facebook
Dobré odpoledne, je sobota 10.6.2023 a svátek slaví Gita

Očkování v těhotenství


Ilustrační fotografie


Jste těhotná a potřebujete se nechat očkovat proti některé nemoci? Ideální je si ještě před těhotenstvím ověřit, že během něj nebudete potřebovat žádné očkování a případně se nechat očkovat s předstihem nebo až po porodu, dle domluvy s vaším praktickým lékařem. Těhotenství ale není vždy plánové, a pokud přijde nečekaně, může právě nastat situace, kdy bude očkování potřeba v jeho průběhu.


Očkování jen při absolutní nutnosti

Jestliže máte dostat vakcínu za účelem vytvoření protilátek ve vašem těle, měla byste s ní počkat až na dobu po porodu. Takové očkování se provádí opravdu jen v krajních případech a nemělo by se k němu přistoupit v průběhu prvních čtyřech měsíců těhotenství. Takto je možné očkovat pouze tetanus nebo vzteklinu. Pokud byste byla vystavena riziku tohoto onemocnění, mohlo by to mít mnohem závažnější důsledky než právě samotné očkování. Pokud je riziko infekce minimální a očkování představuje určité ohrožení pro těhotnou ženu, nemělo by se provést.


Jaké nemoci se očkují v těhotenství?

Proti jakým nemocem je možné se nechat v těhotenství očkovat? V úvahu přichází očkování záškrtu, pokud jste dosud nebyla očkována a hrozí vám infekce. Dále je možné očkovat choleru či žlutou horečku, jejichž očkování se provádí mrtvou vakcínou a dosud nebyly ohlášeny žádné případy, kdy by se na plodu nějak negativně projevilo.


Přípustné je také očkování proti dětské obrně, spalničkám nebo příušnicím. Tyto nemoci se ale běžně očkují již v dětství a v dospělosti byste tedy s nimi neměla přijít do rizikového kontaktu.


Co v těhotenství neočkovat

V těhotenství se nedoporučují očkování, která se provádějí živou vakcínou nebo jsou jinak problematická. Jedná se například o chřipku, zarděnky, břišní tyfus nebo infekční žloutenku. Pokud by vám hrozilo některé z těchto onemocnění, je rozhodně namístě vše důkladně zvážit a konzultovat se svým gynekologem i s praktickým lékařem.

Proč je důležitý dostatek jódu Proč je důležitý dostatek jódu

Nedostatek jódu v těhotenství může způsobit nemalé zdravotní problémy. Běžně je spojován například s problémy štítné žlázy nebo s poruchami vývoje mozku u embrya. Je tedy určitě vhodné jej doplňovat potravinami...

Fibroadenom v těhotenství Fibroadenom v těhotenství

Fibroadenom prsu je nezhoubné nádorové onemocnění, které se vyskytuje především u žen. Muži ním jsou postiženi méně než v 1 % případů. Jelikož se jedná o nezhoubný nádor, není se čeho bát, pokud vám jej doktor v prsu najde.

Problémy v poslední fázi těhotenství Problémy v poslední fázi těhotenství

V poslední fázi těhotenství předcházející porodu se žena musí vyrovnat s celou řadou problémů. Mezi nejčastější potíže patří problémy s dechem. Zvětšená děloha utlačuje bránici, proto se ženě obtížně dýchá. Navíc i miminko...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka