facebook
Dobrý večer, je pondělí 27.3.2023 a svátek slaví Dita

O čem se zdá těhotným ženám?


Ilustrační fotografie


Teorie spánku a snění je sama o sobě velmi zajímavá, proto je předmětem intenzivního výzkumu mnoha vědeckých týmů, přesto ještě nebylo zcela odhaleno její pozadí. Z medicínského pohledu se ovšem jedná o složité propletence vztahů mezi množstvím hormonů a neurotransmiterů (látky, které přenáší různé signály v mozku), proto se na toto téma podíváme z trochu zábavnějšího úhlu. Mnohaletým sledováním bylo vypozorováno, že u těhotných žen se vyskytují typické snové obrazce, které se dokonce mění s průběhem a postupem těhotenství.

První trimestr

V prvních třech měsících období očekávání se většině žen vrací sny o plavání či vodě obecně, přinejmenším je vodní hladina či třeba studna velmi častým symbolem. Předpokládá se, že je to analogií utváření plodové vody v těle ženy a plavání zárodku v ní. Vodu lze také vnímat jako podstatu života obecně a nového života, vznikajícího v ženě především. Velmi časté jsou také motivy květin, procházky v zahradách s fontánkami a záplavou květů, sady plné ovoce nebo jen obrazy jablíček apod. Zahrada je symbolikou vnitřního života člověka, případně samotného těla ženy, v němž nyní roste plod její lásky, nový život. Některé ženy ve svých snech naopak vidí o něco méně idylické výjevy z továren, hutí a různých manufaktur. Jde o jakousi analogii „výroby dítěte“. Případně se ve snech zjevují jiné budovy a někdy také úřady. Části žen se vrací sny o konkrétních podobách jejich ještě nenarozených dětí. Některé se pak setkávají s nedůvěrou sebe sama ve své těhotenství, jako by se je snažily popřít, nebo naopak nedůvěrou v okolí, což může po probuzení působit nepříjemné pocity.

Druhý trimestr

Od čtvrtého měsíce se motivy vody a ovoce postupně přesměrovávají ke zvířecím mláďátkům. Zvláště pak pokud je těhotenství přijímáno velmi pozitivně, bývá mláďátek hodně a jsou velmi roztomilá. Nejčastěji jde o štěňátka či koťátka. Žena je ve svých snech může vnímat i jako své vlastní potomky a cítit silnou potřebu se o ně starat. Pokud je těhotenství provázeno negativními emocemi nebo je partnerské zázemí disharmonické, mohou být zvířata ve snech i děsivá, nebezpečná, případně znetvořená. Mohou se objevit i motivy již složitějších budov, uvnitř zdobených, chaotických, s množstvím schodišť. Objevují se také první sny o porodu a starání se o miminko. Časté jsou motivy strachu o něj, buď ve smyslu neschopnosti se o potomka postarat (chybí oblečení, není mléko) nebo přímo jeho ztráty (únos dítěte, zapomenutí na různých místech, záměna v porodnici). Nejčastějšími nočními můrami jsou pak také sny o nevěře partnera, jeho smrti, hádkách, selhání apod. Mnohdy se pak obavy přenáší i do bdělého stavu a ženy se mohou začít chovat až hystericky. Mužům nezbývá než nad tímto chováním přimhouřit oči, nedat těhotné partnerce záminku k žárlení a citlivě ji podporovat. Vlivem bouřlivých hormonálních změn jsou také obvyklými večerními filmy promítanými v hlavách spících žen různé erotické sny či přímo orgie. Některé cítí zvýšené libido pak i za stavu bdělého, jiné si tak pouze nahrazují nedostatek stimulace v reálném životě.

Třetí trimestr

S blížícím se porodem se jeho představy ve snu opakují čím dál tím více. Hlava těhotným nabízí různé množství úsměvných, tragických i přímo hororových scénářů a variací. Často jsou k vidění znovu i podoby očekávaného miminka a jeho růst. Objevují se motivy běžného denního života s dítětem. Noční můry jsou u některých žen téměř na denním pořádku. Mnoho žen trpí v tomto období nespavostí, ať už z důvodu špatných snů a stresu nebo jiných tíživých záležitostí, jako je velký objem bříška, pálení žáhy, křeče v nohou a podobně. Výskyt erotických snů je podpořen zcela běžným negativním vnímáním vlastního těla těsně před porodem – žena se může cítit nehezká, nemotorná, oteklá, pro manžela odpudivá. Většinou je to i odrazem nenaplnění sexuálních potřeb v tomto období, milostný život neodpovídá dřívějším zvyklostem.

Ať už jsou sny v těhotenství jakékoliv, důležité je nenechat se strhnout jejich případným negativním obsahem a zůstat v klidu. Zkuste se svěřit partnerovi nebo kamarádce, ideálně si promluvte s jinou známou těhotnou ženou. Uvidíte, že jste na tom podobně. Hlavou se vám určitě honí mnoho otázek a tělo se je jen snaží vyřešit za vás.

Je dobré mít pohyb před spaním? Je dobré mít pohyb před spaním?


Máte večer problémy usnout a ráno se cítíte unavená? Pokud se jako budoucí maminka setkáváte s těmito problémy, určitě vám doporučujeme vyzkoušet pohyb před spaním. Zaměřte se ale na klidnější aktivity, při nichž se příliš...

Je dobré spát během dne? Je dobré spát během dne?

Určitě i vy to znáte - na člověka padne únava a usnul by v kteroukoliv denní dobu. Obzvlášť pokud jste těhotná a zároveň máte fyzicky náročnější práci, připravte se na to, že se budete cítit unaveně i během dne.

Spíte s partnerem odděleně? Nedělejte si starosti Spíte s partnerem odděleně? Nedělejte si starosti

Každá ženy si chce v těhotenství maximálně odpočinout. Hlavně v posledních týdnech je dobré nabrat energii na náročné mateřství, ve kterém se ani chvilku nezastaví. Mnoho párů tak přistoupí k odděleným ložnicím. Jaké výhody a...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka