facebook
Dobré ráno, je sobota 27.7.2024 a svátek slaví Viktor

Jakou polohu pro spánek zvolit v těhotenství


Ilustrační fotografie


Spánek zabírá až jednu třetinu našeho života a je tak neodmyslitelnou součástí i těhotenství. Je prostředkem pro odpočinek, relaxaci a načerpání nové energie. Kvalitní spánek je nesmírně důležitý pro každou budoucí maminku. V dnešním článku se zaměříme na polohy, které je dobré v období těhotenství zvolit.

Ideální je spánek na boku

Obecně neexistují žádné polohy, které by byly pro budoucí maminky zcela tabu. Žádná poloha není výslovně zakázána a vy se tak nemusíte bát, že byste na břiše nebo na zádech ohrozila život svého miminka. Doporučuje se například poloha na boku. Údajně levý bok je vhodnější pro miminko a pravý pro maminku. Levá strana přispívá k lepšímu krevnímu oběhu dítěte a tato poloha podporuje i výživu z placenty. Zároveň je strana příznivá i z pohledu ledvin, kterým ve vašem těle výrazně odlehčuje a umožňuje lepší odvádění toxinů. Spánek na levém boku si můžete před těhotenství i natrénovat, abyste svému miminku dopřála tu nejlepší možnou péči nejen ve dne, ale i v noci.

Jak je to se spaním na zádech a na břiše

Během noci se však pravděpodobně převalíte a skončíte na břiše nebo na zádech. Na polohu spánku na zádech si dejte pozor ke konci těhotenství. Děloha při ní tlačí na páteř a vnitřní orgány, což může vést k poruchám krevního oběhu, vzniku hemeroidů nebo zbytečnému namáhání svalů. Takový spánek rovněž může způsobit i závratě. Jsou však maminky, kterým tato poloha vyhovuje a žádné komplikace jim nezpůsobuje.

Poloha na břiše rovněž může být nekomfortní ke konci těhotenství, jelikož maminka má pod sebou ohromné bříško, na které tlačí. Přirozeně tak většina žen spí na boku s nataženýma nebo skrčenýma nohama. Na boku si můžete svůj komfort zvýšit velikostí polštáře, typem přikrývky i osvětlením v místnosti. Tu si vždy přizpůsobte tak, aby pro vás spánek co nejkomfortnější a nejpřirozenější.

Vhodnou polohu pro spánek rovněž můžete prodiskutovat se svým gynekologem, který vám jistě poradí a řekne, jaká poloha je proč výhodná.





Fyziologie spánku a snů v těhotenství Fyziologie spánku a snů v těhotenství

V období očekávání narození miminka tělo ženy prochází spoustou náročných změn, které stojí velké množství energie. Proto je potřeba spánku u těhotných větší než je u ženy běžné. Ideální je, aby v noci naspala 8-9 hodin. V dnešním hektickém ...

Potíte se v noci? Potíte se v noci?

Už se vám stalo, že jste se v noci vzbudila celá zpocená? Pocení není záležitostí pouze nemocných lidí nebo žen v menopauze, můžete se s ním setkat i v těhotenství. I pokud během dne nepociťujete...

Tipy pro lepší spánek v těhotenství Tipy pro lepší spánek v těhotenství

Těhotné ženy potřebují větší množství spánku, než běžná populace, přesto je velmi často trápí nespavost. V různé míře se s ní setkává až 80% nastávajících maminek. Narušení spánku v noci vede k velké únavě během dne, která má ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka