facebook
Dobré odpoledne, je neděle 15.9.2019 a svátek slaví Jolana

Co jíst, aby vám nechyběla vláknina?


Ilustrační fotografie


Vláknina je jednou ze základních složek naší stravy a její dostatečný příjem je velmi důležitý i v průběhu těhotenství. Jak poznáte nedostatek vlákniny? Budou vás trápit střevní potíže a nevolnosti, zhoršená kvalita pokožky či vlasů (jelikož vláknina na sebe váže škodlivé látky) nebo třeba zvýšená hladina cholesterolu, protože vláknina má schopnost zamezovat jeho vstřebávání. Dostatečné množství vlákniny tedy rozhodně nepoceňujte.


Jaká je doporučená denní dávka vlákniny?

K tomu, abyste doplnila doporučenou denní dávku vlákniny, nemusíte užívat žádné speciální potravinové doplňky. Bohatě stačí, když se nyní ve svém jídelníčku zaměříte na potraviny, které jsou na vlákninu bohaté. Každý den byste jí měla přijmout množství mezi 20 až 35 gramy, což konzumace kvalitních a vyvážených potravin pohodlně pokryje.

Pokud se někdo stravuje zdravě a dbá na dostatečný příjem ovoce a zeleniny, může dokonce trpět i nadbytkem vlákniny, který se nejčastěji projevuje střevními problémy. Žádné projevy ale nadbytek mít nemusí, záleží na vaší citlivosti a každý z nás je citlivý úplně jinak.


Jaké potraviny vlákninu obsahují

Vlákninu najdete v celé škále potravin a většinu z nich můžete konzumovat i v průběhu těhotenství. Na vlákninu je bohaté především ovoce a zelenina. Ovoce byste denně měla přijmout alespoň 200 gramů a zeleniny až 500 gramů. Kromě vlákniny zde naleznete také potřebné vitamíny a minerály.

Dále všem budoucím maminkám doporučujeme vsadit na konzumaci celozrnných a vícezrnných výrobků. Vynikajícím zdrojem jsou také ovesné vločky, které jsou tvořené komplexními sacharidy a i díky obsažené vláknině zasytí na delší dobu.

Zdrojem vlákniny jsou také luštěniny, ořechy nebo semena. Vláknina se běžně dělí na nerozpustnou - ta není stravitelná, pouze projde trávícím traktem, dodá pocit sytosti a pomůže ke snadnějšímu vyprázdnění. Druhá vláknina je rozpustná a ta ovlivňuje stav střevní mikroflóry a zasluhuje se o to, že procesy ve střevech probíhají správně.

Chuť na sladké v těhotenství Chuť na sladké v těhotenství

Čokoláda, zmrzlina, sušenky, tyčinky.. všechny tyto sladkosti dokáže mnoho budoucích maminek bez výčitek zkonzumovat. Těhotenství je přece doba, ve které se kila přirozeně přibírají a mnoho žen...

Fosfor v těhotenství Fosfor v těhotenství

Během těhotenství je velmi důležitá vyvážená hladina všech minerálů v těle. Patří mezi ně i často podceňovaný fosfor, který je ale stejně nezbytný jako třeba vápník, železo, hořčík nebo jód. V tomto...

Stravování v porodnici Stravování v porodnici

V průběhu těhotenství je potřeba, aby si maminka vybrala porodnici, ve které přivede své miminko na svět. Strava pravděpodobně nebude základním hodnotícím kritériem. Časem ale určitě vyvstane na mysl.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka