facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 23.5.2024 a svátek slaví Jana
1.trimestr
1-2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2.trimestr
14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
3.trimestr
28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

3. týden těhotenství


Ilustrační fotografie


Ve třetím týdnu, poté co vajíčko oplodnila spermie, vzniká tzv. zygota. Tento útvar se postupně začíná rýhovat a tím se dělí na více buněk. Zároveň s tímto dělením putuje postupně vejcovodem až do dělohy. Asi po týdnu od oplodnění se v důsledku rýhování vytvoří tzv. blastocysta. Tento buněčný útvar je tvořen tekutinou, buňkami, ze kterých se utvoří embryo a vnějším obalem, který dá vzniknout placentě.

Blastocysta se uhnízdí v děložní sliznici, která ji vyživuje do doby vytvoření placenty. Vnější obal blastocysty vyrábí těhotenský hormon HCG, který má za úkol blokovat produkci dalších vajíček a způsobit vyšší tvorbu hormonu estrogenu a progesteronu. Tyto hormony zajišťují vyšší hladinu děložní sliznice a přispívají k tvorbě placenty. Hodnota HCG hormonu je během těhotenství hodně vysoká a je vylučována spolu s močí, proto je rozpoznatelný běžně dostupnými těhotenskými testy. Množství hormonu se postupně zvyšuje. V této počáteční fázi však ještě není z moči zjistitelný.

Ve třetím týdnu je tedy na těhotenský test ještě brzy. Stejně tak zatím nelze očekávat nějaké těhotenské příznaky. Konec třetího týdne může být doprovázen lehkým krvácením či tzv. špiněním, což je způsobeno uhnizďováním blastocysty ve sliznici dělohy, která je výrazně prokrvená.

Odborníci uvádějí, že ačkoli v této době třetího týdne, sice žena ještě o těhotenství s jistotou neví, měla by se tak již chovat. Měla by věnovat pozornost správné životosprávě, protože tak zvyšuje šance na početí. Zcela určitě by měla vyloučit alkohol, kouření, kofein apod. Stejně tak by budoucí maminka již měla užívat kyselinu listovou, která má vliv na správný vývoj mozku a míchy. Čtěte více o 3. týdnu těhotenství zde.

13. týden těhotenství 13. týden těhotenství

13. týden představuje konec prvního trimestru. Po absolvování této fáze se významně snižuje riziko potratu. Nastávající druhý trimestr je ve většině případů klidnější částí těhotenství, kdy nebývají nevolnosti, a zvyšuje se sexuální touha.

12. týden těhotenství 12. týden těhotenství

Ve dvanáctém týdnu jsou prsa znatelně větší, přičemž dvorce a bradavky mohou začít tmavnout a rovněž se zvětšovat. U některých žen se mohou postupně vyskytnout pigmentové skvrny na obličeji a krku. Objevit se může i tzv. linea negra, což je ...

11. týden těhotenství 11. týden těhotenství

11. týden těhotenství nebývá na ženě na první pohled patrný. Je obvyklé, že žena během prvního trimestru přibere asi jeden až dva kilogramy. Nárůst hmotnosti není v této době příliš velký, což je způsobeno zejména počátečními nevolnostmi, které ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka