facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 15.5.2025 a svátek slaví Žofie

První pomoc u dítěte při dušení


Ilustrační fotografie


Dušení může nastat z mnoha příčin. Mezi nejčastější příčiny u dětí patří vdechnutí cizího tělesa. Méně častou, nikoliv však zanedbatelnou příčinou je otok sliznice dýchacích cest (zejména průdušek) u bronchiálního (průduškového) astmatu.

Pokud dítě vdechne nějaké cizí těleso (může to být drobná část nějaké hračky – pozor na upozornění na etiketách nebo visačkách u hraček, případně potrava) a začne se dusit, je potřeba mu pomoci dostat toto těleso ven. Velice účinnou metodou je úder mezi lopatky (údery nesmí být příliš slabé, ale zároveň nesmí být příliš velké – s ohledem na tělesnou konstituci dítěte). Jestliže se nám dusí kojenec, tak jej položíme na své předloktí obličejem dolů tak, aby mělo hlavu níže než hrudník. Jednou rukou mu podepřeme hlavičku a ramena a druhou rukou ho čtyřikrát lehce udeříme mezi lopatky.

U dospělých je možné provést tzv. Heimlichův manévr, který se ovšem nesmí provádět u dětí a těhotných žen. Ačkoliv název tohoto manévru vypadá složitě, tak je sám o sobě celkem jednoduše proveditelný. Postiženého předkloníme a postavíme se za něho. Zavřenou pěst přiložíme pod hrudní kost (nadbřišek) a druhou rukou obepneme. 5x zatlačíme směrem k sobě a zároveň nahoru. Tento manévr u dospělých můžeme střídat s údery mezi lopatky – 5x úder mezi lopatky – 5x Heimlichův manévr.

Jestliže se nepodaří dostat cizí těleso ven, je nutné se jej pokusit alespoň dostat z průdušnice do jedné z průdušek. Toho docílíme tak, že postiženému vdechneme do úst (podobně jako u dýchání z plic do plic).

Pokud dotyčný upadne do bezvědomí a stále nebude dýchat, tak přestupujeme k provádění KPR (= kardiopulmonální resuscitace).

V KAŽDÉM PŘÍPADĚ VOLÁME 155!





Shigelóza = bacilární úplavice Shigelóza = bacilární úplavice

Shigelóza je vysoce nakažlivě střevní onemocnění, které se projevuje mimo jiné typickou příměsí hlenu a krve ve stolici. Mezi další symptomy se řadí křeče v břiše a horečka. Jedná se o typické „onemocnění špinavých rukou“, jelikož...

Omfalokéla - pupečníková kýla Omfalokéla (=pupečníková kýla)

Jedná se o vrozený typ kýly v oblasti pupku. Obsah této kýly je uzavřen v bezcévném vaku tvořeným srostlými listy amoniového vaku a pobřišnice. Tato vrozená vývojová vada vzniká při nitroděložním vývoji v době, kdy dochází k...

Střevní mikroflóra Střevní mikroflóra

Střevní mikroflóru tvoří mikroorganismy, které v ideálním případě danému živočichovi prospívají, avšak jsou i případy, kdy mohou škodit. Uvádí se, že ve střevě člověka žije až 500 různých druhů mikroorganismů – největší zastoupení...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka