facebook
Příjemnou noc, je úterý 20.8.2019 a svátek slaví Bernard

Způsoby přípravy pokrmů v těhotenství


Ilustrační fotografie


Každá budoucí maminka by měla dbát o svou výživu, aby přijata všechny nezbytné látky. V tomto článku se dozvíte, jaká příprava pokrmů je v těhotenství ideální. Měla byste se vyhnout pouze smažení, při kterém mohou vznikat karcinogenní látky. Navíc smažené pokrmy jsou plné nekvalitních tuků, které vám mohou jen způsobit pocity těžkosti a jiné zažívací potíže.

Čerstvá - syrová strava

Mnoho příznivců zdravého stravování prosazuje tzv. RAW Food. To znamená, že konzumují pouze syrovou stravu a když potraviny tepelně upravují, tak opravdu jen při velmi nízké teplotě. Syrové potraviny obsahují maximum vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek. Syrová strava má však i svá úskalí. Pokud na ni nejsou vaše střeva zvyklá, může vám způsobovat problémy v podobě nadýmání. Čerstvé ovoce a zeleninu ale ani během těhotenství rozhodně neomezujte.

Vaření v páře

Vaření v páře je v posledních letech velmi oblíbeným způsobem přípravy potravin. Vaření v parním hrnci je rychlé a zdravé, protože je k potravinám šetrné. Ty si tak zachovají dostatek vitamínů a minerálů. Navíc zelenina vařená v páře má stále svou svěží barvu, což rozhodně povzbudí i vaše chutě. V páře můžete vařit nejen zeleninu a brambory, ale třeba i maso.

Dušení, restování a pečení

Nemusíte se vyhýbat ani dušeným, restovaným či pečeným pokrmům. Základem ale je nepoužívat při vaření nadbytečné množství oleje. Doporučujeme vám vařit v nepřilnavém nádobí, u kterého nehrozí, že by se něco připálilo. Při vaření používejte řepkový nebo slunečnicový olej, máslo a sádlo ve velkém množství není příliš vhodné, protože je tvořené nasycenými mastnými tuky, které přispívají k nadváze a obezitě.

Nic nepřehánějte

Když jste těhotná, neznamená to, že si musíte odteď úzkostlivě střežit svou stravu a nedat si žádný řízek, hranolky nebo zapomenout na máslový dort. Samozřejmě že si občas můžete dát něco nezdravého, neměly by ale u vás být tyto potraviny na denním pořádku. Jejich konzumaci můžeme doporučit maximálně jednou týdně. Je důležité, abyste byla nejen zdravá, ale především spokojená.

Stravování v porodnici Stravování v porodnici

V průběhu těhotenství je potřeba, aby si maminka vybrala porodnici, ve které přivede své miminko na svět. Strava pravděpodobně nebude základním hodnotícím kritériem. Časem ale určitě vyvstane na mysl.

Broskve, meruňky a další peckoviny ve vašem jídelníčku Broskve, meruňky a další peckoviny ve vašem jídelníčku

V létě je na našich zahradách i na pultech obchodů k dostání celá škála čerstvého ovoce a zeleniny. Pokud tedy čekáte miminko v létě, určitě doplňujte vitamíny touto cestou. Umírněné množství...

Co jíst, aby vám nechyběla vláknina? Co jíst, aby vám nechyběla vláknina?

Vláknina je jednou ze základních složek naší stravy a její dostatečný příjem je velmi důležitý i v průběhu těhotenství. Jak poznáte nedostatek vlákniny? Budou vás trápit střevní potíže a nevolnosti...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka