facebook
Dobré dopoledne, je úterý 17.9.2024 a svátek slaví Kryštof

71. - 77. den v těhotenství - 11. tt


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 71. až 77. den po dni - 11. Týden v těhotenství.

11. týden znamená jeden centimetr navíc pro vaše miminko, a současně několik centimetrů navíc ve vašem pase. Drobný váhový přírůstek je v této době přirozený. Abyste se cítila pohodlně, pořiďte si první těhotenské oblečení. Naštěstí je dnes těhotenské oblečení vyráběno tak, že s vámi poroste od prvních měsíců až do porodu. V době, kdy vaše těhotenství není pro nezasvěcené znát, ale běžné oblečení už vás tlačí, můžete v těhotenském oblečení vypadat stejně dobře, jako jste byla vždycky zvyklá.

Pokud jste tak ještě neučinila, informujte se o nadcházejících lékařských vyšetřeních, zejména o možnosti rozhodovat, která z nich podstoupíte. Mezi 10. a 16. týdnem se tomuto tématu v našem průvodci hojně věnujeme.

V 10. týdnu jsme detailně probrali bolesti zubů a bolest hlavy v těhotenství. Co si počít, pokud dostanete průjem? Může to být projevem nemoci?

Akutní průjem bývá většinou způsoben bakteriální nebo virovou infekcí, může ho však způsobit i nevhodná kombinace potravin. U těhotných žen mohou průjem vyvolat ještě hormonální změny a některé léky. Průjmovitá stolice se může objevit i těsně před porodem, kdy se tělo vyprazdňuje jako příprava na porod. Při průjmu je narušeno vstřebávání vody a minerálních látek, v těhotenství jej nepodceňujte, a pokud obtíže trvají více než dva dny, situaci konzultujte s lékařem.

Pokud máte jen menší obtíže, dbejte na pitný režim (3-4 litry na den; 50 ml na každý kilogram hmotnosti), pijte slazený černý čaj, neperlivé silně mineralizované vody (Hanácká kyselka, Poděbradka) a k jídlu si dejte bujón. V lékárně se dá koupit rehydratační roztok, můžete si ho však vyrobit i doma: 8 lžiček cukru, ½ lžičky kuchyňské soli, ½ lžičky jedlé sody, 1 šálek pomerančové nebo grapefruitové šťávy, vše zamíchat do 1 litru studené vody. Pokud pravidelně popíjíte malé množství tekutin, nějaké množství si vaše tělo vždy ponechá, proto je důležité pitný režim nepodceňovat. V prvních čtyřech hodinách omezte stravu. Po této době postupně zařazujte potraviny se sacharidy, jako jsou: vařené brambory, mrkev, kukuřice, rýže, banán, oloupané jablko, pečivo. Vyhněte se tučným jídlům a mléčným výrobkům, stejně jako nadýmavým potravinám. V případě nutnosti vám lékař může předepsat léky na průjem, bezpečné v těhotenství.

ZDRAVÍ

Onemocnění z potravin se může projevit právě průjmem, a/nebo zvracením, nechutenstvím a teplotami. Jsou však i taková, která probíhají bez příznaků. Vždy se jedná o infekční onemocnění, způsobená viry, bakteriemi nebo parazity. Ty se do organismu dostávají nejčastěji s potravou. Velká část infekcí se dá léčit v domácí péči s pomocí výše zmíněných opatření a běžných léků. Některá infekční onemocnění jsou však natolik závažná, že mohou ohrozit i vývoj plodu. Jsou to především:

Listerióza – typickými příznaky jsou zvracení, průjem a horečka. Pro osoby s oslabenou imunitou může mít vážné následky. V těhotenství je touto nemocí ohroženo zdraví plodu, hrozí předčasný porod nebo potrat.

Toxoplasmóza – se někdy projevuje horečkou, malátností, zduřením lymfatických uzlin, únavou, ale může být také úplně bez příznaků. V raném stadiu těhotenství může ohrozit správný vývoj plodu a mít fatální následky (potrat, poškození vývoje,…). Těhotné ženy bývají na tuto infekci běžně vyšetřovány, nemusíte se tedy příliš obávat, přesto je dobré vědět, jak snížit riziko nákazy. Prvok, který způsobuje toxoplazmózu, přežívá v zažívacím traktu koček.
Dodržujte hygienické zásady, které omezí možnost setkání s nežádoucími mikroorganismy:

1. nakupujte zdravotně nezávadné potraviny (kontrolujte datum spotřeby, vzhled, barvu, konzistenci)
2. nejezte syrové a nedostatečně tepelně upravené maso (při vaření musí být teplota min. 70°C, udržovaná alespoň 10 minut)
3. tepelně upravenou potravinu, která byla nějakou dobu uskladněna, prohřejte minimálně na teplotu 70°C a udržujte na této teplotě 10 minut
4. při manipulaci se syrovým masem se nedotýkejte očí a úst a ihned po manipulaci si důkladně umývejte ruce
5. potraviny, které tepelně neupravujete (ovoce, zelenina), zpracovávejte odděleně od syrového masa a syrových vajec, používejte na ně jiné (nebo důkladně omyté) kuchyňské náčiní
6. při manipulaci s potravinami používejte výhradně pitnou vodu
7. řádně omývejte veškeré ovoce i zeleninu
8. mléko konzumujte jen pasterizované
9. vyhýbejte se konzumaci zrajících sýrů
10. po kontaktu s domácími zvířaty si řádně myjte ruce, pokud krmíte kočku syrovým masem, mělo by být maso několik týdnů předem uskladněno v mrazicím zařízení, aby zahynuly případné mikroorganismy

Raději se také vyhněte stánkům rychlého občerstvení, kde nemáte jistotu správného zpracování potravin, včetně zeleninových salátů.1

CVIČENÍ

Věděla jste, že tai-či se dá cvičit i v těhotenství? Toto pomalé a ladné cvičení původem z Číny kombinuje pohyby těla se správným směrováním životní energie. Naučit se tai-či správně provádět, a také porozumět mu, vyžaduje pravidelnost a trpělivost. Období těhotenství může být právě takovou dobou, kdy se více věnujete sobě a svému tělu a klidný styl tohoto umění by vám mohl vyhovovat. Mnoho cviků se cvičí ve dvojici, pokud máte možnost chodit cvičit s kamarádkou, může to být možnost, jak trávit příjemné chvíle, které zároveň zlepší váš zdravotní stav. Pokud se vydáte cvičit sama, možná právě tady najdete podobně naladěné těhotné ženy. Tai-či využívá přirozeného pohybu a učí vás správně dýchat. Těhotným ženám může ulevit od bolestí hlavy, zad a páteře. Jako u každého cvičení, a zejména v těhotenství, je potřeba začít cvičit pod vedením zkušeného lektora.

CO SE DĚJE UVNITŘ:

11. týden těhotenství nebývá na ženě na první pohled patrný. Je obvyklé, že žena během prvního trimestru přibere asi jeden až dva kilogramy. Nárůst hmotnosti není v této době příliš velký, což je způsobeno zejména počátečními nevolnostmi, které by však s příchodem 2. trimestru měly odeznít. V jedenáctém týdnu se mohou ještě objevovat obtíže v podobě drobného krvácení nebo špinění, které není ničím neobvyklým. Nicméně lze určitě doporučit konzultaci s lékařem.

Děťátko měří v 11. týdnu kolem čtyř centimetrů a váží asi sedm gramů. Hlava představuje polovinu délky celého plodu. Kůže je stále prosvítající. Kostní tkáň už pomalu začíná zesilovat. Vnější pohlavní orgány jsou skoro ve své finální podobě, avšak rozeznat pohlaví dítěte z ultrazvuku stále ještě nelze. Zda se narodí holčička nebo chlapeček tak bude možné zjistit za jeden až dva měsíce.

V 11. týdnu je dítě již poměrně aktivní, což se projevuje tím, že neustále mění polohu, pohybuje nožičkama i ručičkama, které se dokonce mohou i vzájemně dotknout. Z pohybových dovedností dále dítě umí sevřít ručičku v pěst a dát si palec do pusy.  

Přestože je dítě takto pohyblivé, není možné, aby jej budoucí maminka jakkoli cítila. Vzhledem k tomu, že je dosti malé, má kolem sebe hodně plodové vody. První pohyby tak lze pociťovat až po uplynutí jednoho až dvou měsíců.

1.Zdroj: Výživa a léky v těhotenství a při kojení (autoři: Mgr. Jitka Pokorná, Mgr. Veronika Březková, Mgr. Tomáš Pruša, vydavatelství ERA 2008)





Období po 40. týdnu těhotenství Období po 40. týdnu těhotenství

Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...

274. - 280. den v těhotenství - 40. tt 274. - 280. den v těhotenství - 40. tt

Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...

267. - 273. den v těhotenství - 39. tt 267. - 273. den v těhotenství - 39. tt

Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka