facebook
Příjemnou noc, je pondělí 6.7.2020 a svátek slaví Bohuslava

První miminko až po třicítce


Ilustrační fotografie


Věk prvorodiček se stále zvyšuje a zcela běžně se setkáváme i se ženami, které si pořizují první dítě až po třicítce. Škola, práce, cestování a další naše zájmy působí tak, že si ani neuvědomujeme, kolik nám je let. Zatímco naše maminky a babičky se běžně vdávaly a také rodily již kolem osmnácti let, současné vzdělané ženy těhotenství odkládají. Jaké důvody je k tomu konkrétně vedou? A přináší takto pozdní těhotenství i nějaká rizika?

Důvodů pro pozdní těhotenství je celá řada

Ano, důvodů, proč se žena rozhodne odložit své těhotenství, existuje nespočet. V první řadě je to fakt, že na dítě není zatím připravená a nedokáže mu zajistit kvalitní život. Studium na vysoké škole často končí až ve věku 26 let. Následně žena musí odpracovat alespoň 2 roky, aby měla nárok na mateřskou dovolenou. Rovněž také musí najít vhodného partnera, který bude mít o rodinu zájem. I když tyto všechny aspekty do sebe zapadnou, čas na miminko přichází až po třicítce.

Snižuje se pravděpodobnost otěhotnění

Bohužel s rostoucí věkem ženy se snižuje možnost otěhotnění. Právě od věku 30 let plodnost začíná pozvolna klesat. Zatímco dvacetiletá žena má pravděpodobnost, že otěhotní při pohlavním styku zhruba 25%, u žen kolem 30 let tato pravděpodobnost činí pouhých 16 %. Postupem věku je nižší a nižší, proto po věku 35 let je těhotenství bráno jako rizikové.

Jestliže vám je 30 a rozhodla jste se pro miminko až teď, rozhodně nijak nezoufejte a nestresujte se vzniklou situací. Možná vám dříve připadalo, že máte dostatek času a teď si říkáte, že jste měla s těhotenstvím více spěchat. Nemá ale smysl plakat nad rozlitým mlékem. Navíc pokud vám nepůjde otěhotnět přirozenou cestou, vždy je zde možnost umělého oplodnění, které se stále vyvíjí a je i více úspěšné než dříve. Na pokroku v této oblasti se samozřejmě podílí i skutečnost, že ženy mají děti ve stále pokročilejším věku a zdravotnictví se tak snaží vyjít vstříc jejich potřebám.

Počet vajíček v průběhu života klesá. To, kolik jich ve 30 letech máte, si můžete nechat zjistit pomocí testu tzv. ovariální rezervy, při kterém bude ověřena kapacita vašich vaječníků. Ve 30 letech se vás však žádná speciální vyšetření ještě netýkají. Péče, kterou dostanete, bude podobná jako u o 5 nebo 10 let mladší rodičky.

Myslete pozitivně a svůj skutečný věk si nepřipouštějte. Nakonec je to jenom číslo a žena, která o sebe nedbá, může být sice o pár let mladší než vy, ale její pravděpodobnost na otěhotnění může být i výrazně nižší.





Jsem těhotná. Hlavně nezpanikařit. Jsem těhotná. Hlavně nezpanikařit.

Zjistila jste, že jste těhotná? Přemýšlíte nad tím, jak zvládnete své dítě finančně zabezpečit a jak se o něj postaráte? Tyto otázky přichází na mysl hlavně ženám, které těhotenství a mateřství dosud neplánovaly. Antikoncepce není ...

Jak komunikovat s miminkem v bříšku?

Pokud jste právě těhotná, jistě přemýšlíte nad tím, v jakém stádiu těhotenství už miminko v bříšku vnímá Váš hlas a všechny podněty kolem. Říká se, že matka s dítětem komunikuje již...

Nadšení nebo obavy z miminka? Nadšení nebo obavy z miminka?

Každá maminka je jiná. Zatímco jedna se na těhotenství těší, a pak je z něj doslova nadšená, druhá se ho obává. Změny v psychice jsou naprosto normální, jelikož se vám v těle bouří hormony, a...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka