facebook
Dobré ráno, je úterý 21.3.2023 a svátek slaví Radek

Jak děti motivovat?


Ilustrační fotografie


Motivace je jedním z nejdůležitějších aspektů života a zároveň i motorem, který ho žene kupředu. Občas se ale vytratí a je třeba ji obnovit, což není lehké pro dospělého jedince, natož pro dítě. V případě, že máte pocit, že ji vaše dítě skutečně ztratilo, neklesejte na mysli. V tuto chvíli jste důležití především vy, rodiče, abyste své dítě podrželi a správně ho nasměrovali.


Úspěch je jediný akceptovatelný výsledek

„Čím více člověka za neúspěch pokárám a nebo mu za něj rovnou pohrozím, tím větší bude mít motivaci a chuť k nápravě.“ Na tento model dnešní pokrokové společnosti doplácí stále více lidí – a nejenom v práci nebo ve škole. Zvykli jsme si velké úspěchy brát jako samozřejmost, na kterou není třeba poukazovat a malé neúspěchy jako fatální životní přešlap, za který musíme dostat pořádný „výprask“, protože neúspěch se dnes prostě nenosí. A už vůbec ne na veřejnosti. Tento přístup však automaticky vede k nízké či k vůbec žádné motivaci.


Motivaci pěstujte již od útlého věku

Je třeba si uvědomit, že motivace musí být v každém z nás. Proč bychom jinak ráno vstávali z postele? Motivace souvisí se zdravou sebedůvěrou, kterou je třeba v člověku podněcovat již od útlého věku. Pokaždé, když se dítěti něco povede, je třeba dát najevo, že jsme si všimli a pochválit ho. Pro dítě je i složení hradu z lega úspěch a pokud na něj upozorníte, aktivujete tím jeho tzv. vnitřní motivaci. Například do práce, (která nás ovšem baví), chodíme kvůli tomu, že nám poskytuje vnitřní uspokojení (vnitřní motivace), ale zároveň nás popohání vnější motivace, kterou jsou v tomto případě peníze.


Neúspěchy nekritizujte a úspěchy zdůrazňujte

Pokud se nám něco povede a výsledek je druhou stranou kladně ohodnocen, motivuje nás to k dalšímu a možná ještě většímu nasazení. Pokud se tedy vašemu dítěti něco povede, pochvalte ho a neberte to jako „samozřejmou součást vývoje“. Spousta dětí si dnes již v raném věku vůbec nevěří a své úspěchy často přehlédne – spíše je přehlédnou jejich rodiče. Pokuste se v dítěti vyzdvihnout ty silné stránky a všechny pozitivní věci, které se ho týkají. Dávejte mu najevo, že se ve svém úsilí zlepšuje a poskytněte mu oporu. Úspěch ústí v motivaci a ta zase v další úspěch. Jinak se tomu říká také formování. Týká se to charakteru, přístupu k učení, k lidem, ale i k běžným každodenním činnostem. Neúspěch vezměte na vědomí, ale dítě s ním příliš netrapte. Jedině tak svou motivaci neztratí.

Jak vychovávat chlapce 2. část Jak vychovávat chlapce 2. část

V první části „Jak vychovávat chlapce“ jsme se věnovali některým zásadám, které nám pomohou vychovat z chlapce správného muže – potřeba mužského vzoru, být gentleman a umět si po sobě uklidit.

Jak vychovávat chlapce Jak vychovávat chlapce 1.část

Pro matky, které vychovávají chlapce, je mužský svět úplnou neznámou a dnešní elektronická doba přeplněná nezávaznými umělými vztahy přes internet a naprosté ztráty zodpovědnosti a morálky tomu vůbec...

Kdy říct dítěti, že Ježíšek neexistuje? Kdy říct dítěti, že Ježíšek neexistuje?

Zda je čas dítěti říct, že Ježíšek není, je dilema, které trápí nejednoho rodiče malého dítěte. Často tápeme nad tím, kdy je ten správný věk a čas pro sdělení této celkem zásadní informace, která velmi zasáhne do fantazie dítěte.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka