facebook
Dobré ráno, je středa 28.7.2021 a svátek slaví Viktor

Jak děti motivovat?


Ilustrační fotografie


Motivace je jedním z nejdůležitějších aspektů života a zároveň i motorem, který ho žene kupředu. Občas se ale vytratí a je třeba ji obnovit, což není lehké pro dospělého jedince, natož pro dítě. V případě, že máte pocit, že ji vaše dítě skutečně ztratilo, neklesejte na mysli. V tuto chvíli jste důležití především vy, rodiče, abyste své dítě podrželi a správně ho nasměrovali.


Úspěch je jediný akceptovatelný výsledek

„Čím více člověka za neúspěch pokárám a nebo mu za něj rovnou pohrozím, tím větší bude mít motivaci a chuť k nápravě.“ Na tento model dnešní pokrokové společnosti doplácí stále více lidí – a nejenom v práci nebo ve škole. Zvykli jsme si velké úspěchy brát jako samozřejmost, na kterou není třeba poukazovat a malé neúspěchy jako fatální životní přešlap, za který musíme dostat pořádný „výprask“, protože neúspěch se dnes prostě nenosí. A už vůbec ne na veřejnosti. Tento přístup však automaticky vede k nízké či k vůbec žádné motivaci.


Motivaci pěstujte již od útlého věku

Je třeba si uvědomit, že motivace musí být v každém z nás. Proč bychom jinak ráno vstávali z postele? Motivace souvisí se zdravou sebedůvěrou, kterou je třeba v člověku podněcovat již od útlého věku. Pokaždé, když se dítěti něco povede, je třeba dát najevo, že jsme si všimli a pochválit ho. Pro dítě je i složení hradu z lega úspěch a pokud na něj upozorníte, aktivujete tím jeho tzv. vnitřní motivaci. Například do práce, (která nás ovšem baví), chodíme kvůli tomu, že nám poskytuje vnitřní uspokojení (vnitřní motivace), ale zároveň nás popohání vnější motivace, kterou jsou v tomto případě peníze.


Neúspěchy nekritizujte a úspěchy zdůrazňujte

Pokud se nám něco povede a výsledek je druhou stranou kladně ohodnocen, motivuje nás to k dalšímu a možná ještě většímu nasazení. Pokud se tedy vašemu dítěti něco povede, pochvalte ho a neberte to jako „samozřejmou součást vývoje“. Spousta dětí si dnes již v raném věku vůbec nevěří a své úspěchy často přehlédne – spíše je přehlédnou jejich rodiče. Pokuste se v dítěti vyzdvihnout ty silné stránky a všechny pozitivní věci, které se ho týkají. Dávejte mu najevo, že se ve svém úsilí zlepšuje a poskytněte mu oporu. Úspěch ústí v motivaci a ta zase v další úspěch. Jinak se tomu říká také formování. Týká se to charakteru, přístupu k učení, k lidem, ale i k běžným každodenním činnostem. Neúspěch vezměte na vědomí, ale dítě s ním příliš netrapte. Jedině tak svou motivaci neztratí.

www.vlasy-kosmetika.cz Péče o dětské vlasy – tipy a rady

Dětské vlásky jsou nepochybně předmětem mnoha diskuzí a někdy dokonce i sporů. Každý rodič pochopitelně chce, aby právě jeho potomek měl vlasy zdravé a účes krásný. Jak toho ale dosáhnout?

Máme doma dítě leváka Máme doma dítě leváka

Někteří rodiče se nejsou schopni vyrovnat se situací, když zjistí, že mají doma dítě leváka. Již od věku, kdy děti berou do ruky tužku nebo pastelku a snaží se kreslit, se u nich může projevit, že jejich přirozeně vedoucí.

Jak vybírat dětskou bundu Jak vybírat dětskou bundu

Kvalitní oblečení by mělo být základem nejen vašeho, ale také dětského šatníku. V dnešním článku se zaměříme na výběr dětské bundy. Jiná bunda je vhodná na zimu, jiná na jarní a podzimní měsíce a další na prosluněné...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka