facebook
Příjemnou noc, je pondělí 25.5.2020 a svátek slaví Filip

Pevný řád zajistí klidnější sny


Ilustrační fotografie


Mnoho maminek v těhotenství trápí neklidné spaní. Přitom na pohodovém spánku opravdu není nic náročného. Je však potřeba si vytvořit pohodovou atmosféru ve své ložnici, uklidnit se a nestresovat, dbát na zdravý a vyvážený jídelniček ani nepodcenit pitný režim. Faktorů, které spolu musí být v souhře, je celá řada. My se v tomto článku na hlavní z nich zaměříme a opět vás tak o krok přiblížíme ke klidnému snění.

Věnujte spánku dostatek času

Spánek je aktivita, která v životě nastávající maminky hraje velkou roli. Nikdy byste jej tak neměla podceňovat a zanedbávat. Spěte minimální 8 hodin denně. I když se vám tato doba zdá dlouhá, věřte, že v mateřství budou noci, během kterých si téměř neodpočinete. Využijte tedy čas, který teď máte, na maximum.

Svůj čas potřebuje nejen samotný spánek, ale důležité je i usínání. Usínat klidně můžete až 20 minut, proto tuto fázi neuspěchejte. Při usínání je dobré být v naprostém klidu. Pokud budete v kontaktu například se svým partnerem, pravděpodobně hned tak neusnete.

Nastavte si pevný režim

Klidnému spánku svědčí i pevný režim. To znamená, že byste každý den měla chodit spát ve stejnou hodinu. Vstáváte v 6 ráno do práce? Běžte si nejdéle v 10 večer lehnout. Nic se ale nestane, když půjdete spát ještě o hodinu dříve. Večer už žádnou práci nenaženete, proto raději jen odpočívejte. Večeři si dejte alespoň 2 až 3 hodiny před ulehnutím, aby vám nebylo těžko.

Před spaním si nastavte svůj vlastní rituál. Například si dejte sprchu, věnujte se dechovým cvičením nebo si chvíli čtěte. Pokud se těmto aktivitám budete věnovat každodenně, vaše tělo samo vycítí, kdy nastává ideální čas pro uložení do postele.

Zdravá životospráva

Během dne byste měla vypít minimálně 2 litry tekutin a po celý den přijmout energii rozloženou na 6 až 7 porcí. Jídlo ani pití však rozhodně nedohánějte na noc. Pijte v průběhu celého dne. Na noc si však také dejte sklenku s vodou. Pokud večer naopak už vůbec pít nebudete - ze strachu z nočního chození na toaletu - může se vám nedostatkem tekutin přitížit. Co se týká jídla, najděte si potraviny, které vám po stránce zažívání vyhovují. S těžkým žaludkem se vám bude mnohem hůře usínat.

Křeče během noci - jak s nimi bojovat Křeče během noci - jak s nimi bojovat

Křeče během noci trápí mnoho budoucích maminek. Už takhle je v těhotenství těžké usnout, a pokud vaše noci komplikují ještě nezvané křeče, nejedná se rozhodně o nic příjemného. Připravili...

Poloha pro spánek v těhotenství Jakou polohu pro spánek zvolit v těhotenství

Spánek zabírá až jednu třetinu našeho života a je tak neodmyslitelnou součástí i těhotenství. Je prostředkem pro odpočinek, relaxaci a načerpání nové energie. Kvalitní spánek je nesmírně důležitý pro každou budoucí maminku.

Spánek od 1. až do 3. trimestru - kdy se nejvíc vyspíte? Spánek od 1. až do 3. trimestru - kdy se nejvíc vyspíte?

Pohodový a klidný spánek představuje pro mnoho těhotných žen velký problém. I když si říkáte, že to snad nemá konce, můžete se těšit na období po porodu, kdy se vám sice bude lépe usínat, jelikož...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka