facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 7.12.2023 a svátek slaví Ambrož

Křeče během noci - jak s nimi bojovat


Ilustrační fotografie

Křeče během noci trápí mnoho budoucích maminek. Už takhle je v těhotenství těžké usnout, a pokud vaše noci komplikují ještě nezvané křeče, nejedná se rozhodně o nic příjemného. Připravili jsme proto článek, ve kterém vám poradíme, jak na tyto křeče vyzrát a třeba se jich i trvale zbavit. Křeče jsou záležitostí nejen nocí, ale často i dnů, kdy dlouho chodíte nebo naopak sedíte. Jedná se o běžné obtíže, které se mohou objevit z celé řady příčin.

Příčiny nočních křečí

Jaké jsou tedy hlavní příčiny vzniku nočních křečí ve vašich nohách? Za nejčastější příčinu můžeme označit přetížení během dne, které vzniká při chůzi nebo při dlouhém stání. Zvětšující se děloha vyvíjí tlak na žíly a nervy v nohách, proto vás tyto křeče mohou v těhotenství postihnout častěji než kdy jindy. Křeče se mohou objevit i jako důsledek nedostatku minerálů nebo vitamínů. Způsobuje je například nedostatek hořčíku, sodíku a železa.

U křečí je nezbytná prevence

Jak se zbavit nepříjemných křečí ve svých nohách? Každý, koho se tyto křeče týkají, má jistě již nějaký osvědčený recept. I když vás křeče chytají, choďte. Krátká denní procházka je pro jejich odeznění optimální. S pohybem to ale nepřehánějte, pokud své svaly unavíte, budou mít tendence jít do křeče. Odborníci rovněž doporučují spánek na levém boku, který usnadňuje krevní oběh. Měla byste nosit pouze boty s nízkým podpatkem, odpočívat s nohami ve vyvýšené poloze, při dlouhém stání nosit kompresní punčochy a večer si dopřát protažení spolu s masáží lýtek, kterou můžete pověřit třeba i svého partnera.

Pokud se jedná o křeče z nedostatku nějakých pro tělo důležitých látek, uděláte dobře, když se zaměříte na potraviny, ve kterých jsou tyto minerální látky obsažené. Vhodné je také užívání patřičných potravinových doplňků.

Jak se zbavit křečí v nohách

Silné křeče vás většinou okamžitě vyženou z postele. Pokud cítíte, že křeč přichází, doporučuje se propnout nohu. Ucítíte, že působíte proti křeči. Může to být nepříjemné až bolestivé, křeč ale rychleji odezní. Jestliže vás křeče postihují opakovaně, je určitě namístě navštívit svého lékaře, který vyloučí například žilní trombózu nebo jiné závažné onemocnění.

Nespavost v těhotenství Nespavost v těhotenství

Kvalita spánku se mění v jednotlivých stadiích těhotenství. Vliv na to má samozřejmě rostoucí plod a zvětšující se děloha, která postupně tlačí na jednotlivé břišní orgány a ztěžuje tak budoucí mamince odpočinek.

Co vám zaručeně pomůže usnout Co vám zaručeně pomůže usnout

Těhotným ženám se samozřejmě doporučuje dostatek spánku. Spěje alespoň 8 hodin každý den. Jakmile se miminko narodí, už si tolik neodpočnete a s ním v bříšku má vaše tělo větší potřebu regenerace. Pro některé maminky není...

Hluboký i lehký spánek je důležitý Hluboký i lehký spánek je důležitý

Každá budoucí maminka by měla spát alespoň osm hodin denně. Určitě ale nevadí, když prospíte i devět nebo deset. Spát byste měla převážně v noci - ideální je třeba od devíti večer do šesti ráno. Pokud v noci nestíháte spát delší...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka