V souladu s naším zákoníkem práce platí jasné pravidlo, dle kterého je stanovena povinnost zaměstnanců zdržet se požívání alkoholu na pracovišti zaměstnavatele. Stejná povinnost je dána po celý rozsah pracovní doby, bez ohledu na to, zda se zaměstnanec nachází na pracovišti či nikoli. To znamená, že je nepřípustné pití alkoholu například během přestávky na oběd.
Dále zákoník práce výslovně zakazuje, aby zaměstnanec vstupoval pod vlivem alkoholu na pracoviště zaměstnavatele. To znamená, že jestliže zaměstnanec popíjí v době mimo pracovní dobu a mimo pracoviště, musí počítat s tím, že druhý den nastupuje do zaměstnání a nesmí tedy již být pod vlivem alkoholu.
Příkladem z praxe, kdy se zaměstnanec dopustí porušení svých pracovních povinností je jednání, kdy například u příležitosti oslavy narozenin jednoho z kolegů si připije alkoholem, sice již po skončení pracovní doby, ale stále ještě na pracovišti zaměstnavatele. Takové jednání je nepřípustné a v rozporu se zákoníkem práce. Zaměstnavatel má právo provádět kontroly dodržování těchto povinností. Zaměstnanec tak na pokyn svého nadřízeného musí kontrolu podstoupit. V případě porušení této povinnosti, může zaměstnavatel přistoupit k rozvázání pracovního poměru výpovědí nebo okamžitým zrušením pracovního poměru, a to v závislosti na závažnosti daného porušení.
Zákoník práce počítá i s výjimkou v souvislosti s pitím alkoholu u zaměstnanců. Jedná se o skupinu zaměstnanců, kteří pracují v nepříznivých mikroklimatických podmínkách a kteří tak mohou pít pivo se sníženým obsahem alkoholu. A dále se výjimka vztahuje na zaměstnance, u kterých se požívání alkoholu přímo vztahuje k výkonu jejich práce, což budou typicky sládci či sommelieři.
|
Nejsou bohužel výjimečná jednání zaměstnavatele, kterými porušuje zákoník práce, a tato jednání mají přímý dopad na zaměstnance. Zaměstnanci se pak v obavě o zachování zaměstnání nijak nebrání a zaměstnavatel pak v takovém...
Výpověď z práce z důvodu nadbytečnosti je jeden ze zákonných důvodů, kterým může zaměstnavatel ukončit se zaměstnancem pracovní poměr. Základní podmínkou platnosti takové výpovědi z důvodu nadbytečnosti je existence...
Zákoník práce Zjišťuje zaměstnanci nárok na odstupné jen v některých případech ukončení pracovního poměru. Dojde-li k takovému zákonem předvídanému způsobu ukončení pracovního poměru, nemůže se zaměstnavatel zprostit povinnosti vyplatit odstupné.
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.