facebook
Dobrý podvečer, je úterý 13.4.2021 a svátek slaví Aleš

Křeče během noci - jak s nimi bojovat


Ilustrační fotografie

Křeče během noci trápí mnoho budoucích maminek. Už takhle je v těhotenství těžké usnout, a pokud vaše noci komplikují ještě nezvané křeče, nejedná se rozhodně o nic příjemného. Připravili jsme proto článek, ve kterém vám poradíme, jak na tyto křeče vyzrát a třeba se jich i trvale zbavit. Křeče jsou záležitostí nejen nocí, ale často i dnů, kdy dlouho chodíte nebo naopak sedíte. Jedná se o běžné obtíže, které se mohou objevit z celé řady příčin.

Příčiny nočních křečí

Jaké jsou tedy hlavní příčiny vzniku nočních křečí ve vašich nohách? Za nejčastější příčinu můžeme označit přetížení během dne, které vzniká při chůzi nebo při dlouhém stání. Zvětšující se děloha vyvíjí tlak na žíly a nervy v nohách, proto vás tyto křeče mohou v těhotenství postihnout častěji než kdy jindy. Křeče se mohou objevit i jako důsledek nedostatku minerálů nebo vitamínů. Způsobuje je například nedostatek hořčíku, sodíku a železa.

U křečí je nezbytná prevence

Jak se zbavit nepříjemných křečí ve svých nohách? Každý, koho se tyto křeče týkají, má jistě již nějaký osvědčený recept. I když vás křeče chytají, choďte. Krátká denní procházka je pro jejich odeznění optimální. S pohybem to ale nepřehánějte, pokud své svaly unavíte, budou mít tendence jít do křeče. Odborníci rovněž doporučují spánek na levém boku, který usnadňuje krevní oběh. Měla byste nosit pouze boty s nízkým podpatkem, odpočívat s nohami ve vyvýšené poloze, při dlouhém stání nosit kompresní punčochy a večer si dopřát protažení spolu s masáží lýtek, kterou můžete pověřit třeba i svého partnera.

Pokud se jedná o křeče z nedostatku nějakých pro tělo důležitých látek, uděláte dobře, když se zaměříte na potraviny, ve kterých jsou tyto minerální látky obsažené. Vhodné je také užívání patřičných potravinových doplňků.

Jak se zbavit křečí v nohách

Silné křeče vás většinou okamžitě vyženou z postele. Pokud cítíte, že křeč přichází, doporučuje se propnout nohu. Ucítíte, že působíte proti křeči. Může to být nepříjemné až bolestivé, křeč ale rychleji odezní. Jestliže vás křeče postihují opakovaně, je určitě namístě navštívit svého lékaře, který vyloučí například žilní trombózu nebo jiné závažné onemocnění.

Je dobré mít pohyb před spaním? Je dobré mít pohyb před spaním?


Máte večer problémy usnout a ráno se cítíte unavená? Pokud se jako budoucí maminka setkáváte s těmito problémy, určitě vám doporučujeme vyzkoušet pohyb před spaním. Zaměřte se ale na klidnější aktivity, při nichž se příliš...

Je dobré spát během dne? Je dobré spát během dne?

Určitě i vy to znáte - na člověka padne únava a usnul by v kteroukoliv denní dobu. Obzvlášť pokud jste těhotná a zároveň máte fyzicky náročnější práci, připravte se na to, že se budete cítit unaveně i během dne.

Spíte s partnerem odděleně? Nedělejte si starosti Spíte s partnerem odděleně? Nedělejte si starosti

Každá ženy si chce v těhotenství maximálně odpočinout. Hlavně v posledních týdnech je dobré nabrat energii na náročné mateřství, ve kterém se ani chvilku nezastaví. Mnoho párů tak přistoupí k odděleným ložnicím. Jaké výhody a...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka