facebook
Dobré odpoledne, je úterý 10.12.2024 a svátek slaví Dana

64. - 70. den v těhotenství - 10. tt


Ilustrační fotografie


V tuto dobu prožíváte svůj 64. až 70. den po dni - 10. Týden v těhotenství.

V tomto týdnu měří vaše miminko asi 3 centimetry. Zatímco je jeho vývoj v plném proudu, zaměříme se znovu na vás. 10. týdnem pomalu nastává období, kdy budete zvána na odborná vyšetření zjišťující správný vývoj plodu. Během prvních tří měsíců těhotenství se ve vaší děloze odehrají nejdůležitější procesy a podstatná část vývojových poruch by se při vyšetření již dala odhalit. Bohužel bývají těhotné ženy svým lékařem často málo informované a neví, jaké možnosti jim dnešní medicína nabízí. Věnujte prosím svou pozornost těmto vyšetřením předem. Můžete tak předejít zbytečným stresovým situacím. O možnostech screeningového vyšetření se dočtete ve 12. týdnu (ale je vhodné se na něj objednat už nyní). To je schopno nahradit starší metodu Tripple test, kterou popisujeme v 16. týdnu. Výsledky těchto vyšetření mohou vést k dalším vyšetřením: CVS (také info ve 12. týdnu) a aminocentéze (v 15. týdnu). Vaše znalost problematiky a jasné rozhodnutí, která vyšetření podstoupíte, pro vás budou nedocenitelné.

Nezapomeňte na zubaře

V průběhu těhotenství vás mohou zastihnout bolesti a nemoci, jako nachlazení, chřipka, bolesti hlavy, a mnoho dalších. Přestože je potřeba být v těhotenství obzvlášť opatrná, na každou starost se najde nějaká pomoc. V tomto a následujících týdnech vám dáme pár dobrých rad, jak v takové situaci postupovat. Nezapomeňte také navštívit svého zubaře. Přestože vás bolest zubů nemusí trápit přímo v těhotenství, vlivem nedostatku některých látek byste mohla mít potíže později. Návštěva zubního lékaře se vám určitě vyplatí.

Dásně totiž vlivem těhotenských hormonů často otékají a mohou krvácet. Jsou také náchylnější k tvorbě plaků a množení bakterií. Pokud již vznikne zánět dásní, a včas se neléčí, může postoupit do zánětu vaziva kolem zubního lůžka. Kromě bolesti pak dochází k uvolňování zubů. Většinou se těmto komplikacím dá předejít preventivní péčí o zuby. Vyhýbejte se „lepivým“ potravinám, které ulpívají na zubech. Bývají to často sladkosti, které sníte mezi hlavními jídly. Pokud si takový zákusek dopřejte, je vhodné si v krátké době vyčistit zuby nebo si alespoň pomozte žvýkačkou, která má jisté čisticí schopnosti. Pozitivní efekt mají potraviny, které zvyšují tvorbu slin. Je to především zelenina s vysokým obsahem vlákniny a dokonce i sýry. Sliny ředí kyseliny v ústech a působí tak proti zubnímu kazu. Jezte potraviny s obsahem vitaminu C, ten posiluje dásně. Nezapomeňte na vápník, který je obzvlášť v těhotenství důležitý, a také fosfor. O vitaminech a minerálech se dočtete v 7. a 8. týdnu. Tvorbu zubního kazu snižují i tzv. taniny (třísloviny) obsažené v čaji, pivu, kávě a čokoládě. A ještě jedno upozornění, o kterém jsme se zmiňovali už ve 3. týdnu, nečistěte si zuby bezprostředně po zvracení, mohla byste si narušit zubní sklovinu. Stejné riziko hrozí i při čištění zubů po konzumaci jablek, citrusů, džusů a ovocných čajů (potraviny s vysokým obsahem organických kyselin).

Tato tabulka vám poskytne rychlý přehled o tom, které potraviny zvyšují riziko zubního kazu, a které jsou naopak téměř bezproblémové:

Skupina potravin

Nízce kariogenní potraviny

Vysoce kariogenní potraviny

Mléčné výrobky

Mléko, sýr, neslazený jogurt

Zmrzlina, ochucené jogurty, slazená mléka

Maso

Maso, ryby, drůbež, vejce

 

Ovoce

Čerstvé ovoce

Džusy, marmelády, džemy, kompoty, sušené ovoce s cukrem

Zelenina

Veškerá zelenina

 

Obilniny

Popcorn, topinka, rohlíky

Sladké pečivo, chipsy, ovesné vločky, müsli

Ostatní

Žvýkačky bez cukru, káva a čaj bez cukru, ořechy

Cukr, karamel, bonbony, med, sirup


kariogenní = vyvolávající kaz1

Zubaře byste měla v těhotenství navštívit alespoň jednou a poradit se s ním na včasném řešení případných problémů. Pokud máte podezření na zubní kaz, zajděte k němu ihned, drobné zákroky lze provádět i v těhotenství, za drobných zvláštních opatření. Nezapomeňte mu sdělit, že jste těhotná, kvůli anestezii a rentgenu. Pokud byste po zákroku nemohla nějakou dobu jíst pevnou stravu, potřebné živiny doplníte např. mléčným koktejlem, ovocnou šťávou nebo rozmixovanou zeleninovou polévkou.

ZDRAVÍ

Bolesti hlavy trápí těhotné ženy velmi často a vzhledem k mnoha možným příčinám je vhodné se jim věnovat detailně. Vždycky stojí za to vyzkoušet veškerá opatření dříve, než sáhnete po paracetamolu (paralenu). Běžnou příčinou bolestí může být únava, napětí, stres, žízeň nebo hlad, a opět hormonální změny.

Jakkoli jednoduše to může znít, dodržujte pitný režim a pravidelně jezte. Dlouhé intervaly mezi jídly snižují hladinu cukru v krvi a vyvolávají tak bolest hlavy. I dehydratace je častým viníkem. Někdy dokonce mohou bolest způsobovat některé pokrmy a přísady používané při vaření (v čínských restauracích např. fermentovaná sója a rybí omáčky). Snažte se tedy vypozorovat, zda se vám bolest nevrací po určitém druhu jídla.

V případech, kdy za bolest může únava, napětí nebo stres, vás mohou současně pálit oči, nebo v nich budete cítit tlak. Zkuste doplnit vitamin E (viz 7. týden), protože neutralizuje toxické volné radikály, které mohou být příčinou bolesti hlavy. Také pomáhají uvolňovací techniky (viz. 6. týden), včetně meditace a jógy. Pokud nemáte možnost si na chvíli v klidu lehnout, zkuste pořádně vyvětrat, čerstvý vzduch vám udělá dobře. Některým těhotným ženám vadí také špatné osvětlení nebo klimatizace. Pokud bolest hlavy doprovází horečka, vyrážka, zvracení, zhoršené vidění, otok obličeje a rukou, nebo pokud se bolest dostavuje často, vyhledejte svého lékaře.

Migréna je chronické onemocnění, kdy se bolesti hlavy opakují v záchvatech. Bolest je často pulzující, jednostranně lokalizovaná. Je provázena nevolností, zvracením, přecitlivělostí na světlo, hluk a vůně (či zápachy). Může trvat od několika hodin po několik dní. Člověk po záchvatu migrény se cítí unavený a úlevu nachází ve spánku. Kromě odstranění faktorů, které migrénu zhoršují (již zmíněné světlo, hluk,…) se většinou podávají léky na základě lékařského vyšetření. V období těhotenství často migrény ustupují (ve 2. a 3. trimestru dokonce mizí úplně). Pokud se tak nestane, lékař navrhne způsob léčby, který se skládá nejprve z léků potlačujících bolest, následně z léků zabraňujících vzniku záchvatu. I v tomto období je možné najít vhodnou léčbu, vždy však po poradě s lékařem.

CVIČENÍ

Existují alternativní metody, kterými lze bolesti zmírnit nebo úplně odstranit. Čím dál více odborníků z oblasti medicíny považuje alternativní způsoby léčby jako vhodný doplněk farmakoterapie (podávání léků). Během těhotenství můžete vyzkoušet některou z těchto metod:

akupunktura a akupresura – kromě bolestí hlavy příznivě působí i na jiné těhotenské příznaky (zvracení), může také ulevit od porodních bolestí a některé porodnice již tuto službu nabízejí

aromaterapie – používá vonné oleje k ovlivnění psychiky a uvolnění těla, také už bývá součástí nabídky porodnic na dobu před porodem

biofeedback – metoda biologické zpětné vazby, kdy se těhotná žena učí, jak ovládat své reakce na fyzickou bolest nebo stres; může zmírnit bolesti hlavy, nespavost i nevolnost

fyzioterapie – obor, který léčí nejen bolesti pohybového aparátu (svaly, šlachy, klouby), ale také dokáže účinně pomáhat od bolestí hlavy a zmírnit obtíže vzniklé z psychického napětí a stresu

homeopatie – netoxická a velmi účinná metoda, kdy naprosto přírodní a šetrné homeopatické přípravky mohou nahradit některé léky, nebo doplnit léčbu či vyšetření tak, aby co nejméně zatížily váš organismus

hydroterapie (vodoléčba) – používá se nejčastěji v předporodní době ke zmírnění bolestí; teplá voda uklidňuje, příznivě ovlivňuje cévní a svalový systém a snižuje napětí; POZOR – voda nesmí být příliš horká, stejně jako příliš dlouhý pobyt v sauně, páře nebo intenzivní cvičení v horkém počasí může být horká lázeň nebezpečná pro vyvíjející se plod, zvláště v prvních měsících

masáže – jsou v těhotenství obzvlášť vhodné, usnadňují průběh těhotenství, uvolňují bolesti zad, šíje, pocity těžkých nohou a otoky končetin; díky používání vhodných emulzí přináší fyzické, psychické i emocionální uvolnění, navíc mohou sloužit jako prevence popraskání pokožky a vzniku strií

reflexologie – pracuje s tlakem na jednotlivé body na chodidlech, rukách, uších, opět působí na nejrůznější bolesti, používá se i ke zmírnění bolestí při kontrakcích
Veškeré tyto postupy by měl u těhotných žen vykonávat pouze odborně vyškolený pracovník! Nesprávné techniky, užití nevhodného oleje nebo tlak na určité body na vašem těle by vám mohly spíše uškodit!

CO SE DĚJE UVNITŘ:

V 10. týdnu není těhotenství na ženě na první pohled viditelné. Budoucí maminka však již na sobě může pozorovat změny včetně toho, že jí mohou tlačit její oblíbené džíny. Je to způsobeno dělohou, jejíž objem je v této době dvojnásobný. Zároveň se ženě již mohou zvětšovat prsa, na která působí zvýšená hladina těhotenských hormonů. 10. týden mohou stále doprovázet těhotenské obtíže, jako jsou nevolnosti, zvracení, zvýšená únava, náladovost apod. Ničím ojedinělým není ani slabé krvácení nebo špinění.

Co se týká vývoje plodu, tak základní orgány, jako jsou plíce, ledviny, mozek, játra, jsou již funkční. Jejich vývoj bude samozřejmě ještě pokračovat v průběhu celého těhotenství. Plod měří v 10. týdnu kolem tří centimetrů, přičemž hlavička představuje polovinu celkové délky plodu. Hmotnost dítěte je nyní asi 4 gramy.

Mozek plodu se poměrně rychle vyvíjí, proto je oblast čela vyklenutá dopředu. Na ručičkách i nožičkách se tvoří nehty a na hlavě rostou drobné vlásky. Blána mezi prstíky vymizela a dítě volně pohybuje končetinami. Tenká kůže dítěte je poměrně průhledná a tak lze rozeznat prosvítající páteř. Z míchy jsou patrné vycházející nervy. V desátém týdnu se může nastávající maminka těšit na to, že během ultrazvukového vyšetření nejen uvidí, ale i uslyší tlukot srdce dítěte.

1.Zdroj: Výživa a léky v těhotenství a při kojení (autoři: Mgr. Jitka Pokorná, Mgr. Veronika Březková, Mgr. Tomáš Pruša, vydavatelství ERA 2008)





Období po 40. týdnu těhotenství Období po 40. týdnu těhotenství

Milá maminko, chvíle, kdy budete poprvé držet v náručí své dítě, je na spadnutí. Může nastat kdykoliv v následujících dvou týdnech a to, co nejvíce potřebujete vy i vaše miminko je klid a důvěra, že vše dopadne tak jak má...

274. - 280. den v těhotenství - 40. tt 274. - 280. den v těhotenství - 40. tt

Začněte odpočítávat poslední dni vašeho těhotenství, na konci tohoto týdne to skutečně bude už 280 dní! Čekáte-li první miminko, dost pravděpodobně napočítáte i pár dní navíc...

267. - 273. den v těhotenství - 39. tt 267. - 273. den v těhotenství - 39. tt

Pokud máte neobvykle červené tváře, je to tím, že váš krevní oběh je v posledním stadiu těhotenství velmi namáhaný. Po porodu zarudnutí samo ustoupí. Měla byste odpočívat. Hormony vás však mohou nutit dělat pravý opak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka