facebook
Příjemnou noc, je neděle 24.10.2021 a svátek slaví Nina

Tipy pro lepší spánek v těhotenství


Ilustrační fotografie


Těhotné ženy potřebují větší množství spánku, než běžná populace, přesto je velmi často trápí nespavost. V různé míře se s ní setkává až 80% nastávajících maminek. Narušení spánku v noci vede k velké únavě během dne, která má negativní vliv nejen na náladu ženy, ale i celkově na její každodenní fungování.  Spánek narušuje hlavně rostoucí bříško, v posledním trimestru se tak u některých žen stává usínání velmi nepříjemnou záležitostí. Nepřispívají ani bolesti zad, zvláště pokud je bříško veliké. Časté jsou také tlaky a bolesti v oblasti břicha a pánve, nezřídka potíže s dýcháním. Spoustu těhotných trápí také pálení žáhy a problémy s ledvinami, či jen prosté častější vstávání kvůli močení z důvodu utlačeného měchýře. Nezřídka se těhulkám zdají intenzivní noční můry. Důležitější než kdy jindy je proto správná volba kvalitní matrace a dodržování spánkové hygieny, současně se snahou o nastolení pravidelnosti v usínacím rituálu.

Těhotenství je chvílí přímo vybízející k výměně staré matrace za novou, kvalitnější. Dnešní trh nabízí velké množství různých produktů, v nichž může být složité se vyznat, proto je dobré tento úkol svěřit odborníkům. Obecné požadavky jsou však jasné – matrace pro těhotnou ženu nesmí být přehnaně měkká, měla by být dobrou oporou při všech pozicích během spánku, vyvíjet rovnoměrný tlak na všechny části těla, vhodné jsou vzdušné a hypoalergenní typy. Od věci není ani odnímatelný vypratelný obal. Matraci lze doplnit i o speciální těhotenské polštáře, které se dají podložit pod bříško či dát mezi kolena, čímž se sníží tlak na nejvíce namáhané partie. Pro oporu zad je vhodná kromě pevnější matrace také kontrola postelového rámu a roštu.

Pro zmírnění bolesti zad, udržování zdravotního stavu a celkovou relaxaci těla i duše je vhodné, pokud to lze, každodenně lehce cvičit a chodit na kratší procházky. Obzvláště procházky v přírodě před spaním významně snižují hladinu stresových hormonů a usnadňují usínání. Stačí na ni 30 minut.

Množství těhotných žen trápí pálení žáhy či lehké potíže s dýcháním. Tento problém se dá snadno vyřešit zvýšením postele v oblasti hlavy, ať už pomocí kvalitního polštáře či vyvýšením roštu v hlavové části postele. Zvýšení hlavy změní úhel mezi ústím jícnu do žaludku a zabrání tak unikání kyselého obsahu z něj, které způsobuje pálení žáhy. Vliv na dýchání je způsoben změnami v krevním oběhu a postavení bránice.

Důležitá je také teplota vzduchu v místnosti. Ani v zimě by v ložnici nemělo být přetopeno, to platí obecně pro všechny, pro těhotné však dvojnásobně, jelikož jsou velmi vnímavé k jakýmkoliv faktorům, jež jsou schopny negativně ovlivnit spánek. Jedním z nich nesporně je vysoká teplota a vydýchaný vzduch. Navíc se těhotné ženy více potí. Zvláště v létě je pak vhodné vybírat savé a vzdušné materiály jak pro ložní prádlo, tak pro noční oděv.

Hydratace během dne je důležitá, nucení na močení během noci však může úplně zlikvidovat šanci na regeneraci v průběhu spánku. Pro těhotné ženy je tak vhodné před spaním příjem tekutin omezit.

Správná poloha pro spánek má určitě svůj význam, pokud ale žena trpí nespavostí, je spíše na škodu nutit se do něčeho, co není pohodlné a tedy spánek narušuje. Obzvláště v třetím trimestru se doporučuje poloha na levém boku (kvůli prokrvení placenty) a obecně se nedoporučuje spánek na zádech, u velkých objemů bříška by mohl způsobit potíže s dýcháním. Každý člověk se však během spánku hýbe a vyhledává aktuálně nejpříjemnější polohu, proto není potřeba se těmito doporučeními trápit.

Nespavost v těhotenství Nespavost v těhotenství

Kvalita spánku se mění v jednotlivých stadiích těhotenství. Vliv na to má samozřejmě rostoucí plod a zvětšující se děloha, která postupně tlačí na jednotlivé břišní orgány a ztěžuje tak budoucí mamince odpočinek.

Co vám zaručeně pomůže usnout Co vám zaručeně pomůže usnout

Těhotným ženám se samozřejmě doporučuje dostatek spánku. Spěje alespoň 8 hodin každý den. Jakmile se miminko narodí, už si tolik neodpočnete a s ním v bříšku má vaše tělo větší potřebu regenerace. Pro některé maminky není...

Hluboký i lehký spánek je důležitý Hluboký i lehký spánek je důležitý

Každá budoucí maminka by měla spát alespoň osm hodin denně. Určitě ale nevadí, když prospíte i devět nebo deset. Spát byste měla převážně v noci - ideální je třeba od devíti večer do šesti ráno. Pokud v noci nestíháte spát delší...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka