facebook
Dobré odpoledne, je středa 4.10.2023 a svátek slaví František

Je dobré spát během dne?


Ilustrační fotografie


Určitě i vy to znáte - na člověka padne únava a usnul by v kteroukoliv denní dobu. Obzvlášť pokud jste těhotná a zároveň máte fyzicky náročnější práci, připravte se na to, že se budete cítit unaveně i během dne. Jak se takové únavě vyhnout? A je dobré si pospat v dopoledních nebo odpoledních hodinách?

Kolik spánku potřebuje těhotná žena

V těhotenství byste měla spát přibližně osm až devět hodin denně. Pokud spíte méně, je jasné, že se nebudete cítit na 100 % fit. Jestliže jste během dne stále v pohybu, pravděpodobně si přicházející únavu neuvědomíte. Jakmile si ale sednete k televizi nebo ke knížce, začnou vám padat oči. Pokud se cítíte každý den nevyspalá, určitě je lepší než spát během dne prodloužit noční spánek. V týdnu choďte spát o hodinku až o dvě dříve a o víkendu zase svůj spánek protáhněte. Nemusíte uvařit oběd přesně na poledne ani hned po ránu spěchat na procházku do přírody. Lépe uděláte, když budete více odpočívat.

Odpočinek, spánek a relaxace během dne

Během dne si však také můžete odpočinout. Ideální na to je třeba víkendové odpoledne nebo odpoledne po práci. Dáte si například chutný oběd, vyrazíte na procházku s partnerem, a pak se trošku prospíte. K takovému spánku se vždy odeberte do ložnice. Rozhodně se nemačkejte na nepohodlné sedačce v obýváku. Pokud se necítíte unavená, můžete pouze odpočívat a relaxovat. Třeba si čtěte, luštěte křížovky nebo se v posteli věnujte nějakým ručním pracím.

Jídelníčkem proti únavě

Únavu během dne vám pomůže vyřešit vyvážený jídelníček. Pokud ale konzumujete dostatek sacharidů, bílkovin i tuků a stále se cítíte ospale, může se problém skrývat i v něčem jiném. Na únavě organismu se projevuje také nedostatek minerálů - například málo železa, vápníku nebo hořčíku. Jestliže tedy spíte v noci, hodinku odpoledne a stále to je málo, neváhejte se s tímto problémem svěřit svému lékaři.

Nespavost v těhotenství Nespavost v těhotenství

Kvalita spánku se mění v jednotlivých stadiích těhotenství. Vliv na to má samozřejmě rostoucí plod a zvětšující se děloha, která postupně tlačí na jednotlivé břišní orgány a ztěžuje tak budoucí mamince odpočinek.

Co vám zaručeně pomůže usnout Co vám zaručeně pomůže usnout

Těhotným ženám se samozřejmě doporučuje dostatek spánku. Spěje alespoň 8 hodin každý den. Jakmile se miminko narodí, už si tolik neodpočnete a s ním v bříšku má vaše tělo větší potřebu regenerace. Pro některé maminky není...

Hluboký i lehký spánek je důležitý Hluboký i lehký spánek je důležitý

Každá budoucí maminka by měla spát alespoň osm hodin denně. Určitě ale nevadí, když prospíte i devět nebo deset. Spát byste měla převážně v noci - ideální je třeba od devíti večer do šesti ráno. Pokud v noci nestíháte spát delší...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka