpečnostní požadavky pro přepravu dítěte v autě. Stejně tak kočárek, který vyhovuje bezpečnostním normám, musí být označen odkazem na normu EN 1888.

 


PŘÍPRAVA K PORODU


Od 35. týdne (měsíc před termínem porodu) byste měla mít sbalené potřeby do porodnice. Připravili jsme pro vás seznam věcí podle doporučení několika porodnic:


Doklady, které k porodu potřebujete


1. těhotenskou průkazku + veškerou dokumentaci k vašemu těhotenství (pokud se léčíte s nějakým onemocněním, tak i tu)
2. průkaz zdravotního pojištění
3. občanský průkaz (cizinky pas)
4. informované souhlasy (dostanete při zápisu do porodnice, pokud budete všemu rozumět, přineste je podepsané)
5. prohlášení o jménu dítěte (dostanete při zápisu do porodnice)
a) vdané ženy – dohodu o jménu dítěte podepsanou oběma partnery
b) svobodné ženy – dohodu o jménu dítěte, popř. prohlášení o určení otcovství, které se vyřizuje na matrice (jinak dítě dostane příjmení po matce), více informací najdete v 37. týdnu
c) rozvedené ženy – rozvodový list, dohodu o jménu dítěte, popř. doklad o přiznání otcovství
d) cizinky – dohodu o jménu dítěte


Věci, které budete potřebovat před porodem a k porodu


Sbalte si tyto potřeby zvlášť, do nějaké malé tašky, abyste je mohla narychlo vzít a mít je stále u sebe. Během prvního dne v porodnici se budete přesunovat z předpokoje na porodní sál, z porodního sálu na oddělení šestinedělí, a všechny vaše věci budete muset nosit s sebou. Malá taška je praktická, nezabere tolik místa. Ocení to i zdravotnický personál, protože nemusí řešit, kam honem s vašimi věcmi na sále, když se velká taška nikam nevejde. Věci na šestinedělí vám může partner donést později. Do tašky si připravte:


1. léky, které užíváte
2. porodní plán
3. přezůvky – pantofle (nejlépe vhodné i do sprchy)
4. toaletní potřeby – kartáček na zuby, pasta, jelení lůj na rty, mýdlo, hřeben
5. teplé ponožky (mohlo by vám být chladno na nohy)
6. malou žínku (k otírání čela, vlhčení rtů, apod…)
7. hudbu (CD), masážní pomůcky, aroma olej, …
8. ev. košili a župan (je možné využít vybavení porodnice)
9. pití k porodu (nejlépe vodu)
10. jídlo a pití pro partnera


Věci na dobu po porodu


Tyto věci vám může partner donést i dodatečně, kdyby se porodní bolesti dostavily nečekaně. Porodnice je v prvních 24 hodinách schopna vám i dítěti vše nutné poskytnout.


1. 2 - 3 ručníky
2. jednorázové kalhotky min. 3 ks (síťované, koupíte ve zdravotnických potřebách)
3. porodnické vložky z buničiny silně absorbující 2 balení
4. 2 podprsenky pro kojící matky + vložky (polštářky) do podprsenky
košíčky byste měla být schopna odepnout jednou rukou, abyste miminko během kojení nemusela odkládat
vložky do podprsenky zachycují unikající mléko, existují buď jednorázové nebo pratelné
5. krém na rozpraskané bradavky (vynikající je kalciová mast)
6. plovací kruh – některé ženy jej využívají na sezení po nástřihu hráze a šití
7. župan, ev. kojící košili
8. něco na čtení, blok, tužku
9. dle doporučení kojící kloboučky na velikost vašich bradavek (většinou se dají zakoupit i v porodnici, jsou pro případ bolestivého poranění bradavky při kojení)
10. pro miminko:
- jednorázové plenkové kalhotky (10 ks na den)
- 5 látkových plen
- vlhčené dětské ubrousky (1 balení)
- ponožky + bavlněné tenké rukavičky + čepičku
- je potřeba znát budoucího dětského lékaře a kontakt na něj


Věci na odjezd z porodnice


Tyto potřeby vám partner může donést až v den propuštění z porodnice.


1. oblečení pro vás na cestu domů, vyberte něco volného, pohodlného
2. oblečení pro miminko:
- dupačky, košilku, kabátek, teplejší kabátek nebo kombinézku, ponožky
- 2 čepičky (1 přízovou, 1 teplejší), v zimě rukavičky
- vlněnou nebo bavlněnou deku, rychlozavinovačku, v zimě fusak
- autosedačku


Vybavení, které je vám v porodnici k dispozici (k užívání):


toaletní papír, porodnické vložky (1-2 balení), příbor, dóza na potraviny, lednice, noční košile, oblečení pro novorozence, mýdlo na koupání miminka, kartáček na vlásky, mléko na pokožku, mast na ošetření zadečku, plenkové kalhotky (nabídka se různí, od pár kusů až po zásobu na celý pobyt), teploměr.

 


ZDRAVÍ A CVIČENÍ


Ve své stravě se zaměřte na dostatečný příjem minerálů, aby bylo vaše tělo na porod co nejlépe připravené. Pomohou vám především hořčík a draslík. Dobrým zdrojem hořčíku jsou celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy. Draslík je obsažen v bramborách, a opět v celozrnných obilovinách, luštěninách a ořeších. Na podporu červených krvinek (vašich i miminka) potřebujete dostatek železa, jeho příjem vám zajistí třeba libové hovězí maso, špenát, sušené meruňky nebo hořká čokoláda. Pokud vás zajímá, kolik je doporučená denní dávka těchto látek u těhotných žen, a jaké množství minerálů obsahuje ta která potravina, přečtěte si informace z 8. týdne.


Pořiďte si také čaj z maliníku, může být i kombinovaný s ostružiním a jahodníkem (namíchejte dvě dávky maliníku, jednu dávku jahodníku a jednu dávku ostružiní). 4 týdny před termínem porodu nastává vhodná doba pro jeho občasné popíjení, čaj pozitivně ovlivňuje činnost hladkého svalstva v pánvi a připraví vám porodní cesty na jejich úkol. Do 1 litru horké vody nasypte 5 kávových lžiček, nechte 5-10 minut louhovat a sceďte. Toto množství popíjejte v průběhu dne. Maliník obsahuje vápník, železo, fosfor, draslík a vitamíny B,C a E. Snižuje riziko porodního krvácení, posiluje svaly pánve a stimuluje stahy hladkých svalů děložní stěny. Po porodu podporuje prokrvení dělohy a laktaci1.


Na porodní cesty podobně funguje i lněné semínko, které je vhodné konzumovat namleté (recept na kaši se lněným semínkem najdete ve 30. týdnu).

 


CO SE DĚJE UVNITŘ:


Ve 35. týdnu je vývin miminka ve své závěrečné fázi, kdy plíce, játra i ledviny jsou zcela samostatné, žaludek je naplněn tekutinou. I centrální nervový systém už je zralý. Orgány, které zatím nepracují, začnou s činností hned po porodu. V posledních týdnech tak miminko hlavně poroste do délky a bude přibývat na hmotnosti.  V děloze je schoulené tak, že hlavičku má ohnutou k hrudníčku a ručičky na hrudníčku překřížené, záda ohnutá a nožičky překřížené na bříšku. Kvůli zmenšujícímu se prostoru není rozpětí jeho pohybů takové, stejně tak se může zmírnit jejich intenzita. Frekvence by však měla být zachována ve stejném rozsahu, jako tomu bylo v předešlých týdnech. Miminko dosahuje během 35. týdne délky kolem 45 centimetrů a jeho hmotnost činí asi 2300 gramů.

 

Zdroj: Výživa a léky v těhotenství a při kojení (autoři: Mgr. Jitka Pokorná, Mgr. Veronika Březková, Mgr. Tomáš Pruša, vydavatelství ERA 2008)





Období po 40. týdnu těhotenství Období po 40. týdnu těhotenství

Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...

274. - 280. den v těhotenství - 40. tt 274. - 280. den v těhotenství - 40. tt

Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...

267. - 273. den v těhotenství - 39. tt 267. - 273. den v těhotenství - 39. tt

Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka