facebook
Dobré ráno, je úterý 19.3.2024 a svátek slaví Světlana

Poruchy spánku u dětí


Ilustrační fotografie


Každé dítě má svůj spánkový režim. Občas se ale stává, že trpí poruchami spánku, a to vlivem procesu vývoje. S tímto problémem se můžeme setkat již v kojeneckém věku, kdy dítě trpí nespavostí nebo častým přerušovaným spánkem.

Jaká je příčina?

Kojenecký věk

Kojenci spí během noci v kuse asi jen 4–6 hodin a přes den asi 2–3 hodiny. Důvodem poruchy spánku u dětí může být nedostatečně vyvinutá centrálně nervová soustava, kvůli obtížnému či vyvolanému porodu, požívání alkoholu nebo drog matkou, kouření, apod. Příčinou může být také předzvěst hyperaktivity nebo přecitlivělost dítěte. A ačkoliv nám to přijde téměř nemožné, i malé miminko vnímá časté hádky rodičů a celkovou dusnou atmosféru domácnosti. Dále také nepravidelný režim v podobě neustálého cestování, návštěv a přílišný celkový ruch kolem miminka.

Starší děti

U dětí předškolního a raného školního věku mohou spánek ovlivňovat i jiné psychologické jevy, např. problém s adaptací ve škole, úzkost, strach, či nadměrné zatížení ve škole (stres z písemky, zkoušky). To se promítá do nočních děsů, které dítě budí ze spánku i několikrát za noc. Takto staré děti by měly spát alespoň 8–14 hodin.

Řešení problémů

Pokud poruchy spánku u miminka přetrvávají, zajděte s ním ke svého pediatrovi, který určí příčinu a následnou léčbu. Než tam ale zajdete, opět se zamyslete nad tím, zda dítě není vystaveno přílišnému hluku, častým hádkám s partnerem nebo se staršími dětmi. Myslete na to, že by děti měly žít a vyrůstat v klidném prostředí, alespoň z počátku života. Dostatečný komfort předejde spoustě problémů, včetně poruchy spánku. U starších dětí zjistěte, zda není ve škole příliš stresováno (písemky, šikana, nezapadnutí do kolektivu).





Jak bránit vzniku zubního kazu u dětí? Jak bránit vzniku zubního kazu u dětí?

Zubní kaz je infekční onemocnění, které může být bolestivé a způsobit dětem řadu nepříjemností spojených se špatným stavem chrupu v dospělosti. Naštěstí je plně preventabilní, ačkoliv...

Když dítě nezapadá do kolektivu Když dítě nezapadá do kolektivu

Některé děti jsou odjakživa společenské – v novém prostředí si ihned najdou kamarády a nemají problém se zařadit. Jiné bývají více uzavřené nebo mají jen strach z něčeho nového a z každé návštěvy...

Máte doma maminčina mazánka? Máte doma maminčina mazánka?

Povaha člověka se projevuje již v raném věku – někdo je extrovert, někdo introvert, někdo je dobrodruh a jiný má rád „to své jisté“. Každý jsme jiný, a to je třeba respektovat a vštěpovat do hlavy i svým ratolestem.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka