facebook
Dobré ráno, je pondělí 27.5.2024 a svátek slaví Vilém

Očkování v těhotenství


Ilustrační fotografie


Jste těhotná a potřebujete se nechat očkovat proti některé nemoci? Ideální je si ještě před těhotenstvím ověřit, že během něj nebudete potřebovat žádné očkování a případně se nechat očkovat s předstihem nebo až po porodu, dle domluvy s vaším praktickým lékařem. Těhotenství ale není vždy plánové, a pokud přijde nečekaně, může právě nastat situace, kdy bude očkování potřeba v jeho průběhu.


Očkování jen při absolutní nutnosti

Jestliže máte dostat vakcínu za účelem vytvoření protilátek ve vašem těle, měla byste s ní počkat až na dobu po porodu. Takové očkování se provádí opravdu jen v krajních případech a nemělo by se k němu přistoupit v průběhu prvních čtyřech měsíců těhotenství. Takto je možné očkovat pouze tetanus nebo vzteklinu. Pokud byste byla vystavena riziku tohoto onemocnění, mohlo by to mít mnohem závažnější důsledky než právě samotné očkování. Pokud je riziko infekce minimální a očkování představuje určité ohrožení pro těhotnou ženu, nemělo by se provést.


Jaké nemoci se očkují v těhotenství?

Proti jakým nemocem je možné se nechat v těhotenství očkovat? V úvahu přichází očkování záškrtu, pokud jste dosud nebyla očkována a hrozí vám infekce. Dále je možné očkovat choleru či žlutou horečku, jejichž očkování se provádí mrtvou vakcínou a dosud nebyly ohlášeny žádné případy, kdy by se na plodu nějak negativně projevilo.


Přípustné je také očkování proti dětské obrně, spalničkám nebo příušnicím. Tyto nemoci se ale běžně očkují již v dětství a v dospělosti byste tedy s nimi neměla přijít do rizikového kontaktu.


Co v těhotenství neočkovat

V těhotenství se nedoporučují očkování, která se provádějí živou vakcínou nebo jsou jinak problematická. Jedná se například o chřipku, zarděnky, břišní tyfus nebo infekční žloutenku. Pokud by vám hrozilo některé z těchto onemocnění, je rozhodně namístě vše důkladně zvážit a konzultovat se svým gynekologem i s praktickým lékařem.

Nevolnosti a výkyvy nálad pohledem mužů Nevolnosti a výkyvy nálad pohledem mužů

Snad všichni muži prožívají těhotenství svých partnerek. Na miminko se společně s nimi těší, do jisté míry se podílejí na plánování dětského pokoje i na nakupování dětského oblečení. Celých devět měsíců se věnují své partnerce, rozmazlují ji a ...

Kofein v těhotenství – je opravdu úplně tabu? Kofein v těhotenství – je opravdu úplně tabu?

V těhotenství bychom si měly velmi pečlivě hlídat, co jíme. Nejen kvůli zbytečným kilogramům, která nás po porodu pěkně potrápí, ale hlavně kvůli bezpečnosti našeho miminka. Jak je známo, ne...

Koronavirus a těhotenství Koronavirus a těhotenství

Jste těhotná o chcete mít co nejvíce informací, rizicích a prevenci nákazy Covid-19? Pokusili jsme se pro vás najít co nejnovější  informace a zprostředkovat vám je do tohoto článku.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka