facebook
Dobré dopoledne, je pondělí 24.2.2020 a svátek slaví Liliana

Nečekané těhotenství - jaké mám možnosti?


Ilustrační fotografie


Nečekaně jste otěhotněla a nevíte, co si teď počít. V klidu si vše srovnejte v hlavě, a pak zvažte všechny možnosti, které se vám nabízejí. Tou nejpříznivější je samozřejmě si miminko nechat. Pokud ale například nejste v dlouhodobém vztahu, stále studujete nebo nemáte dostatek finančních prostředků, může být rozhodování o jeho osudu náročnější.

Příprava na miminko

Pokud se rozhodne si miminko ponechat a vychovat, čeká vás několik náročných měsíců a poté i let. Vždy je důležité se kolem sebe obklopit lidmi, kteří vám rozumějí, chtějí vás podpořit a pomoci. Po devíti měsících, kdy na svět přivedete nový život, bude ve vaší domácnosti o jeden hladový krk více. Hned od začátku je tedy potřeba myslet do budoucna a spočítat si, zda bude mateřská dovolená finančně dostačující nebo zda budete muset i pracovat (například si jen částečně přivydělávat).

Babybox nebo adopce

Pokud jste se rozhodla, že si miminko nenecháte, nabízejí se vám dvě šetrné možnosti. Ať už je váš důvod jakýkoliv, můžete zvolit babybox nebo adopci. V ČR aktuálně funguje již skoro 60 babyboxu. Jistě si tedy najdete takový, který bude blízko vašemu bydlišti. Jestli dítě nechcete vychovávat a přemýšlíte, že jej odložíte stranou, je vyhřátý babybox ideální volbou.

V úvahu samozřejmě přichází i adopce. Miminko můžete odrodit v porodnici, kde vyplníte i všechny nezbytné formuláře a rovnou ho tam ponecháte k adopci. Na světě je mnoho rodičů, kteří dítě nemohou mít a to vaše tak nějakou rodinu může učinit opravdu šťastnou.

Potrat až v nejkrajnějším případě

Ukončení těhotenství by mělo být až poslední, co vám přijde na mysl. Ačkoliv umělá přerušení těhotenství jsou stále na ústupu, najdou se mezi námi ženy, které se pro ně přece jen rozhodnou. Těhotenství je možné touto cestou ukončit do 12. týdne. Cena za potrat se pohybuje kolem 5000 Kč. Mluvíme o interrupci nebo miniinterrupci. Mějte však na paměti, že každý potrat je pro tělo náročný a může vám zkomplikovat další, již už chtěná, těhotenství.

Průkaz pro těhotné Průkaz pro těhotné

Průkaz pro těhotné neboli také těhotenský průkaz vám jakožto budoucí mamince založí gynekolog. Tento průkaz obdržíte buď hned na začátku těhotenství nebo až v jeho průběhu, obvykle však do 13. týdne. Záleží na lékaři, ke kterému docházíte.

Těhotenství v létě Těhotenství v létě

Dalo by se říci, že žádné počasí není pro budoucí maminky úplně ideální. Zatímco léto je známé nadměrným pocením a otékajícími kotníky, v zimě se těhotné ženy zase setkávají s nepříjemným a...

Čerstvě těhotná

Každá těhotná žena na sobě obvykle může pozorovat určité příznaky těhotenství již na začátku. V první řadě se nedostaví menstruace, jak bývá zvykem zhruba po 28 dnech. Zde vyčkejte ještě pár dní, a pak si běžte do lékárny zakoupit ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka