facebook
Dobré odpoledne, je úterý 24.11.2020 a svátek slaví Kateřina

Pevný řád zajistí klidnější sny


Ilustrační fotografie


Mnoho maminek v těhotenství trápí neklidné spaní. Přitom na pohodovém spánku opravdu není nic náročného. Je však potřeba si vytvořit pohodovou atmosféru ve své ložnici, uklidnit se a nestresovat, dbát na zdravý a vyvážený jídelniček ani nepodcenit pitný režim. Faktorů, které spolu musí být v souhře, je celá řada. My se v tomto článku na hlavní z nich zaměříme a opět vás tak o krok přiblížíme ke klidnému snění.

Věnujte spánku dostatek času

Spánek je aktivita, která v životě nastávající maminky hraje velkou roli. Nikdy byste jej tak neměla podceňovat a zanedbávat. Spěte minimální 8 hodin denně. I když se vám tato doba zdá dlouhá, věřte, že v mateřství budou noci, během kterých si téměř neodpočinete. Využijte tedy čas, který teď máte, na maximum.

Svůj čas potřebuje nejen samotný spánek, ale důležité je i usínání. Usínat klidně můžete až 20 minut, proto tuto fázi neuspěchejte. Při usínání je dobré být v naprostém klidu. Pokud budete v kontaktu například se svým partnerem, pravděpodobně hned tak neusnete.

Nastavte si pevný režim

Klidnému spánku svědčí i pevný režim. To znamená, že byste každý den měla chodit spát ve stejnou hodinu. Vstáváte v 6 ráno do práce? Běžte si nejdéle v 10 večer lehnout. Nic se ale nestane, když půjdete spát ještě o hodinu dříve. Večer už žádnou práci nenaženete, proto raději jen odpočívejte. Večeři si dejte alespoň 2 až 3 hodiny před ulehnutím, aby vám nebylo těžko.

Před spaním si nastavte svůj vlastní rituál. Například si dejte sprchu, věnujte se dechovým cvičením nebo si chvíli čtěte. Pokud se těmto aktivitám budete věnovat každodenně, vaše tělo samo vycítí, kdy nastává ideální čas pro uložení do postele.

Zdravá životospráva

Během dne byste měla vypít minimálně 2 litry tekutin a po celý den přijmout energii rozloženou na 6 až 7 porcí. Jídlo ani pití však rozhodně nedohánějte na noc. Pijte v průběhu celého dne. Na noc si však také dejte sklenku s vodou. Pokud večer naopak už vůbec pít nebudete - ze strachu z nočního chození na toaletu - může se vám nedostatkem tekutin přitížit. Co se týká jídla, najděte si potraviny, které vám po stránce zažívání vyhovují. S těžkým žaludkem se vám bude mnohem hůře usínat.

O čem se zdá těhotným ženám? O čem se zdá těhotným ženám?

Teorie spánku a snění je sama o sobě velmi zajímavá, proto je předmětem intenzivního výzkumu mnoha vědeckých týmů, přesto ještě nebylo zcela odhaleno její pozadí. Z medicínského pohledu se ovšem jedná o složité propletence vztahů ...

Fyziologie spánku a snů v těhotenství Fyziologie spánku a snů v těhotenství

V období očekávání narození miminka tělo ženy prochází spoustou náročných změn, které stojí velké množství energie. Proto je potřeba spánku u těhotných větší než je u ženy běžné. Ideální je, aby v noci naspala 8-9 hodin. V dnešním hektickém ...

Potíte se v noci? Potíte se v noci?

Už se vám stalo, že jste se v noci vzbudila celá zpocená? Pocení není záležitostí pouze nemocných lidí nebo žen v menopauze, můžete se s ním setkat i v těhotenství. I pokud během dne nepociťujete...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka