facebook
Příjemnou noc, je úterý 31.3.2020 a svátek slaví Hugo

O čem se zdá těhotným ženám?


Ilustrační fotografie


Teorie spánku a snění je sama o sobě velmi zajímavá, proto je předmětem intenzivního výzkumu mnoha vědeckých týmů, přesto ještě nebylo zcela odhaleno její pozadí. Z medicínského pohledu se ovšem jedná o složité propletence vztahů mezi množstvím hormonů a neurotransmiterů (látky, které přenáší různé signály v mozku), proto se na toto téma podíváme z trochu zábavnějšího úhlu. Mnohaletým sledováním bylo vypozorováno, že u těhotných žen se vyskytují typické snové obrazce, které se dokonce mění s průběhem a postupem těhotenství.

První trimestr

V prvních třech měsících období očekávání se většině žen vrací sny o plavání či vodě obecně, přinejmenším je vodní hladina či třeba studna velmi častým symbolem. Předpokládá se, že je to analogií utváření plodové vody v těle ženy a plavání zárodku v ní. Vodu lze také vnímat jako podstatu života obecně a nového života, vznikajícího v ženě především. Velmi časté jsou také motivy květin, procházky v zahradách s fontánkami a záplavou květů, sady plné ovoce nebo jen obrazy jablíček apod. Zahrada je symbolikou vnitřního života člověka, případně samotného těla ženy, v němž nyní roste plod její lásky, nový život. Některé ženy ve svých snech naopak vidí o něco méně idylické výjevy z továren, hutí a různých manufaktur. Jde o jakousi analogii „výroby dítěte“. Případně se ve snech zjevují jiné budovy a někdy také úřady. Části žen se vrací sny o konkrétních podobách jejich ještě nenarozených dětí. Některé se pak setkávají s nedůvěrou sebe sama ve své těhotenství, jako by se je snažily popřít, nebo naopak nedůvěrou v okolí, což může po probuzení působit nepříjemné pocity.

Druhý trimestr

Od čtvrtého měsíce se motivy vody a ovoce postupně přesměrovávají ke zvířecím mláďátkům. Zvláště pak pokud je těhotenství přijímáno velmi pozitivně, bývá mláďátek hodně a jsou velmi roztomilá. Nejčastěji jde o štěňátka či koťátka. Žena je ve svých snech může vnímat i jako své vlastní potomky a cítit silnou potřebu se o ně starat. Pokud je těhotenství provázeno negativními emocemi nebo je partnerské zázemí disharmonické, mohou být zvířata ve snech i děsivá, nebezpečná, případně znetvořená. Mohou se objevit i motivy již složitějších budov, uvnitř zdobených, chaotických, s množstvím schodišť. Objevují se také první sny o porodu a starání se o miminko. Časté jsou motivy strachu o něj, buď ve smyslu neschopnosti se o potomka postarat (chybí oblečení, není mléko) nebo přímo jeho ztráty (únos dítěte, zapomenutí na různých místech, záměna v porodnici). Nejčastějšími nočními můrami jsou pak také sny o nevěře partnera, jeho smrti, hádkách, selhání apod. Mnohdy se pak obavy přenáší i do bdělého stavu a ženy se mohou začít chovat až hystericky. Mužům nezbývá než nad tímto chováním přimhouřit oči, nedat těhotné partnerce záminku k žárlení a citlivě ji podporovat. Vlivem bouřlivých hormonálních změn jsou také obvyklými večerními filmy promítanými v hlavách spících žen různé erotické sny či přímo orgie. Některé cítí zvýšené libido pak i za stavu bdělého, jiné si tak pouze nahrazují nedostatek stimulace v reálném životě.

Třetí trimestr

S blížícím se porodem se jeho představy ve snu opakují čím dál tím více. Hlava těhotným nabízí různé množství úsměvných, tragických i přímo hororových scénářů a variací. Často jsou k vidění znovu i podoby očekávaného miminka a jeho růst. Objevují se motivy běžného denního života s dítětem. Noční můry jsou u některých žen téměř na denním pořádku. Mnoho žen trpí v tomto období nespavostí, ať už z důvodu špatných snů a stresu nebo jiných tíživých záležitostí, jako je velký objem bříška, pálení žáhy, křeče v nohou a podobně. Výskyt erotických snů je podpořen zcela běžným negativním vnímáním vlastního těla těsně před porodem – žena se může cítit nehezká, nemotorná, oteklá, pro manžela odpudivá. Většinou je to i odrazem nenaplnění sexuálních potřeb v tomto období, milostný život neodpovídá dřívějším zvyklostem.

Ať už jsou sny v těhotenství jakékoliv, důležité je nenechat se strhnout jejich případným negativním obsahem a zůstat v klidu. Zkuste se svěřit partnerovi nebo kamarádce, ideálně si promluvte s jinou známou těhotnou ženou. Uvidíte, že jste na tom podobně. Hlavou se vám určitě honí mnoho otázek a tělo se je jen snaží vyřešit za vás.

Poloha pro spánek v těhotenství Jakou polohu pro spánek zvolit v těhotenství

Spánek zabírá až jednu třetinu našeho života a je tak neodmyslitelnou součástí i těhotenství. Je prostředkem pro odpočinek, relaxaci a načerpání nové energie. Kvalitní spánek je nesmírně důležitý pro každou budoucí maminku.

Spánek od 1. až do 3. trimestru - kdy se nejvíc vyspíte? Spánek od 1. až do 3. trimestru - kdy se nejvíc vyspíte?

Pohodový a klidný spánek představuje pro mnoho těhotných žen velký problém. I když si říkáte, že to snad nemá konce, můžete se těšit na období po porodu, kdy se vám sice bude lépe usínat, jelikož...

Jak si zajistit kvalitní spánek Jak si zajistit kvalitní spánek

Kvalitní spánek je velmi důležitý po celý náš život, obzvlášť pak v době těhotenství. Budoucí maminka by si při něm měla maximálně odpočinout a načerpat síly do nového náročného dne. Přinášíme vám několik tipů a rad, které vám ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka