facebook
Příjemnou noc, je úterý 23.4.2019 a svátek slaví Vojtěch

Krevní tlak v těhotenství


Ilustrační fotografie


Každý z nás má nějaký krevní tlak - normální, vysoký nebo nízký. Nízký tlak se obvykle nijak neřeší, zatímco na ten vysoký se užívají speciální léky. Ideální tlak v těhotenství by měl být do 135/85, optimálně pak 120/80. Měření tlaku je předmětem pravidelných prohlídek, které absolvujete u svého lékaře, pokud tedy nebude něco v pořádku, nebojte se, váš stav začne lékař jistě řešit. Pokud si příliš vysoký tlak naměříte vy sama (doporučujeme měření pro jistotu několikrát zopakovat), určitě lékaře kontaktujte.

Nízký ani vysoký tlak není žádná výhra

Nízký i vysoký krevní tlak může nepříjemně zkomplikovat vaše těhotenství. Pokud bychom však měli říci, jaký z nich je nebezpečnější, půjde o tlak vysoký. Pokud máte běžně normální nebo nízký tlak a v těhotenství náhle zaznamenáte jeho zvýšení, může být na vině placenta. Ta totiž vylučuje do krve látky, které mohou způsobovat zúžení cév. To vede ke zvýšení tlaku a zadržování vody v těle. Vysoký tlak se může projevit například bolestí hlavy, zvracením, poruchami vidění nebo se nemusí projevit vůbec.

Nízký tlak pro plod nepředstavuje žádné přímé riziko. Bohužel však může způsobovat pocity na omdlení a mdloby, při kterých hrozí, že spadnete a poraníte se. Proto se určitě vyplatí znát svůj krevní tlak a přizpůsobit mu své chování a zvyklosti.

Nepříjemná preeklampsie

Zvýšení krevního tlaku se může týkat i stavu zvaného jako preeklampsie, který postihuje až 8 % rodiček. Projevuje se tlakem vyšším než 140/90, zvýšeným množstvím bílkovin v moči, nárůstem váhy nebo zvracením. V průběhu těhotenství se tyto stavy mohou zhoršovat, odezní však při porodu.

Jak předcházet zvýšení krevního tlaku

Je několik způsobů, jak zvýšení krevního tlaku řešit. V první řadě bychom vám doporučovali zaměřit se na svůj jídelníček. Jak hodně solíte? Jíte často těžká a hůře stravitelná jídla? Problém se může skrývat i v těchto maličkostech. Ke snížení krevního tlaku přispívá omezení soli, vynechání těžkých jídel a pravidelná konzumace ovoce a zeleniny. Vysoký krevní tlak rovněž provází rodičky, které trpí nadváhou. Dbejte na dostatečný pitný režim, odpočívejte a zbytečně se nenamáhejte - dopřejte si však ozdravné procházky do přírody. Čerstvý vzduch vám jistě udělá dobře.

Jak velký význam má předporodní kurz? Jak velký význam má předporodní kurz?

Každá maminka se na svůj porod připravuje jinak. Některá cvičí a dodržuje zdravou stravu, jiná navštěvuje předporodní kurzy. V těchto kurzech najdete spousty cenných rad a návodů na správné cvičení a přípravu na porod.

Velký genetický ultrazvuk Velký genetický ultrazvuk

Velký genetický ultrazvuk je vyšetření, které přichází na řadu zhruba v 20. týdnu těhotenství. Tento ultrazvuk by měl být proveden na vyšším pracovišti, jelikož mnoho gynekologů k němu ve své ordinaci nemá to správné...

Test OGTT z pohledu těhotné Test OGTT z pohledu těhotné

Právě jsem v průběhu 25. týdne těhotenství absolvovala test OGTT (orální glukózový toleranční test) a ráda bych se s našimi čtenáři podělila o tuto zkušenost. Dost možná se to bude některé nastávající mamince hodit. Moje...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka