facebook
Dobrý večer, je pátek 24.1.2020 a svátek slaví Miloš

Co jíst, aby vám nechyběla vláknina?


Ilustrační fotografie


Vláknina je jednou ze základních složek naší stravy a její dostatečný příjem je velmi důležitý i v průběhu těhotenství. Jak poznáte nedostatek vlákniny? Budou vás trápit střevní potíže a nevolnosti, zhoršená kvalita pokožky či vlasů (jelikož vláknina na sebe váže škodlivé látky) nebo třeba zvýšená hladina cholesterolu, protože vláknina má schopnost zamezovat jeho vstřebávání. Dostatečné množství vlákniny tedy rozhodně nepoceňujte.


Jaká je doporučená denní dávka vlákniny?

K tomu, abyste doplnila doporučenou denní dávku vlákniny, nemusíte užívat žádné speciální potravinové doplňky. Bohatě stačí, když se nyní ve svém jídelníčku zaměříte na potraviny, které jsou na vlákninu bohaté. Každý den byste jí měla přijmout množství mezi 20 až 35 gramy, což konzumace kvalitních a vyvážených potravin pohodlně pokryje.

Pokud se někdo stravuje zdravě a dbá na dostatečný příjem ovoce a zeleniny, může dokonce trpět i nadbytkem vlákniny, který se nejčastěji projevuje střevními problémy. Žádné projevy ale nadbytek mít nemusí, záleží na vaší citlivosti a každý z nás je citlivý úplně jinak.


Jaké potraviny vlákninu obsahují

Vlákninu najdete v celé škále potravin a většinu z nich můžete konzumovat i v průběhu těhotenství. Na vlákninu je bohaté především ovoce a zelenina. Ovoce byste denně měla přijmout alespoň 200 gramů a zeleniny až 500 gramů. Kromě vlákniny zde naleznete také potřebné vitamíny a minerály.

Dále všem budoucím maminkám doporučujeme vsadit na konzumaci celozrnných a vícezrnných výrobků. Vynikajícím zdrojem jsou také ovesné vločky, které jsou tvořené komplexními sacharidy a i díky obsažené vláknině zasytí na delší dobu.

Zdrojem vlákniny jsou také luštěniny, ořechy nebo semena. Vláknina se běžně dělí na nerozpustnou - ta není stravitelná, pouze projde trávícím traktem, dodá pocit sytosti a pomůže ke snadnějšímu vyprázdnění. Druhá vláknina je rozpustná a ta ovlivňuje stav střevní mikroflóry a zasluhuje se o to, že procesy ve střevech probíhají správně.

Nezbytnost jódu v těhotenství Nezbytnost jódu v těhotenství

Jód je nezbytný pro kvalitní a spokojený život maminky i pro vývoj miminka. Nedostatek jódu, se kterých se setkává mnoho Čechů, vede k rozvoji mnoha nepříjemných zdravotních problémů.

Jak přibrat co nejméně kil v těhotenství? Jak přibrat co nejméně kil v těhotenství?

Jen málokteré mamince je v těhotenství příjemné nabírání kilogramů. Obzvlášť ženy, které si před otěhotněním zakládaly na své postavě, začínají při prvních náznacích rostoucího bříška propadat...

Jakých potravin by se měla budoucí maminky v létě vyvarovat Jakých potravin by se měla budoucí maminky v létě vyvarovat

Léto je, co se týká stravování v těhotenství, velmi problematickým ročním obdobím. Na jednu stranu je v této době dostatek čerstvé zeleniny a šťavnatého ovoce, které si jako budoucí maminka...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka